Tewandin:bawer kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire bawer kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bawer kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek bawer –k– bawer –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bawer kirin bawer nekirin bawer kiribûn bawer nekiribûn
Çêbiwar - Participle bawer kirî bawer nekirî bawer kiribûyî bawer nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bawer dikim ez bawer nakim min bawer kir min bawer nekir
tu bawer dikî tu bawer na te bawer kir te bawer nekir
ew bawer dike ew bawer nake wê/wî bawer kir wê/wî bawer nekir
em bawer dikin em bawer nakin me bawer kir me bawer nekir
hûn bawer dikin hûn bawer nakin we bawer kir we bawer nekir
ew bawer dikin ew bawer nakin wan bawer kir wan bawer nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bawer dikir min bawer nedikir min bawer kiribû min bawer nekiribû
te bawer dikir te bawer nedikir te bawer kiribû te bawer nekiribû
wê/wî bawer dikir wê/wî bawer nedikir wê/wî bawer kiribû wê/wî bawer nekiribû
me bawer dikir me bawer nedikir me bawer kiribû me bawer nekiribû
we bawer dikir we bawer nedikir we bawer kiribû we bawer nekiribû
wan bawer dikir wan bawer nedikir wan bawer kiribû wan bawer nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bawer kiriye min bawer nekiriye min bawer kiribûye min bawer nekiribûye
te bawer kiriye te bawer nekiriye te bawer kiribûye te bawer nekiribûye
wê/wî bawer kiriye wê/wî bawer nekiriye wê/wî bawer kiribûye wê/wî bawer nekiribûye
me bawer kiriye me bawer nekiriye me bawer kiribûye me bawer nekiribûye
we bawer kiriye we bawer nekiriye we bawer kiribûye we bawer nekiribûye
wan bawer kiriye wan bawer nekiriye wan bawer kiribûye wan bawer nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bawer bikim ez ê bawer nekim min ê bawer kiribe min ê bawer nekiribe
tu ê bawer bikî tu ê bawer ne te yê bawer kiribe te yê bawer nekiribe
ew ê bawer bike ew ê bawer neke wê/wî yê bawer kiribe wê/wî yê bawer nekiribe
em ê bawer bikin em ê bawer nekin me yê bawer kiribe me yê bawer nekiribe
hûn ê bawer bikin hûn ê bawer nekin we yê bawer kiribe we yê bawer nekiribe
ew ê bawer bikin ew ê bawer nekin wan ê bawer kiribe wan ê bawer nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bawer bikim (bila) ez bawer nekim (bila) min bawer kiribe (bila) min bawer nekiribe
(bila) tu bawer bikî (bila) tu bawer ne (bila) te bawer kiribe (bila) te bawer nekiribe
(bila) ew bawer bike (bila) ew bawer neke (bila) wê/wî bawer kiribe (bila) wê/wî bawer nekiribe
(bila) em bawer bikin (bila) em bawer nekin (bila) me bawer kiribe (bila) me bawer nekiribe
(bila) hûn bawer bikin (bila) hûn bawer nekin (bila) we bawer kiribe (bila) we bawer nekiribe
(bila) ew bawer bikin (bila) ew bawer nekin (bila) wan bawer kiribe (bila) wan bawer nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bawer bikira (bila) min bawer nekira (bila) min bawer kiribûya (bila) min bawer nekiribûya
(bila) te bawer bikira (bila) te bawer nekira (bila) te bawer kiribûya (bila) te bawer nekiribûya
(bila) wê/wî bawer bikira (bila) wê/wî bawer nekira (bila) wê/wî bawer kiribûya (bila) wê/wî bawer nekiribûya
(bila) me bawer bikira (bila) me bawer nekira (bila) me bawer kiribûya (bila) me bawer nekiribûya
(bila) we bawer bikira (bila) we bawer nekira (bila) we bawer kiribûya (bila) we bawer nekiribûya
(bila) wan bawer bikira (bila) wan bawer nekira (bila) wan bawer kiribûya (bila) wan bawer nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bawer bikira min ê bawer nekira min ê bawer kiribûya min ê bawer nekiribûya
te yê bawer bikira te yê bawer nekira te yê bawer kiribûya te yê bawer nekiribûya
wê/wî yê bawer bikira wê/wî yê bawer nekira wê/wî yê bawer kiribûya wê/wî yê bawer nekiribûya
me yê bawer bikira me yê bawer nekira me yê bawer kiribûya me yê bawer nekiribûya
we yê bawer bikira we yê bawer nekira we yê bawer kiribûya we yê bawer nekiribûya
wan ê bawer bikira wan ê bawer nekira wan ê bawer kiribûya wan ê bawer nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bawer bike (tu) bawer neke
(hûn) bawer bikin (hûn) bawer nekin