Tewandin:qilqilîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qilqilîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qilqilîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qilqil– –qilqilî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qilqilîn neqilqilîn qilqilîbûn neqilqilîbûn
Çêbiwar - Participle qilqilî neqilqilî qilqilîbûyî neqilqilîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqilqilim ez naqilqilim ez qilqilîm ez neqilqilîm
tu diqilqilî tu naqilqilî tu qilqilî tu neqilqilî
ew diqilqile ew naqilqile ew qilqilî ew neqilqilî
em diqilqilin em naqilqilin em qilqilîn em neqilqilîn
hûn diqilqilin hûn naqilqilin hûn qilqilîn hûn neqilqilîn
ew diqilqilin ew naqilqilin ew qilqilîn ew neqilqilîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqilqiliyam ez nediqilqiliyam ez qilqilîbûm ez neqilqilîbûm
tu diqilqiliyayî tu nediqilqiliyayî tu qilqilîbûyî tu neqilqilîbûyî
ew diqilqiliya ew nediqilqiliya ew qilqilîbû ew neqilqilîbû
em diqilqiliyan em nediqilqiliyan em qilqilîbûn em neqilqilîbûn
hûn diqilqiliyan hûn nediqilqiliyan hûn qilqilîbûn hûn neqilqilîbûn
ew diqilqiliyan ew nediqilqiliyan ew qilqilîbûn ew neqilqilîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qilqilîme ez neqilqilîme ez qilqilîbûme ez neqilqilîbûme
tu qilqiliyî tu neqilqiliyî tu qilqilîbûyiye tu neqilqilîbûyiye
ew qilqiliye ew neqilqiliye ew qilqilîbûye ew neqilqilîbûye
em qilqilîne em neqilqilîne em qilqilîbûne em neqilqilîbûne
hûn qilqilîne hûn neqilqilîne hûn qilqilîbûne hûn neqilqilîbûne
ew qilqilîne ew neqilqilîne ew qilqilîbûne ew neqilqilîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqilqilim ez ê neqilqilim ez ê qilqilîbim ez ê neqilqilîbim
tu ê biqilqilî tu ê neqilqilî tu ê qilqilîbî tu ê neqilqilîbî
ew ê biqilqile ew ê neqilqile ew ê qilqilîbe ew ê neqilqilîbe
em ê biqilqilin em ê neqilqilin em ê qilqilîbin em ê neqilqilîbin
hûn ê biqilqilin hûn ê neqilqilin hûn ê qilqilîbin hûn ê neqilqilîbin
ew ê biqilqilin ew ê neqilqilin ew ê qilqilîbin ew ê neqilqilîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqilqilim (bila) ez neqilqilim (bila) ez qilqilîbim (bila) ez neqilqilîbim
(bila) tu biqilqilî (bila) tu neqilqilî (bila) tu qilqilîbî (bila) tu neqilqilîbî
(bila) ew biqilqile (bila) ew neqilqile (bila) ew qilqilîbe (bila) ew neqilqilîbe
(bila) em biqilqilin (bila) em neqilqilin (bila) em qilqilîbin (bila) em neqilqilîbin
(bila) hûn biqilqilin (bila) hûn neqilqilin (bila) hûn qilqilîbin (bila) hûn neqilqilîbin
(bila) ew biqilqilin (bila) ew neqilqilin (bila) ew qilqilîbin (bila) ew neqilqilîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqilqiliyama (bila) ez neqilqiliyama (bila) ez qilqilîbûma (bila) ez neqilqilîbûma
(bila) tu biqilqiliyayî (bila) tu neqilqiliyayî (bila) tu qilqilîbûyayî (bila) tu neqilqilîbûyayî
(bila) ew biqilqiliyaya (bila) ew neqilqiliyaya (bila) ew qilqilîbûya (bila) ew neqilqilîbûya
(bila) em biqilqiliyana (bila) em neqilqiliyana (bila) em qilqilîbûna (bila) em neqilqilîbûna
(bila) hûn biqilqiliyana (bila) hûn neqilqiliyana (bila) hûn qilqilîbûna (bila) hûn neqilqilîbûna
(bila) ew biqilqiliyana (bila) ew neqilqiliyana (bila) ew qilqilîbûna (bila) ew neqilqilîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqilqiliyama ez ê neqilqiliyama ez ê qilqilîbûma ez ê neqilqilîbûma
tu ê biqilqiliyayî tu ê neqilqiliyayî tu ê qilqilîbûyayî tu ê neqilqilîbûyayî
ew ê biqilqiliyaya ew ê neqilqiliyaya ew ê qilqilîbûya ew ê neqilqilîbûya
em ê biqilqiliyana em ê neqilqiliyana em ê qilqilîbûna em ê neqilqilîbûna
hûn ê biqilqiliyana hûn ê neqilqiliyana hûn ê qilqilîbûna hûn ê neqilqilîbûna
ew ê biqilqiliyana ew ê neqilqiliyana ew ê qilqilîbûna ew ê neqilqilîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqilqile (tu) neqilqile
(hûn) biqilqilin (hûn) neqilqilin