Tewandin:gerîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere gerîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera gerîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –ger– –gerî– / –geriya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gerîn negerîn gerîbûn negerîbûn
Çêbiwar - Participle gerî negerî gerîbûyî negerîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digerim ez nagerim ez gerîm / geriyam ez negerîm / negeriyam
tu digerî tu nagerî tu gerî / geriyayî tu negerî / negeriyayî
ew digere ew nagere ew gerî / geriya ew negerî / negeriya
em digerin em nagerin em gerîn / geriyan em negerîn / negeriyan
hûn digerin hûn nagerin hûn gerîn / geriyan hûn negerîn / negeriyan
ew digerin ew nagerin ew gerîn / geriyan ew negerîn / negeriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digeriyam ez nedigeriyam ez gerîbûm / geriyabûm ez negerîbûm / negeriyabûm
tu digeriyayî tu nedigeriyayî tu gerîbûyî / geriyabûyî tu negerîbûyî / negeriyabûyî
ew digeriya ew nedigeriya ew gerîbû / geriyabû ew negerîbû / negeriyabû
em digeriyan em nedigeriyan em gerîbûn / geriyabûn em negerîbûn / negeriyabûn
hûn digeriyan hûn nedigeriyan hûn gerîbûn / geriyabûn hûn negerîbûn / negeriyabûn
ew digeriyan ew nedigeriyan ew gerîbûn / geriyabûn ew negerîbûn / negeriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gerîme / geriyame ez negerîme / negeriyame ez gerîbûme / geriyabûme ez negerîbûme / negeriyabûme
tu geriyî / geriyayî tu negeriyî / negeriyayî tu gerîbûyiye / geriyabûyiye tu negerîbûyiye / negeriyabûyiye
ew geriye / geriyaye ew negeriye / negeriyaye ew gerîbûye / geriyabûye ew negerîbûye / negeriyabûye
em gerîne / geriyane em negerîne / negeriyane em gerîbûne / geriyabûne em negerîbûne / negeriyabûne
hûn gerîne / geriyane hûn negerîne / negeriyane hûn gerîbûne / geriyabûne hûn negerîbûne / negeriyabûne
ew gerîne / geriyane ew negerîne / negeriyane ew gerîbûne / geriyabûne ew negerîbûne / negeriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigerim ez ê negerim ez ê gerîbim / geriyabim ez ê negerîbim / negeriyabim
tu ê bigerî tu ê negerî tu ê gerîbî / geriyabî tu ê negerîbî / negeriyabî
ew ê bigere ew ê negere ew ê gerîbe / geriyabe ew ê negerîbe / negeriyabe
em ê bigerin em ê negerin em ê gerîbin / geriyabin em ê negerîbin / negeriyabin
hûn ê bigerin hûn ê negerin hûn ê gerîbin / geriyabin hûn ê negerîbin / negeriyabin
ew ê bigerin ew ê negerin ew ê gerîbin / geriyabin ew ê negerîbin / negeriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigerim (bila) ez negerim (bila) ez gerîbim / geriyabim (bila) ez negerîbim / negeriyabim
(bila) tu bigerî (bila) tu negerî (bila) tu gerîbî / geriyabî (bila) tu negerîbî / negeriyabî
(bila) ew bigere (bila) ew negere (bila) ew gerîbe / geriyabe (bila) ew negerîbe / negeriyabe
(bila) em bigerin (bila) em negerin (bila) em gerîbin / geriyabin (bila) em negerîbin / negeriyabin
(bila) hûn bigerin (bila) hûn negerin (bila) hûn gerîbin / geriyabin (bila) hûn negerîbin / negeriyabin
(bila) ew bigerin (bila) ew negerin (bila) ew gerîbin / geriyabin (bila) ew negerîbin / negeriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigeriyama (bila) ez negeriyama (bila) ez gerîbûma / geriyabûma (bila) ez negerîbûma / negeriyabûma
(bila) tu bigeriyayî (bila) tu negeriyayî (bila) tu gerîbûyayî / geriyabûyayî (bila) tu negerîbûyayî / negeriyabûyayî
(bila) ew bigeriyaya (bila) ew negeriyaya (bila) ew gerîbûya / geriyabûya (bila) ew negerîbûya / negeriyabûya
(bila) em bigeriyana (bila) em negeriyana (bila) em gerîbûna / geriyabûna (bila) em negerîbûna / negeriyabûna
(bila) hûn bigeriyana (bila) hûn negeriyana (bila) hûn gerîbûna / geriyabûna (bila) hûn negerîbûna / negeriyabûna
(bila) ew bigeriyana (bila) ew negeriyana (bila) ew gerîbûna / geriyabûna (bila) ew negerîbûna / negeriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigeriyama ez ê negeriyama ez ê gerîbûma / geriyabûma ez ê negerîbûma / negeriyabûma
tu ê bigeriyayî tu ê negeriyayî tu ê gerîbûyayî / geriyabûyayî tu ê negerîbûyayî / negeriyabûyayî
ew ê bigeriyaya ew ê negeriyaya ew ê gerîbûya / geriyabûya ew ê negerîbûya / negeriyabûya
em ê bigeriyana em ê negeriyana em ê gerîbûna / geriyabûna em ê negerîbûna / negeriyabûna
hûn ê bigeriyana hûn ê negeriyana hûn ê gerîbûna / geriyabûna hûn ê negerîbûna / negeriyabûna
ew ê bigeriyana ew ê negeriyana ew ê gerîbûna / geriyabûna ew ê negerîbûna / negeriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bigere (tu) negere
(hûn) bigerin (hûn) negerin

Binêre