Tewandin:veşûştin

Ji Wîkîferheng
Here nagîvasyonê Here lêgerînê
1leftarrow.pngvegere veşûştin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera veşûştin (pêkhatî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh ve –şo– ve –şûşt–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive veşûştin veneşûştin veşûştibûn veneşûştibûn
Çêbiwar - Participle veşûştî veneşûştî veşûştibûyî veneşûştibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez vedişom ez venaşom min veşûşt min veneşûşt
tu vedişoyî tu venaşoyî te veşûşt te veneşûşt
ew vedişo ew venaşo wê/wî veşûşt wê/wî veneşûşt
em vedişon em venaşon me veşûşt me veneşûşt
hûn vedişon hûn venaşon we veşûşt we veneşûşt
ew vedişon ew venaşon wan veşûşt wan veneşûşt
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min vedişûşt min venedişûşt min veşûştibû min veneşûştibû
te vedişûşt te venedişûşt te veşûştibû te veneşûştibû
wê/wî vedişûşt wê/wî venedişûşt wê/wî veşûştibû wê/wî veneşûştibû
me vedişûşt me venedişûşt me veşûştibû me veneşûştibû
we vedişûşt we venedişûşt we veşûştibû we veneşûştibû
wan vedişûşt wan venedişûşt wan veşûştibû wan veneşûştibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min veşûştiye min veneşûştiye min veşûştibûye min veneşûştibûye
te veşûştiye te veneşûştiye te veşûştibûye te veneşûştibûye
wê/wî veşûştiye wê/wî veneşûştiye wê/wî veşûştibûye wê/wî veneşûştibûye
me veşûştiye me veneşûştiye me veşûştibûye me veneşûştibûye
we veşûştiye we veneşûştiye we veşûştibûye we veneşûştibûye
wan veşûştiye wan veneşûştiye wan veşûştibûye wan veneşûştibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê veşom ez ê veneşom min ê veşûştibe min ê veneşûştibe
tu ê veşoyî tu ê veneşoyî te yê veşûştibe te yê veneşûştibe
ew ê veşo ew ê veneşo wê/wî yê veşûştibe wê/wî yê veneşûştibe
em ê veşon em ê veneşon me yê veşûştibe me yê veneşûştibe
hûn ê veşon hûn ê veneşon we yê veşûştibe we yê veneşûştibe
ew ê veşon ew ê veneşon wan ê veşûştibe wan ê veneşûştibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez veşom (bila) ez veneşom (bila) min veşûştibe (bila) min veneşûştibe
(bila) tu veşoyî (bila) tu veneşoyî (bila) te veşûştibe (bila) te veneşûştibe
(bila) ew veşo (bila) ew veneşo (bila) wê/wî veşûştibe (bila) wê/wî veneşûştibe
(bila) em veşon (bila) em veneşon (bila) me veşûştibe (bila) me veneşûştibe
(bila) hûn veşon (bila) hûn veneşon (bila) we veşûştibe (bila) we veneşûştibe
(bila) ew veşon (bila) ew veneşon (bila) wan veşûştibe (bila) wan veneşûştibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min veşûşta (bila) min veneşûşta (bila) min veşûştibûya (bila) min veneşûştibûya
(bila) te veşûşta (bila) te veneşûşta (bila) te veşûştibûya (bila) te veneşûştibûya
(bila) wê/wî veşûşta (bila) wê/wî veneşûşta (bila) wê/wî veşûştibûya (bila) wê/wî veneşûştibûya
(bila) me veşûşta (bila) me veneşûşta (bila) me veşûştibûya (bila) me veneşûştibûya
(bila) we veşûşta (bila) we veneşûşta (bila) we veşûştibûya (bila) we veneşûştibûya
(bila) wan veşûşta (bila) wan veneşûşta (bila) wan veşûştibûya (bila) wan veneşûştibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê veşûşta min ê veneşûşta min ê veşûştibûya min ê veneşûştibûya
te yê veşûşta te yê veneşûşta te yê veşûştibûya te yê veneşûştibûya
wê/wî yê veşûşta wê/wî yê veneşûşta wê/wî yê veşûştibûya wê/wî yê veneşûştibûya
me yê veşûşta me yê veneşûşta me yê veşûştibûya me yê veneşûştibûya
we yê veşûşta we yê veneşûşta we yê veşûştibûya we yê veneşûştibûya
wan ê veşûşta wan ê veneşûşta wan ê veşûştibûya wan ê veneşûştibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) veşo (tu) veneşo
(hûn) veşon (hûn) veneşon