Tewandin:saloxandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire saloxandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera saloxandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –saloxîn– –saloxand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive saloxandin nesaloxandin saloxandibûn nesaloxandibûn
Çêbiwar - Participle saloxandî nesaloxandî saloxandibûyî nesaloxandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez disaloxînim ez nisaloxînim min saloxand min nesaloxand
tu disaloxînî tu nisaloxînî te saloxand te nesaloxand
ew disaloxîne ew nisaloxîne wê/wî saloxand wê/wî nesaloxand
em disaloxînin em nisaloxînin me saloxand me nesaloxand
hûn disaloxînin hûn nisaloxînin we saloxand we nesaloxand
ew disaloxînin ew nisaloxînin wan saloxand wan nesaloxand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min disaloxand min nedisaloxand min saloxandibû min nesaloxandibû
te disaloxand te nedisaloxand te saloxandibû te nesaloxandibû
wê/wî disaloxand wê/wî nedisaloxand wê/wî saloxandibû wê/wî nesaloxandibû
me disaloxand me nedisaloxand me saloxandibû me nesaloxandibû
we disaloxand we nedisaloxand we saloxandibû we nesaloxandibû
wan disaloxand wan nedisaloxand wan saloxandibû wan nesaloxandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min saloxandiye min nesaloxandiye min saloxandibûye min nesaloxandibûye
te saloxandiye te nesaloxandiye te saloxandibûye te nesaloxandibûye
wê/wî saloxandiye wê/wî nesaloxandiye wê/wî saloxandibûye wê/wî nesaloxandibûye
me saloxandiye me nesaloxandiye me saloxandibûye me nesaloxandibûye
we saloxandiye we nesaloxandiye we saloxandibûye we nesaloxandibûye
wan saloxandiye wan nesaloxandiye wan saloxandibûye wan nesaloxandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bisaloxînim ez ê nesaloxînim min ê saloxandibe min ê nesaloxandibe
tu ê bisaloxînî tu ê nesaloxînî te yê saloxandibe te nesaloxandibe
ew ê bisaloxîne ew ê nesaloxîne wê/wî yê saloxandibe wê/wî nesaloxandibe
em ê bisaloxînin em ê nesaloxînin me yê saloxandibe me nesaloxandibe
hûn ê bisaloxînin hûn ê nesaloxînin we yê saloxandibe we nesaloxandibe
ew ê bisaloxînin ew ê nesaloxînin wan ê saloxandibe wan ê nesaloxandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bisaloxînim (bila) ez nesaloxînim (bila) min saloxandibe (bila) min nesaloxandibe
(bila) tu bisaloxînî (bila) tu nesaloxînî (bila) te saloxandibe (bila) te nesaloxandibe
(bila) ew bisaloxîne (bila) ew nesaloxîne (bila) wê/wî saloxandibe (bila) wê/wî nesaloxandibe
(bila) em bisaloxînin (bila) em nesaloxînin (bila) me saloxandibe (bila) me nesaloxandibe
(bila) hûn bisaloxînin (bila) hûn nesaloxînin (bila) we saloxandibe (bila) we nesaloxandibe
(bila) ew bisaloxînin (bila) ew nesaloxînin (bila) wan saloxandibe (bila) wan nesaloxandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bisaloxanda (bila) min nesaloxanda (bila) min saloxandibûya (bila) min nesaloxandibûya
(bila) te bisaloxanda (bila) te nesaloxanda (bila) te saloxandibûya (bila) te nesaloxandibûya
(bila) wê/wî bisaloxanda (bila) wê/wî nesaloxanda (bila) wê/wî saloxandibûya (bila) wê/wî nesaloxandibûya
(bila) me bisaloxanda (bila) me nesaloxanda (bila) me saloxandibûya (bila) me nesaloxandibûya
(bila) we bisaloxanda (bila) we nesaloxanda (bila) we saloxandibûya (bila) we nesaloxandibûya
(bila) wan bisaloxanda (bila) wan nesaloxanda (bila) wan saloxandibûya (bila) wan nesaloxandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bisaloxanda min ê nesaloxanda min ê saloxandibûya min ê nesaloxandibûya
te yê bisaloxanda te nesaloxanda te yê saloxandibûya te nesaloxandibûya
wê/wî yê bisaloxanda wê/wî nesaloxanda wê/wî yê saloxandibûya wê/wî nesaloxandibûya
me yê bisaloxanda me nesaloxanda me yê saloxandibûya me nesaloxandibûya
we yê bisaloxanda we nesaloxanda we yê saloxandibûya we nesaloxandibûya
wan ê bisaloxanda wan ê nesaloxanda wan ê saloxandibûya wan ê nesaloxandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bisaloxîne (tu) nesaloxîne
(hûn) bisaloxînin (hûn) nesaloxînin