Tewandin:sincirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere sincirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera sincirîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –sincir– –sincirî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive sincirîn nesincirîn sincirîbûn nesincirîbûn
Çêbiwar - Participle sincirî nesincirî sincirîbûyî nesincirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez disincirim ez nasincirim ez sincirîm ez nesincirîm
tu disincirî tu nasincirî tu sincirî tu nesincirî
ew disincire ew nasincire ew sincirî ew nesincirî
em disincirin em nasincirin em sincirîn em nesincirîn
hûn disincirin hûn nasincirin hûn sincirîn hûn nesincirîn
ew disincirin ew nasincirin ew sincirîn ew nesincirîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez disinciriyam ez nedisinciriyam ez sincirîbûm ez nesincirîbûm
tu disinciriyayî tu nedisinciriyayî tu sincirîbûyî tu nesincirîbûyî
ew disinciriya ew nedisinciriya ew sincirîbû ew nesincirîbû
em disinciriyan em nedisinciriyan em sincirîbûn em nesincirîbûn
hûn disinciriyan hûn nedisinciriyan hûn sincirîbûn hûn nesincirîbûn
ew disinciriyan ew nedisinciriyan ew sincirîbûn ew nesincirîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez sincirîme ez nesincirîme ez sincirîbûme ez nesincirîbûme
tu sinciriyî tu nesinciriyî tu sincirîbûyiye tu nesincirîbûyiye
ew sinciriye ew nesinciriye ew sincirîbûye ew nesincirîbûye
em sincirîne em nesincirîne em sincirîbûne em nesincirîbûne
hûn sincirîne hûn nesincirîne hûn sincirîbûne hûn nesincirîbûne
ew sincirîne ew nesincirîne ew sincirîbûne ew nesincirîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bisincirim ez ê nesincirim ez ê sincirîbim ez ê nesincirîbim
tu ê bisincirî tu ê nesincirî tu ê sincirîbî tu ê nesincirîbî
ew ê bisincire ew ê nesincire ew ê sincirîbe ew ê nesincirîbe
em ê bisincirin em ê nesincirin em ê sincirîbin em ê nesincirîbin
hûn ê bisincirin hûn ê nesincirin hûn ê sincirîbin hûn ê nesincirîbin
ew ê bisincirin ew ê nesincirin ew ê sincirîbin ew ê nesincirîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bisincirim (bila) ez nesincirim (bila) ez sincirîbim (bila) ez nesincirîbim
(bila) tu bisincirî (bila) tu nesincirî (bila) tu sincirîbî (bila) tu nesincirîbî
(bila) ew bisincire (bila) ew nesincire (bila) ew sincirîbe (bila) ew nesincirîbe
(bila) em bisincirin (bila) em nesincirin (bila) em sincirîbin (bila) em nesincirîbin
(bila) hûn bisincirin (bila) hûn nesincirin (bila) hûn sincirîbin (bila) hûn nesincirîbin
(bila) ew bisincirin (bila) ew nesincirin (bila) ew sincirîbin (bila) ew nesincirîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bisinciriyama (bila) ez nesinciriyama (bila) ez sincirîbûma (bila) ez nesincirîbûma
(bila) tu bisinciriyayî (bila) tu nesinciriyayî (bila) tu sincirîbûyayî (bila) tu nesincirîbûyayî
(bila) ew bisinciriyaya (bila) ew nesinciriyaya (bila) ew sincirîbûya (bila) ew nesincirîbûya
(bila) em bisinciriyana (bila) em nesinciriyana (bila) em sincirîbûna (bila) em nesincirîbûna
(bila) hûn bisinciriyana (bila) hûn nesinciriyana (bila) hûn sincirîbûna (bila) hûn nesincirîbûna
(bila) ew bisinciriyana (bila) ew nesinciriyana (bila) ew sincirîbûna (bila) ew nesincirîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bisinciriyama ez ê nesinciriyama ez ê sincirîbûma ez ê nesincirîbûma
tu ê bisinciriyayî tu ê nesinciriyayî tu ê sincirîbûyayî tu ê nesincirîbûyayî
ew ê bisinciriyaya ew ê nesinciriyaya ew ê sincirîbûya ew ê nesincirîbûya
em ê bisinciriyana em ê nesinciriyana em ê sincirîbûna em ê nesincirîbûna
hûn ê bisinciriyana hûn ê nesinciriyana hûn ê sincirîbûna hûn ê nesincirîbûna
ew ê bisinciriyana ew ê nesinciriyana ew ê sincirîbûna ew ê nesincirîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bisincire (tu) nesincire
(hûn) bisincirin (hûn) nesincirin