Tewandin:xemilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere xemilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xemilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –xemil– –xemilî– / –xemiliya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xemilîn nexemilîn xemilîbûn nexemilîbûn
Çêbiwar - Participle xemilî nexemilî xemilîbûyî nexemilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixemilim ez naxemilim ez xemilîm / xemiliyam ez nexemilîm / nexemiliyam
tu dixemilî tu naxemilî tu xemilî / xemiliyayî tu nexemilî / nexemiliyayî
ew dixemile ew naxemile ew xemilî / xemiliya ew nexemilî / nexemiliya
em dixemilin em naxemilin em xemilîn / xemiliyan em nexemilîn / nexemiliyan
hûn dixemilin hûn naxemilin hûn xemilîn / xemiliyan hûn nexemilîn / nexemiliyan
ew dixemilin ew naxemilin ew xemilîn / xemiliyan ew nexemilîn / nexemiliyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixemiliyam ez nedixemiliyam ez xemilîbûm / xemiliyabûm ez nexemilîbûm / nexemiliyabûm
tu dixemiliyayî tu nedixemiliyayî tu xemilîbûyî / xemiliyabûyî tu nexemilîbûyî / nexemiliyabûyî
ew dixemiliya ew nedixemiliya ew xemilîbû / xemiliyabû ew nexemilîbû / nexemiliyabû
em dixemiliyan em nedixemiliyan em xemilîbûn / xemiliyabûn em nexemilîbûn / nexemiliyabûn
hûn dixemiliyan hûn nedixemiliyan hûn xemilîbûn / xemiliyabûn hûn nexemilîbûn / nexemiliyabûn
ew dixemiliyan ew nedixemiliyan ew xemilîbûn / xemiliyabûn ew nexemilîbûn / nexemiliyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez xemilîme / xemiliyame ez nexemilîme / nexemiliyame ez xemilîbûme / xemiliyabûme ez nexemilîbûme / nexemiliyabûme
tu xemiliyî / xemiliyayî tu nexemiliyî / nexemiliyayî tu xemilîbûyiye / xemiliyabûyiye tu nexemilîbûyiye / nexemiliyabûyiye
ew xemiliye / xemiliyaye ew nexemiliye / nexemiliyaye ew xemilîbûye / xemiliyabûye ew nexemilîbûye / nexemiliyabûye
em xemilîne / xemiliyane em nexemilîne / nexemiliyane em xemilîbûne / xemiliyabûne em nexemilîbûne / nexemiliyabûne
hûn xemilîne / xemiliyane hûn nexemilîne / nexemiliyane hûn xemilîbûne / xemiliyabûne hûn nexemilîbûne / nexemiliyabûne
ew xemilîne / xemiliyane ew nexemilîne / nexemiliyane ew xemilîbûne / xemiliyabûne ew nexemilîbûne / nexemiliyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixemilim ez ê nexemilim ez ê xemilîbim / xemiliyabim ez ê nexemilîbim / nexemiliyabim
tu ê bixemilî tu ê nexemilî tu ê xemilîbî / xemiliyabî tu ê nexemilîbî / nexemiliyabî
ew ê bixemile ew ê nexemile ew ê xemilîbe / xemiliyabe ew ê nexemilîbe / nexemiliyabe
em ê bixemilin em ê nexemilin em ê xemilîbin / xemiliyabin em ê nexemilîbin / nexemiliyabin
hûn ê bixemilin hûn ê nexemilin hûn ê xemilîbin / xemiliyabin hûn ê nexemilîbin / nexemiliyabin
ew ê bixemilin ew ê nexemilin ew ê xemilîbin / xemiliyabin ew ê nexemilîbin / nexemiliyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixemilim (bila) ez nexemilim (bila) ez xemilîbim / xemiliyabim (bila) ez nexemilîbim / nexemiliyabim
(bila) tu bixemilî (bila) tu nexemilî (bila) tu xemilîbî / xemiliyabî (bila) tu nexemilîbî / nexemiliyabî
(bila) ew bixemile (bila) ew nexemile (bila) ew xemilîbe / xemiliyabe (bila) ew nexemilîbe / nexemiliyabe
(bila) em bixemilin (bila) em nexemilin (bila) em xemilîbin / xemiliyabin (bila) em nexemilîbin / nexemiliyabin
(bila) hûn bixemilin (bila) hûn nexemilin (bila) hûn xemilîbin / xemiliyabin (bila) hûn nexemilîbin / nexemiliyabin
(bila) ew bixemilin (bila) ew nexemilin (bila) ew xemilîbin / xemiliyabin (bila) ew nexemilîbin / nexemiliyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixemiliyama (bila) ez nexemiliyama (bila) ez xemilîbûma / xemiliyabûma (bila) ez nexemilîbûma / nexemiliyabûma
(bila) tu bixemiliyayî (bila) tu nexemiliyayî (bila) tu xemilîbûyayî / xemiliyabûyayî (bila) tu nexemilîbûyayî / nexemiliyabûyayî
(bila) ew bixemiliyaya (bila) ew nexemiliyaya (bila) ew xemilîbûya / xemiliyabûya (bila) ew nexemilîbûya / nexemiliyabûya
(bila) em bixemiliyana (bila) em nexemiliyana (bila) em xemilîbûna / xemiliyabûna (bila) em nexemilîbûna / nexemiliyabûna
(bila) hûn bixemiliyana (bila) hûn nexemiliyana (bila) hûn xemilîbûna / xemiliyabûna (bila) hûn nexemilîbûna / nexemiliyabûna
(bila) ew bixemiliyana (bila) ew nexemiliyana (bila) ew xemilîbûna / xemiliyabûna (bila) ew nexemilîbûna / nexemiliyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixemiliyama ez ê nexemiliyama ez ê xemilîbûma / xemiliyabûma ez ê nexemilîbûma / nexemiliyabûma
tu ê bixemiliyayî tu ê nexemiliyayî tu ê xemilîbûyayî / xemiliyabûyayî tu ê nexemilîbûyayî / nexemiliyabûyayî
ew ê bixemiliyaya ew ê nexemiliyaya ew ê xemilîbûya / xemiliyabûya ew ê nexemilîbûya / nexemiliyabûya
em ê bixemiliyana em ê nexemiliyana em ê xemilîbûna / xemiliyabûna em ê nexemilîbûna / nexemiliyabûna
hûn ê bixemiliyana hûn ê nexemiliyana hûn ê xemilîbûna / xemiliyabûna hûn ê nexemilîbûna / nexemiliyabûna
ew ê bixemiliyana ew ê nexemiliyana ew ê xemilîbûna / xemiliyabûna ew ê nexemilîbûna / nexemiliyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bixemile (tu) nexemile
(hûn) bixemilin (hûn) nexemilin