Tewandin:sax kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere sax kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera sax kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh sax –k– sax –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive sax kirin sax nekirin sax kiribûn sax nekiribûn
Çêbiwar - Participle sax kirî sax nekirî sax kiribûyî sax nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez sax dikim ez sax nakim min sax kir min sax nekir
tu sax dikî tu sax na te sax kir te sax nekir
ew sax dike ew sax nake wê/wî sax kir wê/wî sax nekir
em sax dikin em sax nakin me sax kir me sax nekir
hûn sax dikin hûn sax nakin we sax kir we sax nekir
ew sax dikin ew sax nakin wan sax kir wan sax nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min sax dikir min sax nedikir min sax kiribû min sax nekiribû
te sax dikir te sax nedikir te sax kiribû te sax nekiribû
wê/wî sax dikir wê/wî sax nedikir wê/wî sax kiribû wê/wî sax nekiribû
me sax dikir me sax nedikir me sax kiribû me sax nekiribû
we sax dikir we sax nedikir we sax kiribû we sax nekiribû
wan sax dikir wan sax nedikir wan sax kiribû wan sax nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min sax kiriye min sax nekiriye min sax kiribûye min sax nekiribûye
te sax kiriye te sax nekiriye te sax kiribûye te sax nekiribûye
wê/wî sax kiriye wê/wî sax nekiriye wê/wî sax kiribûye wê/wî sax nekiribûye
me sax kiriye me sax nekiriye me sax kiribûye me sax nekiribûye
we sax kiriye we sax nekiriye we sax kiribûye we sax nekiribûye
wan sax kiriye wan sax nekiriye wan sax kiribûye wan sax nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê sax bikim ez ê sax nekim min ê sax kiribe min ê sax nekiribe
tu ê sax bikî tu ê sax ne te yê sax kiribe te yê sax nekiribe
ew ê sax bike ew ê sax neke wê/wî yê sax kiribe wê/wî yê sax nekiribe
em ê sax bikin em ê sax nekin me yê sax kiribe me yê sax nekiribe
hûn ê sax bikin hûn ê sax nekin we yê sax kiribe we yê sax nekiribe
ew ê sax bikin ew ê sax nekin wan ê sax kiribe wan ê sax nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez sax bikim (bila) ez sax nekim (bila) min sax kiribe (bila) min sax nekiribe
(bila) tu sax bikî (bila) tu sax ne (bila) te sax kiribe (bila) te sax nekiribe
(bila) ew sax bike (bila) ew sax neke (bila) wê/wî sax kiribe (bila) wê/wî sax nekiribe
(bila) em sax bikin (bila) em sax nekin (bila) me sax kiribe (bila) me sax nekiribe
(bila) hûn sax bikin (bila) hûn sax nekin (bila) we sax kiribe (bila) we sax nekiribe
(bila) ew sax bikin (bila) ew sax nekin (bila) wan sax kiribe (bila) wan sax nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min sax bikira (bila) min sax nekira (bila) min sax kiribûya (bila) min sax nekiribûya
(bila) te sax bikira (bila) te sax nekira (bila) te sax kiribûya (bila) te sax nekiribûya
(bila) wê/wî sax bikira (bila) wê/wî sax nekira (bila) wê/wî sax kiribûya (bila) wê/wî sax nekiribûya
(bila) me sax bikira (bila) me sax nekira (bila) me sax kiribûya (bila) me sax nekiribûya
(bila) we sax bikira (bila) we sax nekira (bila) we sax kiribûya (bila) we sax nekiribûya
(bila) wan sax bikira (bila) wan sax nekira (bila) wan sax kiribûya (bila) wan sax nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê sax bikira min ê sax nekira min ê sax kiribûya min ê sax nekiribûya
te yê sax bikira te yê sax nekira te yê sax kiribûya te yê sax nekiribûya
wê/wî yê sax bikira wê/wî yê sax nekira wê/wî yê sax kiribûya wê/wî yê sax nekiribûya
me yê sax bikira me yê sax nekira me yê sax kiribûya me yê sax nekiribûya
we yê sax bikira we yê sax nekira we yê sax kiribûya we yê sax nekiribûya
wan ê sax bikira wan ê sax nekira wan ê sax kiribûya wan ê sax nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) sax bike (tu) sax neke
(hûn) sax bikin (hûn) sax nekin