Tewandin:kerixîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere kerixîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera kerixîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –kerix– –kerixî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive kerixîn nekerixîn kerixîbûn nekerixîbûn
Çêbiwar - Participle kerixî nekerixî kerixîbûyî nekerixîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dikerixim ez nakerixim ez kerixîm ez nekerixîm
tu dikerixî tu nakerixî tu kerixî tu nekerixî
ew dikerixe ew nakerixe ew kerixî ew nekerixî
em dikerixin em nakerixin em kerixîn em nekerixîn
hûn dikerixin hûn nakerixin hûn kerixîn hûn nekerixîn
ew dikerixin ew nakerixin ew kerixîn ew nekerixîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dikerixiyam ez nedikerixiyam ez kerixîbûm ez nekerixîbûm
tu dikerixiyayî tu nedikerixiyayî tu kerixîbûyî tu nekerixîbûyî
ew dikerixiya ew nedikerixiya ew kerixîbû ew nekerixîbû
em dikerixiyan em nedikerixiyan em kerixîbûn em nekerixîbûn
hûn dikerixiyan hûn nedikerixiyan hûn kerixîbûn hûn nekerixîbûn
ew dikerixiyan ew nedikerixiyan ew kerixîbûn ew nekerixîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez kerixîme ez nekerixîme ez kerixîbûme ez nekerixîbûme
tu kerixiyî tu nekerixiyî tu kerixîbûyiye tu nekerixîbûyiye
ew kerixiye ew nekerixiye ew kerixîbûye ew nekerixîbûye
em kerixîne em nekerixîne em kerixîbûne em nekerixîbûne
hûn kerixîne hûn nekerixîne hûn kerixîbûne hûn nekerixîbûne
ew kerixîne ew nekerixîne ew kerixîbûne ew nekerixîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bikerixim ez ê nekerixim ez ê kerixîbim ez ê nekerixîbim
tu ê bikerixî tu ê nekerixî tu ê kerixîbî tu ê nekerixîbî
ew ê bikerixe ew ê nekerixe ew ê kerixîbe ew ê nekerixîbe
em ê bikerixin em ê nekerixin em ê kerixîbin em ê nekerixîbin
hûn ê bikerixin hûn ê nekerixin hûn ê kerixîbin hûn ê nekerixîbin
ew ê bikerixin ew ê nekerixin ew ê kerixîbin ew ê nekerixîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bikerixim (bila) ez nekerixim (bila) ez kerixîbim (bila) ez nekerixîbim
(bila) tu bikerixî (bila) tu nekerixî (bila) tu kerixîbî (bila) tu nekerixîbî
(bila) ew bikerixe (bila) ew nekerixe (bila) ew kerixîbe (bila) ew nekerixîbe
(bila) em bikerixin (bila) em nekerixin (bila) em kerixîbin (bila) em nekerixîbin
(bila) hûn bikerixin (bila) hûn nekerixin (bila) hûn kerixîbin (bila) hûn nekerixîbin
(bila) ew bikerixin (bila) ew nekerixin (bila) ew kerixîbin (bila) ew nekerixîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bikerixiyama (bila) ez nekerixiyama (bila) ez kerixîbûma (bila) ez nekerixîbûma
(bila) tu bikerixiyayî (bila) tu nekerixiyayî (bila) tu kerixîbûyayî (bila) tu nekerixîbûyayî
(bila) ew bikerixiyaya (bila) ew nekerixiyaya (bila) ew kerixîbûya (bila) ew nekerixîbûya
(bila) em bikerixiyana (bila) em nekerixiyana (bila) em kerixîbûna (bila) em nekerixîbûna
(bila) hûn bikerixiyana (bila) hûn nekerixiyana (bila) hûn kerixîbûna (bila) hûn nekerixîbûna
(bila) ew bikerixiyana (bila) ew nekerixiyana (bila) ew kerixîbûna (bila) ew nekerixîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bikerixiyama ez ê nekerixiyama ez ê kerixîbûma ez ê nekerixîbûma
tu ê bikerixiyayî tu ê nekerixiyayî tu ê kerixîbûyayî tu ê nekerixîbûyayî
ew ê bikerixiyaya ew ê nekerixiyaya ew ê kerixîbûya ew ê nekerixîbûya
em ê bikerixiyana em ê nekerixiyana em ê kerixîbûna em ê nekerixîbûna
hûn ê bikerixiyana hûn ê nekerixiyana hûn ê kerixîbûna hûn ê nekerixîbûna
ew ê bikerixiyana ew ê nekerixiyana ew ê kerixîbûna ew ê nekerixîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bikerixe (tu) nekerixe
(hûn) bikerixin (hûn) nekerixin