Tewandin:quloz bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere quloz bûn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera quloz bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh quloz –b– quloz –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive quloz bûn quloz nebûn quloz bûbûn quloz nebûbûn
Çêbiwar - Participle quloz bûyî quloz nebûyî quloz bûbûyî quloz nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez quloz dibim ez quloz nabim ez quloz bûm ez quloz nebûm
tu quloz dibî tu quloz na tu quloz bûyî tu quloz nebûyî
ew quloz dibe ew quloz nabe ew quloz bû ew quloz ne
em quloz dibin em quloz nabin em quloz bûn em quloz nebûn
hûn quloz dibin hûn quloz nabin hûn quloz bûn hûn quloz nebûn
ew quloz dibin ew quloz nabin ew quloz bûn ew quloz nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez quloz dibûm ez quloz nedibûm ez quloz bûbûm ez quloz nebûbûm
tu quloz dibûyî tu quloz nedibûyî tu quloz bûbûyî tu quloz nebûbûyî
ew quloz dibû ew quloz nedibû ew quloz bûbû ew quloz nebûbû
em quloz dibûn em quloz nedibûn em quloz bûbûn em quloz nebûbûn
hûn quloz dibûn hûn quloz nedibûn hûn quloz bûbûn hûn quloz nebûbûn
ew quloz dibûn ew quloz nedibûn ew quloz bûbûn ew quloz nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez quloz bûme ez quloz nebûme ez quloz bûbûme ez quloz nebûbûme
tu quloz bûyî tu quloz nebûyî tu quloz bûbûyiye tu quloz nebûbûyiye
ew quloz bûye ew quloz nebûye ew quloz bûbûye ew quloz nebûbûye
em quloz bûne em quloz nebûne em quloz bûbûne em quloz nebûbûne
hûn quloz bûne hûn quloz nebûne hûn quloz bûbûne hûn quloz nebûbûne
ew quloz bûne ew quloz nebûne ew quloz bûbûne ew quloz nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê quloz bibim ez ê quloz nebim ez ê quloz bûbim ez ê quloz nebûbim
tu ê quloz bibî tu ê quloz ne tu ê quloz bûbî tu ê quloz nebûbî
ew ê quloz bibe ew ê quloz nebe ew ê quloz bûbe ew ê quloz nebûbe
em ê quloz bibin em ê quloz nebin em ê quloz bûbin em ê quloz nebûbin
hûn ê quloz bibin hûn ê quloz nebin hûn ê quloz bûbin hûn ê quloz nebûbin
ew ê quloz bibin ew ê quloz nebin ew ê quloz bûbin ew ê quloz nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez quloz bibim (bila) ez quloz nebim (bila) ez quloz bûbim (bila) ez quloz nebûbim
(bila) tu quloz bibî (bila) tu quloz ne (bila) tu quloz bûbî (bila) tu quloz nebûbî
(bila) ew quloz bibe (bila) ew quloz nebe (bila) ew quloz bûbe (bila) ew quloz nebûbe
(bila) em quloz bibin (bila) em quloz nebin (bila) em quloz bûbin (bila) em quloz nebûbin
(bila) hûn quloz bibin (bila) hûn quloz nebin (bila) hûn quloz bûbin (bila) hûn quloz nebûbin
(bila) ew quloz bibin (bila) ew quloz nebin (bila) ew quloz bûbin (bila) ew quloz nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez quloz bibûma (bila) ez quloz nebûma (bila) ez quloz bûbûma (bila) ez quloz nebûbûma
(bila) tu quloz bibûyayî (bila) tu quloz nebûyayî (bila) tu quloz bûbûyayî (bila) tu quloz nebûbûyayî
(bila) ew quloz bibûya (bila) ew quloz nebûya (bila) ew quloz bûbûya (bila) ew quloz nebûbûya
(bila) em quloz bibûna (bila) em quloz nebûna (bila) em quloz bûbûna (bila) em quloz nebûbûna
(bila) hûn quloz bibûna (bila) hûn quloz nebûna (bila) hûn quloz bûbûna (bila) hûn quloz nebûbûna
(bila) ew quloz bibûna (bila) ew quloz nebûna (bila) ew quloz bûbûna (bila) ew quloz nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê quloz bibûma ez ê quloz nebûma ez ê quloz bûbûma ez ê quloz nebûbûma
tu ê quloz bibûyayî tu ê quloz nebûyayî tu ê quloz bûbûyayî tu ê quloz nebûbûyayî
ew ê quloz bibûya ew ê quloz nebûya ew ê quloz bûbûya ew ê quloz nebûbûya
em ê quloz bibûna em ê quloz nebûna em ê quloz bûbûna em ê quloz nebûbûna
hûn ê quloz bibûna hûn ê quloz nebûna hûn ê quloz bûbûna hûn ê quloz nebûbûna
ew ê quloz bibûna ew ê quloz nebûna ew ê quloz bûbûna ew ê quloz nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) quloz bibe (tu) quloz nebe
(hûn) quloz bibin (hûn) quloz nebin