Tewandin:qerimîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qerimîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qerimîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qerim– –qerimî– / –qerimiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qerimîn neqerimîn qerimîbûn neqerimîbûn
Çêbiwar - Participle qerimî neqerimî qerimîbûyî neqerimîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqerimim ez naqerimim ez qerimîm / qerimiyam ez neqerimîm / neqerimiyam
tu diqerimî tu naqerimî tu qerimî / qerimiyayî tu neqerimî / neqerimiyayî
ew diqerime ew naqerime ew qerimî / qerimiya ew neqerimî / neqerimiya
em diqerimin em naqerimin em qerimîn / qerimiyan em neqerimîn / neqerimiyan
hûn diqerimin hûn naqerimin hûn qerimîn / qerimiyan hûn neqerimîn / neqerimiyan
ew diqerimin ew naqerimin ew qerimîn / qerimiyan ew neqerimîn / neqerimiyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqerimiyam ez nediqerimiyam ez qerimîbûm / qerimiyabûm ez neqerimîbûm / neqerimiyabûm
tu diqerimiyayî tu nediqerimiyayî tu qerimîbûyî / qerimiyabûyî tu neqerimîbûyî / neqerimiyabûyî
ew diqerimiya ew nediqerimiya ew qerimîbû / qerimiyabû ew neqerimîbû / neqerimiyabû
em diqerimiyan em nediqerimiyan em qerimîbûn / qerimiyabûn em neqerimîbûn / neqerimiyabûn
hûn diqerimiyan hûn nediqerimiyan hûn qerimîbûn / qerimiyabûn hûn neqerimîbûn / neqerimiyabûn
ew diqerimiyan ew nediqerimiyan ew qerimîbûn / qerimiyabûn ew neqerimîbûn / neqerimiyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qerimîme / qerimiyame ez neqerimîme / neqerimiyame ez qerimîbûme / qerimiyabûme ez neqerimîbûme / neqerimiyabûme
tu qerimiyî / qerimiyayî tu neqerimiyî / neqerimiyayî tu qerimîbûyiye / qerimiyabûyiye tu neqerimîbûyiye / neqerimiyabûyiye
ew qerimiye / qerimiyaye ew neqerimiye / neqerimiyaye ew qerimîbûye / qerimiyabûye ew neqerimîbûye / neqerimiyabûye
em qerimîne / qerimiyane em neqerimîne / neqerimiyane em qerimîbûne / qerimiyabûne em neqerimîbûne / neqerimiyabûne
hûn qerimîne / qerimiyane hûn neqerimîne / neqerimiyane hûn qerimîbûne / qerimiyabûne hûn neqerimîbûne / neqerimiyabûne
ew qerimîne / qerimiyane ew neqerimîne / neqerimiyane ew qerimîbûne / qerimiyabûne ew neqerimîbûne / neqerimiyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqerimim ez ê neqerimim ez ê qerimîbim / qerimiyabim ez ê neqerimîbim / neqerimiyabim
tu ê biqerimî tu ê neqerimî tu ê qerimîbî / qerimiyabî tu ê neqerimîbî / neqerimiyabî
ew ê biqerime ew ê neqerime ew ê qerimîbe / qerimiyabe ew ê neqerimîbe / neqerimiyabe
em ê biqerimin em ê neqerimin em ê qerimîbin / qerimiyabin em ê neqerimîbin / neqerimiyabin
hûn ê biqerimin hûn ê neqerimin hûn ê qerimîbin / qerimiyabin hûn ê neqerimîbin / neqerimiyabin
ew ê biqerimin ew ê neqerimin ew ê qerimîbin / qerimiyabin ew ê neqerimîbin / neqerimiyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqerimim (bila) ez neqerimim (bila) ez qerimîbim / qerimiyabim (bila) ez neqerimîbim / neqerimiyabim
(bila) tu biqerimî (bila) tu neqerimî (bila) tu qerimîbî / qerimiyabî (bila) tu neqerimîbî / neqerimiyabî
(bila) ew biqerime (bila) ew neqerime (bila) ew qerimîbe / qerimiyabe (bila) ew neqerimîbe / neqerimiyabe
(bila) em biqerimin (bila) em neqerimin (bila) em qerimîbin / qerimiyabin (bila) em neqerimîbin / neqerimiyabin
(bila) hûn biqerimin (bila) hûn neqerimin (bila) hûn qerimîbin / qerimiyabin (bila) hûn neqerimîbin / neqerimiyabin
(bila) ew biqerimin (bila) ew neqerimin (bila) ew qerimîbin / qerimiyabin (bila) ew neqerimîbin / neqerimiyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqerimiyama (bila) ez neqerimiyama (bila) ez qerimîbûma / qerimiyabûma (bila) ez neqerimîbûma / neqerimiyabûma
(bila) tu biqerimiyayî (bila) tu neqerimiyayî (bila) tu qerimîbûyayî / qerimiyabûyayî (bila) tu neqerimîbûyayî / neqerimiyabûyayî
(bila) ew biqerimiyaya (bila) ew neqerimiyaya (bila) ew qerimîbûya / qerimiyabûya (bila) ew neqerimîbûya / neqerimiyabûya
(bila) em biqerimiyana (bila) em neqerimiyana (bila) em qerimîbûna / qerimiyabûna (bila) em neqerimîbûna / neqerimiyabûna
(bila) hûn biqerimiyana (bila) hûn neqerimiyana (bila) hûn qerimîbûna / qerimiyabûna (bila) hûn neqerimîbûna / neqerimiyabûna
(bila) ew biqerimiyana (bila) ew neqerimiyana (bila) ew qerimîbûna / qerimiyabûna (bila) ew neqerimîbûna / neqerimiyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqerimiyama ez ê neqerimiyama ez ê qerimîbûma / qerimiyabûma ez ê neqerimîbûma / neqerimiyabûma
tu ê biqerimiyayî tu ê neqerimiyayî tu ê qerimîbûyayî / qerimiyabûyayî tu ê neqerimîbûyayî / neqerimiyabûyayî
ew ê biqerimiyaya ew ê neqerimiyaya ew ê qerimîbûya / qerimiyabûya ew ê neqerimîbûya / neqerimiyabûya
em ê biqerimiyana em ê neqerimiyana em ê qerimîbûna / qerimiyabûna em ê neqerimîbûna / neqerimiyabûna
hûn ê biqerimiyana hûn ê neqerimiyana hûn ê qerimîbûna / qerimiyabûna hûn ê neqerimîbûna / neqerimiyabûna
ew ê biqerimiyana ew ê neqerimiyana ew ê qerimîbûna / qerimiyabûna ew ê neqerimîbûna / neqerimiyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqerime (tu) neqerime
(hûn) biqerimin (hûn) neqerimin