Tewandin:dîtin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere dîtin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera dîtin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –bîn– –dît– / –dî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive dîtin nedîtin dîtibûn nedîtibûn
Çêbiwar - Participle dîtî nedîtî dîtibûyî nedîtibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibînim ez nabînim min dît / dî min nedît / ne
tu dibînî tu nabînî te dît / dî te nedît / ne
ew dibîne ew nabîne wê/wî dît / dî wê/wî nedît / ne
em dibînin em nabînin me dît / dî me nedît / ne
hûn dibînin hûn nabînin we dît / dî we nedît / ne
ew dibînin ew nabînin wan dît / dî wan nedît / ne
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min didît / didî min nedidît / nedidî min dîtibû / dîbû min nedîtibû / nedîbû
te didît / didî te nedidît / nedidî te dîtibû / dîbû te nedîtibû / nedîbû
wê/wî didît / didî wê/wî nedidît / nedidî wê/wî dîtibû / dîbû wê/wî nedîtibû / nedîbû
me didît / didî me nedidît / nedidî me dîtibû / dîbû me nedîtibû / nedîbû
we didît / didî we nedidît / nedidî we dîtibû / dîbû we nedîtibû / nedîbû
wan didît / didî wan nedidît / nedidî wan dîtibû / dîbû wan nedîtibû / nedîbû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dîtiye / diye min nedîtiye / nediye min dîtibûye / dîbûye min nedîtibûye / nedîbûye
te dîtiye / diye te nedîtiye / nediye te dîtibûye / dîbûye te nedîtibûye / nedîbûye
wê/wî dîtiye / diye wê/wî nedîtiye / nediye wê/wî dîtibûye / dîbûye wê/wî nedîtibûye / nedîbûye
me dîtiye / diye me nedîtiye / nediye me dîtibûye / dîbûye me nedîtibûye / nedîbûye
we dîtiye / diye we nedîtiye / nediye we dîtibûye / dîbûye we nedîtibûye / nedîbûye
wan dîtiye / diye wan nedîtiye / nediye wan dîtibûye / dîbûye wan nedîtibûye / nedîbûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibînim ez ê nebînim min ê dîtibe / dîbe min ê nedîtibe / nedîbe
tu ê bibînî tu ê nebînî te yê dîtibe / dîbe te nedîtibe / nedîbe
ew ê bibîne ew ê nebîne wê/wî yê dîtibe / dîbe wê/wî nedîtibe / nedîbe
em ê bibînin em ê nebînin me yê dîtibe / dîbe me nedîtibe / nedîbe
hûn ê bibînin hûn ê nebînin we yê dîtibe / dîbe we nedîtibe / nedîbe
ew ê bibînin ew ê nebînin wan ê dîtibe / dîbe wan ê nedîtibe / nedîbe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibînim (bila) ez nebînim (bila) min dîtibe / dîbe (bila) min nedîtibe / nedîbe
(bila) tu bibînî (bila) tu nebînî (bila) te dîtibe / dîbe (bila) te nedîtibe / nedîbe
(bila) ew bibîne (bila) ew nebîne (bila) wê/wî dîtibe / dîbe (bila) wê/wî nedîtibe / nedîbe
(bila) em bibînin (bila) em nebînin (bila) me dîtibe / dîbe (bila) me nedîtibe / nedîbe
(bila) hûn bibînin (bila) hûn nebînin (bila) we dîtibe / dîbe (bila) we nedîtibe / nedîbe
(bila) ew bibînin (bila) ew nebînin (bila) wan dîtibe / dîbe (bila) wan nedîtibe / nedîbe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bidîta / bidiya (bila) min nedîta / nediya (bila) min dîtibûya / dîbûya (bila) min nedîtibûya / nedîbûya
(bila) te bidîta / bidiya (bila) te nedîta / nediya (bila) te dîtibûya / dîbûya (bila) te nedîtibûya / nedîbûya
(bila) wê/wî bidîta / bidiya (bila) wê/wî nedîta / nediya (bila) wê/wî dîtibûya / dîbûya (bila) wê/wî nedîtibûya / nedîbûya
(bila) me bidîta / bidiya (bila) me nedîta / nediya (bila) me dîtibûya / dîbûya (bila) me nedîtibûya / nedîbûya
(bila) we bidîta / bidiya (bila) we nedîta / nediya (bila) we dîtibûya / dîbûya (bila) we nedîtibûya / nedîbûya
(bila) wan bidîta / bidiya (bila) wan nedîta / nediya (bila) wan dîtibûya / dîbûya (bila) wan nedîtibûya / nedîbûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bidîta / bidiya min ê nedîta / nediya min ê dîtibûya / dîbûya min ê nedîtibûya / nedîbûya
te yê bidîta / bidiya te nedîta / nediya te yê dîtibûya / dîbûya te nedîtibûya / nedîbûya
wê/wî yê bidîta / bidiya wê/wî nedîta / nediya wê/wî yê dîtibûya / dîbûya wê/wî nedîtibûya / nedîbûya
me yê bidîta / bidiya me nedîta / nediya me yê dîtibûya / dîbûya me nedîtibûya / nedîbûya
we yê bidîta / bidiya we nedîta / nediya we yê dîtibûya / dîbûya we nedîtibûya / nedîbûya
wan ê bidîta / bidiya wan ê nedîta / nediya wan ê dîtibûya / dîbûya wan ê nedîtibûya / nedîbûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibîne (tu) nebîne
(hûn) bibînin (hûn) nebînin

Binêre