Tewandin:firîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere firîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera firîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –fir– –firî– / –firiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive firîn nefirîn firîbûn nefirîbûn
Çêbiwar - Participle firî nefirî firîbûyî nefirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difirim ez nafirim ez firîm / firiyam ez nefirîm / nefiriyam
tu difirî tu nafirî tu firî / firiyayî tu nefirî / nefiriyayî
ew difire ew nafire ew firî / firiya ew nefirî / nefiriya
em difirin em nafirin em firîn / firiyan em nefirîn / nefiriyan
hûn difirin hûn nafirin hûn firîn / firiyan hûn nefirîn / nefiriyan
ew difirin ew nafirin ew firîn / firiyan ew nefirîn / nefiriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difiriyam ez nedifiriyam ez firîbûm / firiyabûm ez nefirîbûm / nefiriyabûm
tu difiriyayî tu nedifiriyayî tu firîbûyî / firiyabûyî tu nefirîbûyî / nefiriyabûyî
ew difiriya ew nedifiriya ew firîbû / firiyabû ew nefirîbû / nefiriyabû
em difiriyan em nedifiriyan em firîbûn / firiyabûn em nefirîbûn / nefiriyabûn
hûn difiriyan hûn nedifiriyan hûn firîbûn / firiyabûn hûn nefirîbûn / nefiriyabûn
ew difiriyan ew nedifiriyan ew firîbûn / firiyabûn ew nefirîbûn / nefiriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez firîme / firiyame ez nefirîme / nefiriyame ez firîbûme / firiyabûme ez nefirîbûme / nefiriyabûme
tu firiyî / firiyayî tu nefiriyî / nefiriyayî tu firîbûyiye / firiyabûyiye tu nefirîbûyiye / nefiriyabûyiye
ew firiye / firiyaye ew nefiriye / nefiriyaye ew firîbûye / firiyabûye ew nefirîbûye / nefiriyabûye
em firîne / firiyane em nefirîne / nefiriyane em firîbûne / firiyabûne em nefirîbûne / nefiriyabûne
hûn firîne / firiyane hûn nefirîne / nefiriyane hûn firîbûne / firiyabûne hûn nefirîbûne / nefiriyabûne
ew firîne / firiyane ew nefirîne / nefiriyane ew firîbûne / firiyabûne ew nefirîbûne / nefiriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifirim ez ê nefirim ez ê firîbim / firiyabim ez ê nefirîbim / nefiriyabim
tu ê bifirî tu ê nefirî tu ê firîbî / firiyabî tu ê nefirîbî / nefiriyabî
ew ê bifire ew ê nefire ew ê firîbe / firiyabe ew ê nefirîbe / nefiriyabe
em ê bifirin em ê nefirin em ê firîbin / firiyabin em ê nefirîbin / nefiriyabin
hûn ê bifirin hûn ê nefirin hûn ê firîbin / firiyabin hûn ê nefirîbin / nefiriyabin
ew ê bifirin ew ê nefirin ew ê firîbin / firiyabin ew ê nefirîbin / nefiriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifirim (bila) ez nefirim (bila) ez firîbim / firiyabim (bila) ez nefirîbim / nefiriyabim
(bila) tu bifirî (bila) tu nefirî (bila) tu firîbî / firiyabî (bila) tu nefirîbî / nefiriyabî
(bila) ew bifire (bila) ew nefire (bila) ew firîbe / firiyabe (bila) ew nefirîbe / nefiriyabe
(bila) em bifirin (bila) em nefirin (bila) em firîbin / firiyabin (bila) em nefirîbin / nefiriyabin
(bila) hûn bifirin (bila) hûn nefirin (bila) hûn firîbin / firiyabin (bila) hûn nefirîbin / nefiriyabin
(bila) ew bifirin (bila) ew nefirin (bila) ew firîbin / firiyabin (bila) ew nefirîbin / nefiriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifiriyama (bila) ez nefiriyama (bila) ez firîbûma / firiyabûma (bila) ez nefirîbûma / nefiriyabûma
(bila) tu bifiriyayî (bila) tu nefiriyayî (bila) tu firîbûyayî / firiyabûyayî (bila) tu nefirîbûyayî / nefiriyabûyayî
(bila) ew bifiriyaya (bila) ew nefiriyaya (bila) ew firîbûya / firiyabûya (bila) ew nefirîbûya / nefiriyabûya
(bila) em bifiriyana (bila) em nefiriyana (bila) em firîbûna / firiyabûna (bila) em nefirîbûna / nefiriyabûna
(bila) hûn bifiriyana (bila) hûn nefiriyana (bila) hûn firîbûna / firiyabûna (bila) hûn nefirîbûna / nefiriyabûna
(bila) ew bifiriyana (bila) ew nefiriyana (bila) ew firîbûna / firiyabûna (bila) ew nefirîbûna / nefiriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifiriyama ez ê nefiriyama ez ê firîbûma / firiyabûma ez ê nefirîbûma / nefiriyabûma
tu ê bifiriyayî tu ê nefiriyayî tu ê firîbûyayî / firiyabûyayî tu ê nefirîbûyayî / nefiriyabûyayî
ew ê bifiriyaya ew ê nefiriyaya ew ê firîbûya / firiyabûya ew ê nefirîbûya / nefiriyabûya
em ê bifiriyana em ê nefiriyana em ê firîbûna / firiyabûna em ê nefirîbûna / nefiriyabûna
hûn ê bifiriyana hûn ê nefiriyana hûn ê firîbûna / firiyabûna hûn ê nefirîbûna / nefiriyabûna
ew ê bifiriyana ew ê nefiriyana ew ê firîbûna / firiyabûna ew ê nefirîbûna / nefiriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bifire (tu) nefire
(hûn) bifirin (hûn) nefirin

Binêre