Tewandin:tirsandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire tirsandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera tirsandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –tirsîn– –tirsand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive tirsandin netirsandin tirsandibûn netirsandibûn
Çêbiwar - Participle tirsandî netirsandî tirsandibûyî netirsandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ditirsînim ez natirsînim min tirsand min netirsand
tu ditirsînî tu natirsînî te tirsand te netirsand
ew ditirsîne ew natirsîne wê/wî tirsand wê/wî netirsand
em ditirsînin em natirsînin me tirsand me netirsand
hûn ditirsînin hûn natirsînin we tirsand we netirsand
ew ditirsînin ew natirsînin wan tirsand wan netirsand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ditirsand min neditirsand min tirsandibû min netirsandibû
te ditirsand te neditirsand te tirsandibû te netirsandibû
wê/wî ditirsand wê/wî neditirsand wê/wî tirsandibû wê/wî netirsandibû
me ditirsand me neditirsand me tirsandibû me netirsandibû
we ditirsand we neditirsand we tirsandibû we netirsandibû
wan ditirsand wan neditirsand wan tirsandibû wan netirsandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min tirsandiye min netirsandiye min tirsandibûye min netirsandibûye
te tirsandiye te netirsandiye te tirsandibûye te netirsandibûye
wê/wî tirsandiye wê/wî netirsandiye wê/wî tirsandibûye wê/wî netirsandibûye
me tirsandiye me netirsandiye me tirsandibûye me netirsandibûye
we tirsandiye we netirsandiye we tirsandibûye we netirsandibûye
wan tirsandiye wan netirsandiye wan tirsandibûye wan netirsandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bitirsînim ez ê netirsînim min ê tirsandibe min ê netirsandibe
tu ê bitirsînî tu ê netirsînî te yê tirsandibe te netirsandibe
ew ê bitirsîne ew ê netirsîne wê/wî yê tirsandibe wê/wî netirsandibe
em ê bitirsînin em ê netirsînin me yê tirsandibe me netirsandibe
hûn ê bitirsînin hûn ê netirsînin we yê tirsandibe we netirsandibe
ew ê bitirsînin ew ê netirsînin wan ê tirsandibe wan ê netirsandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bitirsînim (bila) ez netirsînim (bila) min tirsandibe (bila) min netirsandibe
(bila) tu bitirsînî (bila) tu netirsînî (bila) te tirsandibe (bila) te netirsandibe
(bila) ew bitirsîne (bila) ew netirsîne (bila) wê/wî tirsandibe (bila) wê/wî netirsandibe
(bila) em bitirsînin (bila) em netirsînin (bila) me tirsandibe (bila) me netirsandibe
(bila) hûn bitirsînin (bila) hûn netirsînin (bila) we tirsandibe (bila) we netirsandibe
(bila) ew bitirsînin (bila) ew netirsînin (bila) wan tirsandibe (bila) wan netirsandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bitirsanda (bila) min netirsanda (bila) min tirsandibûya (bila) min netirsandibûya
(bila) te bitirsanda (bila) te netirsanda (bila) te tirsandibûya (bila) te netirsandibûya
(bila) wê/wî bitirsanda (bila) wê/wî netirsanda (bila) wê/wî tirsandibûya (bila) wê/wî netirsandibûya
(bila) me bitirsanda (bila) me netirsanda (bila) me tirsandibûya (bila) me netirsandibûya
(bila) we bitirsanda (bila) we netirsanda (bila) we tirsandibûya (bila) we netirsandibûya
(bila) wan bitirsanda (bila) wan netirsanda (bila) wan tirsandibûya (bila) wan netirsandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bitirsanda min ê netirsanda min ê tirsandibûya min ê netirsandibûya
te yê bitirsanda te netirsanda te yê tirsandibûya te netirsandibûya
wê/wî yê bitirsanda wê/wî netirsanda wê/wî yê tirsandibûya wê/wî netirsandibûya
me yê bitirsanda me netirsanda me yê tirsandibûya me netirsandibûya
we yê bitirsanda we netirsanda we yê tirsandibûya we netirsandibûya
wan ê bitirsanda wan ê netirsanda wan ê tirsandibûya wan ê netirsandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bitirsîne (tu) netirsîne
(hûn) bitirsînin (hûn) netirsînin