Tewandin:xelîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere xelîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera xelîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –xel– –xelî– / –xeliya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xelîn nexelîn xelîbûn nexelîbûn
Çêbiwar - Participle xelî nexelî xelîbûyî nexelîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixelim ez naxelim ez xelîm / xeliyam ez nexelîm / nexeliyam
tu dixelî tu naxelî tu xelî / xeliyayî tu nexelî / nexeliyayî
ew dixele ew naxele ew xelî / xeliya ew nexelî / nexeliya
em dixelin em naxelin em xelîn / xeliyan em nexelîn / nexeliyan
hûn dixelin hûn naxelin hûn xelîn / xeliyan hûn nexelîn / nexeliyan
ew dixelin ew naxelin ew xelîn / xeliyan ew nexelîn / nexeliyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixeliyam ez nedixeliyam ez xelîbûm / xeliyabûm ez nexelîbûm / nexeliyabûm
tu dixeliyayî tu nedixeliyayî tu xelîbûyî / xeliyabûyî tu nexelîbûyî / nexeliyabûyî
ew dixeliya ew nedixeliya ew xelîbû / xeliyabû ew nexelîbû / nexeliyabû
em dixeliyan em nedixeliyan em xelîbûn / xeliyabûn em nexelîbûn / nexeliyabûn
hûn dixeliyan hûn nedixeliyan hûn xelîbûn / xeliyabûn hûn nexelîbûn / nexeliyabûn
ew dixeliyan ew nedixeliyan ew xelîbûn / xeliyabûn ew nexelîbûn / nexeliyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez xelîme / xeliyame ez nexelîme / nexeliyame ez xelîbûme / xeliyabûme ez nexelîbûme / nexeliyabûme
tu xeliyî / xeliyayî tu nexeliyî / nexeliyayî tu xelîbûyiye / xeliyabûyiye tu nexelîbûyiye / nexeliyabûyiye
ew xeliye / xeliyaye ew nexeliye / nexeliyaye ew xelîbûye / xeliyabûye ew nexelîbûye / nexeliyabûye
em xelîne / xeliyane em nexelîne / nexeliyane em xelîbûne / xeliyabûne em nexelîbûne / nexeliyabûne
hûn xelîne / xeliyane hûn nexelîne / nexeliyane hûn xelîbûne / xeliyabûne hûn nexelîbûne / nexeliyabûne
ew xelîne / xeliyane ew nexelîne / nexeliyane ew xelîbûne / xeliyabûne ew nexelîbûne / nexeliyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixelim ez ê nexelim ez ê xelîbim / xeliyabim ez ê nexelîbim / nexeliyabim
tu ê bixelî tu ê nexelî tu ê xelîbî / xeliyabî tu ê nexelîbî / nexeliyabî
ew ê bixele ew ê nexele ew ê xelîbe / xeliyabe ew ê nexelîbe / nexeliyabe
em ê bixelin em ê nexelin em ê xelîbin / xeliyabin em ê nexelîbin / nexeliyabin
hûn ê bixelin hûn ê nexelin hûn ê xelîbin / xeliyabin hûn ê nexelîbin / nexeliyabin
ew ê bixelin ew ê nexelin ew ê xelîbin / xeliyabin ew ê nexelîbin / nexeliyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixelim (bila) ez nexelim (bila) ez xelîbim / xeliyabim (bila) ez nexelîbim / nexeliyabim
(bila) tu bixelî (bila) tu nexelî (bila) tu xelîbî / xeliyabî (bila) tu nexelîbî / nexeliyabî
(bila) ew bixele (bila) ew nexele (bila) ew xelîbe / xeliyabe (bila) ew nexelîbe / nexeliyabe
(bila) em bixelin (bila) em nexelin (bila) em xelîbin / xeliyabin (bila) em nexelîbin / nexeliyabin
(bila) hûn bixelin (bila) hûn nexelin (bila) hûn xelîbin / xeliyabin (bila) hûn nexelîbin / nexeliyabin
(bila) ew bixelin (bila) ew nexelin (bila) ew xelîbin / xeliyabin (bila) ew nexelîbin / nexeliyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixeliyama (bila) ez nexeliyama (bila) ez xelîbûma / xeliyabûma (bila) ez nexelîbûma / nexeliyabûma
(bila) tu bixeliyayî (bila) tu nexeliyayî (bila) tu xelîbûyayî / xeliyabûyayî (bila) tu nexelîbûyayî / nexeliyabûyayî
(bila) ew bixeliyaya (bila) ew nexeliyaya (bila) ew xelîbûya / xeliyabûya (bila) ew nexelîbûya / nexeliyabûya
(bila) em bixeliyana (bila) em nexeliyana (bila) em xelîbûna / xeliyabûna (bila) em nexelîbûna / nexeliyabûna
(bila) hûn bixeliyana (bila) hûn nexeliyana (bila) hûn xelîbûna / xeliyabûna (bila) hûn nexelîbûna / nexeliyabûna
(bila) ew bixeliyana (bila) ew nexeliyana (bila) ew xelîbûna / xeliyabûna (bila) ew nexelîbûna / nexeliyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixeliyama ez ê nexeliyama ez ê xelîbûma / xeliyabûma ez ê nexelîbûma / nexeliyabûma
tu ê bixeliyayî tu ê nexeliyayî tu ê xelîbûyayî / xeliyabûyayî tu ê nexelîbûyayî / nexeliyabûyayî
ew ê bixeliyaya ew ê nexeliyaya ew ê xelîbûya / xeliyabûya ew ê nexelîbûya / nexeliyabûya
em ê bixeliyana em ê nexeliyana em ê xelîbûna / xeliyabûna em ê nexelîbûna / nexeliyabûna
hûn ê bixeliyana hûn ê nexeliyana hûn ê xelîbûna / xeliyabûna hûn ê nexelîbûna / nexeliyabûna
ew ê bixeliyana ew ê nexeliyana ew ê xelîbûna / xeliyabûna ew ê nexelîbûna / nexeliyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bixele (tu) nexele
(hûn) bixelin (hûn) nexelin