Tewandin:xwar kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere xwar kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xwar kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh xwar –k– xwar –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xwar kirin xwar nekirin xwar kiribûn xwar nekiribûn
Çêbiwar - Participle xwar kirî xwar nekirî xwar kiribûyî xwar nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez xwar dikim ez xwar nakim min xwar kir min xwar nekir
tu xwar dikî tu xwar na te xwar kir te xwar nekir
ew xwar dike ew xwar nake wê/wî xwar kir wê/wî xwar nekir
em xwar dikin em xwar nakin me xwar kir me xwar nekir
hûn xwar dikin hûn xwar nakin we xwar kir we xwar nekir
ew xwar dikin ew xwar nakin wan xwar kir wan xwar nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xwar dikir min xwar nedikir min xwar kiribû min xwar nekiribû
te xwar dikir te xwar nedikir te xwar kiribû te xwar nekiribû
wê/wî xwar dikir wê/wî xwar nedikir wê/wî xwar kiribû wê/wî xwar nekiribû
me xwar dikir me xwar nedikir me xwar kiribû me xwar nekiribû
we xwar dikir we xwar nedikir we xwar kiribû we xwar nekiribû
wan xwar dikir wan xwar nedikir wan xwar kiribû wan xwar nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xwar kiriye min xwar nekiriye min xwar kiribûye min xwar nekiribûye
te xwar kiriye te xwar nekiriye te xwar kiribûye te xwar nekiribûye
wê/wî xwar kiriye wê/wî xwar nekiriye wê/wî xwar kiribûye wê/wî xwar nekiribûye
me xwar kiriye me xwar nekiriye me xwar kiribûye me xwar nekiribûye
we xwar kiriye we xwar nekiriye we xwar kiribûye we xwar nekiribûye
wan xwar kiriye wan xwar nekiriye wan xwar kiribûye wan xwar nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê xwar bikim ez ê xwar nekim min ê xwar kiribe min ê xwar nekiribe
tu ê xwar bikî tu ê xwar ne te yê xwar kiribe te yê xwar nekiribe
ew ê xwar bike ew ê xwar neke wê/wî yê xwar kiribe wê/wî yê xwar nekiribe
em ê xwar bikin em ê xwar nekin me yê xwar kiribe me yê xwar nekiribe
hûn ê xwar bikin hûn ê xwar nekin we yê xwar kiribe we yê xwar nekiribe
ew ê xwar bikin ew ê xwar nekin wan ê xwar kiribe wan ê xwar nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez xwar bikim (bila) ez xwar nekim (bila) min xwar kiribe (bila) min xwar nekiribe
(bila) tu xwar bikî (bila) tu xwar ne (bila) te xwar kiribe (bila) te xwar nekiribe
(bila) ew xwar bike (bila) ew xwar neke (bila) wê/wî xwar kiribe (bila) wê/wî xwar nekiribe
(bila) em xwar bikin (bila) em xwar nekin (bila) me xwar kiribe (bila) me xwar nekiribe
(bila) hûn xwar bikin (bila) hûn xwar nekin (bila) we xwar kiribe (bila) we xwar nekiribe
(bila) ew xwar bikin (bila) ew xwar nekin (bila) wan xwar kiribe (bila) wan xwar nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min xwar bikira (bila) min xwar nekira (bila) min xwar kiribûya (bila) min xwar nekiribûya
(bila) te xwar bikira (bila) te xwar nekira (bila) te xwar kiribûya (bila) te xwar nekiribûya
(bila) wê/wî xwar bikira (bila) wê/wî xwar nekira (bila) wê/wî xwar kiribûya (bila) wê/wî xwar nekiribûya
(bila) me xwar bikira (bila) me xwar nekira (bila) me xwar kiribûya (bila) me xwar nekiribûya
(bila) we xwar bikira (bila) we xwar nekira (bila) we xwar kiribûya (bila) we xwar nekiribûya
(bila) wan xwar bikira (bila) wan xwar nekira (bila) wan xwar kiribûya (bila) wan xwar nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê xwar bikira min ê xwar nekira min ê xwar kiribûya min ê xwar nekiribûya
te yê xwar bikira te yê xwar nekira te yê xwar kiribûya te yê xwar nekiribûya
wê/wî yê xwar bikira wê/wî yê xwar nekira wê/wî yê xwar kiribûya wê/wî yê xwar nekiribûya
me yê xwar bikira me yê xwar nekira me yê xwar kiribûya me yê xwar nekiribûya
we yê xwar bikira we yê xwar nekira we yê xwar kiribûya we yê xwar nekiribûya
wan ê xwar bikira wan ê xwar nekira wan ê xwar kiribûya wan ê xwar nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) xwar bike (tu) xwar neke
(hûn) xwar bikin (hûn) xwar nekin