Tewandin:qal kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qal kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qal kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh qal –k– qal –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qal kirin qal nekirin qal kiribûn qal nekiribûn
Çêbiwar - Participle qal kirî qal nekirî qal kiribûyî qal nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qal dikim ez qal nakim min qal kir min qal nekir
tu qal dikî tu qal na te qal kir te qal nekir
ew qal dike ew qal nake wê/wî qal kir wê/wî qal nekir
em qal dikin em qal nakin me qal kir me qal nekir
hûn qal dikin hûn qal nakin we qal kir we qal nekir
ew qal dikin ew qal nakin wan qal kir wan qal nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qal dikir min qal nedikir min qal kiribû min qal nekiribû
te qal dikir te qal nedikir te qal kiribû te qal nekiribû
wê/wî qal dikir wê/wî qal nedikir wê/wî qal kiribû wê/wî qal nekiribû
me qal dikir me qal nedikir me qal kiribû me qal nekiribû
we qal dikir we qal nedikir we qal kiribû we qal nekiribû
wan qal dikir wan qal nedikir wan qal kiribû wan qal nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qal kiriye min qal nekiriye min qal kiribûye min qal nekiribûye
te qal kiriye te qal nekiriye te qal kiribûye te qal nekiribûye
wê/wî qal kiriye wê/wî qal nekiriye wê/wî qal kiribûye wê/wî qal nekiribûye
me qal kiriye me qal nekiriye me qal kiribûye me qal nekiribûye
we qal kiriye we qal nekiriye we qal kiribûye we qal nekiribûye
wan qal kiriye wan qal nekiriye wan qal kiribûye wan qal nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê qal bikim ez ê qal nekim min ê qal kiribe min ê qal nekiribe
tu ê qal bikî tu ê qal ne te yê qal kiribe te yê qal nekiribe
ew ê qal bike ew ê qal neke wê/wî yê qal kiribe wê/wî yê qal nekiribe
em ê qal bikin em ê qal nekin me yê qal kiribe me yê qal nekiribe
hûn ê qal bikin hûn ê qal nekin we yê qal kiribe we yê qal nekiribe
ew ê qal bikin ew ê qal nekin wan ê qal kiribe wan ê qal nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez qal bikim (bila) ez qal nekim (bila) min qal kiribe (bila) min qal nekiribe
(bila) tu qal bikî (bila) tu qal ne (bila) te qal kiribe (bila) te qal nekiribe
(bila) ew qal bike (bila) ew qal neke (bila) wê/wî qal kiribe (bila) wê/wî qal nekiribe
(bila) em qal bikin (bila) em qal nekin (bila) me qal kiribe (bila) me qal nekiribe
(bila) hûn qal bikin (bila) hûn qal nekin (bila) we qal kiribe (bila) we qal nekiribe
(bila) ew qal bikin (bila) ew qal nekin (bila) wan qal kiribe (bila) wan qal nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min qal bikira (bila) min qal nekira (bila) min qal kiribûya (bila) min qal nekiribûya
(bila) te qal bikira (bila) te qal nekira (bila) te qal kiribûya (bila) te qal nekiribûya
(bila) wê/wî qal bikira (bila) wê/wî qal nekira (bila) wê/wî qal kiribûya (bila) wê/wî qal nekiribûya
(bila) me qal bikira (bila) me qal nekira (bila) me qal kiribûya (bila) me qal nekiribûya
(bila) we qal bikira (bila) we qal nekira (bila) we qal kiribûya (bila) we qal nekiribûya
(bila) wan qal bikira (bila) wan qal nekira (bila) wan qal kiribûya (bila) wan qal nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê qal bikira min ê qal nekira min ê qal kiribûya min ê qal nekiribûya
te yê qal bikira te yê qal nekira te yê qal kiribûya te yê qal nekiribûya
wê/wî yê qal bikira wê/wî yê qal nekira wê/wî yê qal kiribûya wê/wî yê qal nekiribûya
me yê qal bikira me yê qal nekira me yê qal kiribûya me yê qal nekiribûya
we yê qal bikira we yê qal nekira we yê qal kiribûya we yê qal nekiribûya
wan ê qal bikira wan ê qal nekira wan ê qal kiribûya wan ê qal nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) qal bike (tu) qal neke
(hûn) qal bikin (hûn) qal nekin