Tewandin:qelipîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qelipîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qelipîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –qelip– –qelipî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qelipîn neqelipîn qelipîbûn neqelipîbûn
Çêbiwar - Participle qelipî neqelipî qelipîbûyî neqelipîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqelipim ez naqelipim ez qelipîm ez neqelipîm
tu diqelipî tu naqelipî tu qelipî tu neqelipî
ew diqelipe ew naqelipe ew qelipî ew neqelipî
em diqelipin em naqelipin em qelipîn em neqelipîn
hûn diqelipin hûn naqelipin hûn qelipîn hûn neqelipîn
ew diqelipin ew naqelipin ew qelipîn ew neqelipîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diqelipiyam ez nediqelipiyam ez qelipîbûm ez neqelipîbûm
tu diqelipiyayî tu nediqelipiyayî tu qelipîbûyî tu neqelipîbûyî
ew diqelipiya ew nediqelipiya ew qelipîbû ew neqelipîbû
em diqelipiyan em nediqelipiyan em qelipîbûn em neqelipîbûn
hûn diqelipiyan hûn nediqelipiyan hûn qelipîbûn hûn neqelipîbûn
ew diqelipiyan ew nediqelipiyan ew qelipîbûn ew neqelipîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qelipîme ez neqelipîme ez qelipîbûme ez neqelipîbûme
tu qelipiyî tu neqelipiyî tu qelipîbûyiye tu neqelipîbûyiye
ew qelipiye ew neqelipiye ew qelipîbûye ew neqelipîbûye
em qelipîne em neqelipîne em qelipîbûne em neqelipîbûne
hûn qelipîne hûn neqelipîne hûn qelipîbûne hûn neqelipîbûne
ew qelipîne ew neqelipîne ew qelipîbûne ew neqelipîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqelipim ez ê neqelipim ez ê qelipîbim ez ê neqelipîbim
tu ê biqelipî tu ê neqelipî tu ê qelipîbî tu ê neqelipîbî
ew ê biqelipe ew ê neqelipe ew ê qelipîbe ew ê neqelipîbe
em ê biqelipin em ê neqelipin em ê qelipîbin em ê neqelipîbin
hûn ê biqelipin hûn ê neqelipin hûn ê qelipîbin hûn ê neqelipîbin
ew ê biqelipin ew ê neqelipin ew ê qelipîbin ew ê neqelipîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqelipim (bila) ez neqelipim (bila) ez qelipîbim (bila) ez neqelipîbim
(bila) tu biqelipî (bila) tu neqelipî (bila) tu qelipîbî (bila) tu neqelipîbî
(bila) ew biqelipe (bila) ew neqelipe (bila) ew qelipîbe (bila) ew neqelipîbe
(bila) em biqelipin (bila) em neqelipin (bila) em qelipîbin (bila) em neqelipîbin
(bila) hûn biqelipin (bila) hûn neqelipin (bila) hûn qelipîbin (bila) hûn neqelipîbin
(bila) ew biqelipin (bila) ew neqelipin (bila) ew qelipîbin (bila) ew neqelipîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biqelipiyama (bila) ez neqelipiyama (bila) ez qelipîbûma (bila) ez neqelipîbûma
(bila) tu biqelipiyayî (bila) tu neqelipiyayî (bila) tu qelipîbûyayî (bila) tu neqelipîbûyayî
(bila) ew biqelipiyaya (bila) ew neqelipiyaya (bila) ew qelipîbûya (bila) ew neqelipîbûya
(bila) em biqelipiyana (bila) em neqelipiyana (bila) em qelipîbûna (bila) em neqelipîbûna
(bila) hûn biqelipiyana (bila) hûn neqelipiyana (bila) hûn qelipîbûna (bila) hûn neqelipîbûna
(bila) ew biqelipiyana (bila) ew neqelipiyana (bila) ew qelipîbûna (bila) ew neqelipîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biqelipiyama ez ê neqelipiyama ez ê qelipîbûma ez ê neqelipîbûma
tu ê biqelipiyayî tu ê neqelipiyayî tu ê qelipîbûyayî tu ê neqelipîbûyayî
ew ê biqelipiyaya ew ê neqelipiyaya ew ê qelipîbûya ew ê neqelipîbûya
em ê biqelipiyana em ê neqelipiyana em ê qelipîbûna em ê neqelipîbûna
hûn ê biqelipiyana hûn ê neqelipiyana hûn ê qelipîbûna hûn ê neqelipîbûna
ew ê biqelipiyana ew ê neqelipiyana ew ê qelipîbûna ew ê neqelipîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biqelipe (tu) neqelipe
(hûn) biqelipin (hûn) neqelipin