Tewandin:hêlan

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire hêlan
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hêlan (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –hêl– –hişt–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hêlan nehêlan hiştibûn nehiştibûn
Çêbiwar - Participle hiştî nehiştî hiştibûyî nehiştibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihêlim ez nahêlim min hişt min nehişt
tu dihêlî tu nahêlî te hişt te nehişt
ew dihêle ew nahêle wê/wî hişt wê/wî nehişt
em dihêlin em nahêlin me hişt me nehişt
hûn dihêlin hûn nahêlin we hişt we nehişt
ew dihêlin ew nahêlin wan hişt wan nehişt
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dihişt min nedihişt min hiştibû min nehiştibû
te dihişt te nedihişt te hiştibû te nehiştibû
wê/wî dihişt wê/wî nedihişt wê/wî hiştibû wê/wî nehiştibû
me dihişt me nedihişt me hiştibû me nehiştibû
we dihişt we nedihişt we hiştibû we nehiştibû
wan dihişt wan nedihişt wan hiştibû wan nehiştibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hiştiye min nehiştiye min hiştibûye min nehiştibûye
te hiştiye te nehiştiye te hiştibûye te nehiştibûye
wê/wî hiştiye wê/wî nehiştiye wê/wî hiştibûye wê/wî nehiştibûye
me hiştiye me nehiştiye me hiştibûye me nehiştibûye
we hiştiye we nehiştiye we hiştibûye we nehiştibûye
wan hiştiye wan nehiştiye wan hiştibûye wan nehiştibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihêlim ez ê nehêlim min ê hiştibe min ê nehiştibe
tu ê bihêlî tu ê nehêlî te yê hiştibe te nehiştibe
ew ê bihêle ew ê nehêle wê/wî yê hiştibe wê/wî nehiştibe
em ê bihêlin em ê nehêlin me yê hiştibe me nehiştibe
hûn ê bihêlin hûn ê nehêlin we yê hiştibe we nehiştibe
ew ê bihêlin ew ê nehêlin wan ê hiştibe wan ê nehiştibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihêlim (bila) ez nehêlim (bila) min hiştibe (bila) min nehiştibe
(bila) tu bihêlî (bila) tu nehêlî (bila) te hiştibe (bila) te nehiştibe
(bila) ew bihêle (bila) ew nehêle (bila) wê/wî hiştibe (bila) wê/wî nehiştibe
(bila) em bihêlin (bila) em nehêlin (bila) me hiştibe (bila) me nehiştibe
(bila) hûn bihêlin (bila) hûn nehêlin (bila) we hiştibe (bila) we nehiştibe
(bila) ew bihêlin (bila) ew nehêlin (bila) wan hiştibe (bila) wan nehiştibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bihişta (bila) min nehişta (bila) min hiştibûya (bila) min nehiştibûya
(bila) te bihişta (bila) te nehişta (bila) te hiştibûya (bila) te nehiştibûya
(bila) wê/wî bihişta (bila) wê/wî nehişta (bila) wê/wî hiştibûya (bila) wê/wî nehiştibûya
(bila) me bihişta (bila) me nehişta (bila) me hiştibûya (bila) me nehiştibûya
(bila) we bihişta (bila) we nehişta (bila) we hiştibûya (bila) we nehiştibûya
(bila) wan bihişta (bila) wan nehişta (bila) wan hiştibûya (bila) wan nehiştibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bihişta min ê nehişta min ê hiştibûya min ê nehiştibûya
te yê bihişta te nehişta te yê hiştibûya te nehiştibûya
wê/wî yê bihişta wê/wî nehişta wê/wî yê hiştibûya wê/wî nehiştibûya
me yê bihişta me nehişta me yê hiştibûya me nehiştibûya
we yê bihişta we nehişta we yê hiştibûya we nehiştibûya
wan ê bihişta wan ê nehişta wan ê hiştibûya wan ê nehiştibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bihêle (tu) nehêle
(hûn) bihêlin (hûn) nehêlin