Tewandin:xemilandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire xemilandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xemilandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –xemilîn– –xemiland–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xemilandin nexemilandin xemilandibûn nexemilandibûn
Çêbiwar - Participle xemilandî nexemilandî xemilandibûyî nexemilandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixemilînim ez naxemilînim min xemiland min nexemiland
tu dixemilînî tu naxemilînî te xemiland te nexemiland
ew dixemilîne ew naxemilîne wê/wî xemiland wê/wî nexemiland
em dixemilînin em naxemilînin me xemiland me nexemiland
hûn dixemilînin hûn naxemilînin we xemiland we nexemiland
ew dixemilînin ew naxemilînin wan xemiland wan nexemiland
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dixemiland min nedixemiland min xemilandibû min nexemilandibû
te dixemiland te nedixemiland te xemilandibû te nexemilandibû
wê/wî dixemiland wê/wî nedixemiland wê/wî xemilandibû wê/wî nexemilandibû
me dixemiland me nedixemiland me xemilandibû me nexemilandibû
we dixemiland we nedixemiland we xemilandibû we nexemilandibû
wan dixemiland wan nedixemiland wan xemilandibû wan nexemilandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xemilandiye min nexemilandiye min xemilandibûye min nexemilandibûye
te xemilandiye te nexemilandiye te xemilandibûye te nexemilandibûye
wê/wî xemilandiye wê/wî nexemilandiye wê/wî xemilandibûye wê/wî nexemilandibûye
me xemilandiye me nexemilandiye me xemilandibûye me nexemilandibûye
we xemilandiye we nexemilandiye we xemilandibûye we nexemilandibûye
wan xemilandiye wan nexemilandiye wan xemilandibûye wan nexemilandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixemilînim ez ê nexemilînim min ê xemilandibe min ê nexemilandibe
tu ê bixemilînî tu ê nexemilînî te yê xemilandibe te nexemilandibe
ew ê bixemilîne ew ê nexemilîne wê/wî yê xemilandibe wê/wî nexemilandibe
em ê bixemilînin em ê nexemilînin me yê xemilandibe me nexemilandibe
hûn ê bixemilînin hûn ê nexemilînin we yê xemilandibe we nexemilandibe
ew ê bixemilînin ew ê nexemilînin wan ê xemilandibe wan ê nexemilandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixemilînim (bila) ez nexemilînim (bila) min xemilandibe (bila) min nexemilandibe
(bila) tu bixemilînî (bila) tu nexemilînî (bila) te xemilandibe (bila) te nexemilandibe
(bila) ew bixemilîne (bila) ew nexemilîne (bila) wê/wî xemilandibe (bila) wê/wî nexemilandibe
(bila) em bixemilînin (bila) em nexemilînin (bila) me xemilandibe (bila) me nexemilandibe
(bila) hûn bixemilînin (bila) hûn nexemilînin (bila) we xemilandibe (bila) we nexemilandibe
(bila) ew bixemilînin (bila) ew nexemilînin (bila) wan xemilandibe (bila) wan nexemilandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bixemilanda (bila) min nexemilanda (bila) min xemilandibûya (bila) min nexemilandibûya
(bila) te bixemilanda (bila) te nexemilanda (bila) te xemilandibûya (bila) te nexemilandibûya
(bila) wê/wî bixemilanda (bila) wê/wî nexemilanda (bila) wê/wî xemilandibûya (bila) wê/wî nexemilandibûya
(bila) me bixemilanda (bila) me nexemilanda (bila) me xemilandibûya (bila) me nexemilandibûya
(bila) we bixemilanda (bila) we nexemilanda (bila) we xemilandibûya (bila) we nexemilandibûya
(bila) wan bixemilanda (bila) wan nexemilanda (bila) wan xemilandibûya (bila) wan nexemilandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bixemilanda min ê nexemilanda min ê xemilandibûya min ê nexemilandibûya
te yê bixemilanda te nexemilanda te yê xemilandibûya te nexemilandibûya
wê/wî yê bixemilanda wê/wî nexemilanda wê/wî yê xemilandibûya wê/wî nexemilandibûya
me yê bixemilanda me nexemilanda me yê xemilandibûya me nexemilandibûya
we yê bixemilanda we nexemilanda we yê xemilandibûya we nexemilandibûya
wan ê bixemilanda wan ê nexemilanda wan ê xemilandibûya wan ê nexemilandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bixemilîne (tu) nexemilîne
(hûn) bixemilînin (hûn) nexemilînin