Tewandin:livîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere livîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera livîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –liv– –livî– / –liviya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive livîn nelivîn livîbûn nelivîbûn
Çêbiwar - Participle livî nelivî livîbûyî nelivîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dilivim ez nalivim ez livîm / liviyam ez nelivîm / neliviyam
tu dilivî tu nalivî tu livî / liviyayî tu nelivî / neliviyayî
ew dilive ew nalive ew livî / liviya ew nelivî / neliviya
em dilivin em nalivin em livîn / liviyan em nelivîn / neliviyan
hûn dilivin hûn nalivin hûn livîn / liviyan hûn nelivîn / neliviyan
ew dilivin ew nalivin ew livîn / liviyan ew nelivîn / neliviyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diliviyam ez nediliviyam ez livîbûm / liviyabûm ez nelivîbûm / neliviyabûm
tu diliviyayî tu nediliviyayî tu livîbûyî / liviyabûyî tu nelivîbûyî / neliviyabûyî
ew diliviya ew nediliviya ew livîbû / liviyabû ew nelivîbû / neliviyabû
em diliviyan em nediliviyan em livîbûn / liviyabûn em nelivîbûn / neliviyabûn
hûn diliviyan hûn nediliviyan hûn livîbûn / liviyabûn hûn nelivîbûn / neliviyabûn
ew diliviyan ew nediliviyan ew livîbûn / liviyabûn ew nelivîbûn / neliviyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez livîme / liviyame ez nelivîme / neliviyame ez livîbûme / liviyabûme ez nelivîbûme / neliviyabûme
tu liviyî / liviyayî tu neliviyî / neliviyayî tu livîbûyiye / liviyabûyiye tu nelivîbûyiye / neliviyabûyiye
ew liviye / liviyaye ew neliviye / neliviyaye ew livîbûye / liviyabûye ew nelivîbûye / neliviyabûye
em livîne / liviyane em nelivîne / neliviyane em livîbûne / liviyabûne em nelivîbûne / neliviyabûne
hûn livîne / liviyane hûn nelivîne / neliviyane hûn livîbûne / liviyabûne hûn nelivîbûne / neliviyabûne
ew livîne / liviyane ew nelivîne / neliviyane ew livîbûne / liviyabûne ew nelivîbûne / neliviyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilivim ez ê nelivim ez ê livîbim / liviyabim ez ê nelivîbim / neliviyabim
tu ê bilivî tu ê nelivî tu ê livîbî / liviyabî tu ê nelivîbî / neliviyabî
ew ê bilive ew ê nelive ew ê livîbe / liviyabe ew ê nelivîbe / neliviyabe
em ê bilivin em ê nelivin em ê livîbin / liviyabin em ê nelivîbin / neliviyabin
hûn ê bilivin hûn ê nelivin hûn ê livîbin / liviyabin hûn ê nelivîbin / neliviyabin
ew ê bilivin ew ê nelivin ew ê livîbin / liviyabin ew ê nelivîbin / neliviyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilivim (bila) ez nelivim (bila) ez livîbim / liviyabim (bila) ez nelivîbim / neliviyabim
(bila) tu bilivî (bila) tu nelivî (bila) tu livîbî / liviyabî (bila) tu nelivîbî / neliviyabî
(bila) ew bilive (bila) ew nelive (bila) ew livîbe / liviyabe (bila) ew nelivîbe / neliviyabe
(bila) em bilivin (bila) em nelivin (bila) em livîbin / liviyabin (bila) em nelivîbin / neliviyabin
(bila) hûn bilivin (bila) hûn nelivin (bila) hûn livîbin / liviyabin (bila) hûn nelivîbin / neliviyabin
(bila) ew bilivin (bila) ew nelivin (bila) ew livîbin / liviyabin (bila) ew nelivîbin / neliviyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biliviyama (bila) ez neliviyama (bila) ez livîbûma / liviyabûma (bila) ez nelivîbûma / neliviyabûma
(bila) tu biliviyayî (bila) tu neliviyayî (bila) tu livîbûyayî / liviyabûyayî (bila) tu nelivîbûyayî / neliviyabûyayî
(bila) ew biliviyaya (bila) ew neliviyaya (bila) ew livîbûya / liviyabûya (bila) ew nelivîbûya / neliviyabûya
(bila) em biliviyana (bila) em neliviyana (bila) em livîbûna / liviyabûna (bila) em nelivîbûna / neliviyabûna
(bila) hûn biliviyana (bila) hûn neliviyana (bila) hûn livîbûna / liviyabûna (bila) hûn nelivîbûna / neliviyabûna
(bila) ew biliviyana (bila) ew neliviyana (bila) ew livîbûna / liviyabûna (bila) ew nelivîbûna / neliviyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biliviyama ez ê neliviyama ez ê livîbûma / liviyabûma ez ê nelivîbûma / neliviyabûma
tu ê biliviyayî tu ê neliviyayî tu ê livîbûyayî / liviyabûyayî tu ê nelivîbûyayî / neliviyabûyayî
ew ê biliviyaya ew ê neliviyaya ew ê livîbûya / liviyabûya ew ê nelivîbûya / neliviyabûya
em ê biliviyana em ê neliviyana em ê livîbûna / liviyabûna em ê nelivîbûna / neliviyabûna
hûn ê biliviyana hûn ê neliviyana hûn ê livîbûna / liviyabûna hûn ê nelivîbûna / neliviyabûna
ew ê biliviyana ew ê neliviyana ew ê livîbûna / liviyabûna ew ê nelivîbûna / neliviyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bilive (tu) nelive
(hûn) bilivin (hûn) nelivin