Tewandin:qazanc kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere qazanc kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera qazanc kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh qazanc –k– qazanc –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive qazanc kirin qazanc nekirin qazanc kiribûn qazanc nekiribûn
Çêbiwar - Participle qazanc kirî qazanc nekirî qazanc kiribûyî qazanc nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez qazanc dikim ez qazanc nakim min qazanc kir min qazanc nekir
tu qazanc dikî tu qazanc na te qazanc kir te qazanc nekir
ew qazanc dike ew qazanc nake wê/wî qazanc kir wê/wî qazanc nekir
em qazanc dikin em qazanc nakin me qazanc kir me qazanc nekir
hûn qazanc dikin hûn qazanc nakin we qazanc kir we qazanc nekir
ew qazanc dikin ew qazanc nakin wan qazanc kir wan qazanc nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qazanc dikir min qazanc nedikir min qazanc kiribû min qazanc nekiribû
te qazanc dikir te qazanc nedikir te qazanc kiribû te qazanc nekiribû
wê/wî qazanc dikir wê/wî qazanc nedikir wê/wî qazanc kiribû wê/wî qazanc nekiribû
me qazanc dikir me qazanc nedikir me qazanc kiribû me qazanc nekiribû
we qazanc dikir we qazanc nedikir we qazanc kiribû we qazanc nekiribû
wan qazanc dikir wan qazanc nedikir wan qazanc kiribû wan qazanc nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min qazanc kiriye min qazanc nekiriye min qazanc kiribûye min qazanc nekiribûye
te qazanc kiriye te qazanc nekiriye te qazanc kiribûye te qazanc nekiribûye
wê/wî qazanc kiriye wê/wî qazanc nekiriye wê/wî qazanc kiribûye wê/wî qazanc nekiribûye
me qazanc kiriye me qazanc nekiriye me qazanc kiribûye me qazanc nekiribûye
we qazanc kiriye we qazanc nekiriye we qazanc kiribûye we qazanc nekiribûye
wan qazanc kiriye wan qazanc nekiriye wan qazanc kiribûye wan qazanc nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê qazanc bikim ez ê qazanc nekim min ê qazanc kiribe min ê qazanc nekiribe
tu ê qazanc bikî tu ê qazanc ne te yê qazanc kiribe te yê qazanc nekiribe
ew ê qazanc bike ew ê qazanc neke wê/wî yê qazanc kiribe wê/wî yê qazanc nekiribe
em ê qazanc bikin em ê qazanc nekin me yê qazanc kiribe me yê qazanc nekiribe
hûn ê qazanc bikin hûn ê qazanc nekin we yê qazanc kiribe we yê qazanc nekiribe
ew ê qazanc bikin ew ê qazanc nekin wan ê qazanc kiribe wan ê qazanc nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez qazanc bikim (bila) ez qazanc nekim (bila) min qazanc kiribe (bila) min qazanc nekiribe
(bila) tu qazanc bikî (bila) tu qazanc ne (bila) te qazanc kiribe (bila) te qazanc nekiribe
(bila) ew qazanc bike (bila) ew qazanc neke (bila) wê/wî qazanc kiribe (bila) wê/wî qazanc nekiribe
(bila) em qazanc bikin (bila) em qazanc nekin (bila) me qazanc kiribe (bila) me qazanc nekiribe
(bila) hûn qazanc bikin (bila) hûn qazanc nekin (bila) we qazanc kiribe (bila) we qazanc nekiribe
(bila) ew qazanc bikin (bila) ew qazanc nekin (bila) wan qazanc kiribe (bila) wan qazanc nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min qazanc bikira (bila) min qazanc nekira (bila) min qazanc kiribûya (bila) min qazanc nekiribûya
(bila) te qazanc bikira (bila) te qazanc nekira (bila) te qazanc kiribûya (bila) te qazanc nekiribûya
(bila) wê/wî qazanc bikira (bila) wê/wî qazanc nekira (bila) wê/wî qazanc kiribûya (bila) wê/wî qazanc nekiribûya
(bila) me qazanc bikira (bila) me qazanc nekira (bila) me qazanc kiribûya (bila) me qazanc nekiribûya
(bila) we qazanc bikira (bila) we qazanc nekira (bila) we qazanc kiribûya (bila) we qazanc nekiribûya
(bila) wan qazanc bikira (bila) wan qazanc nekira (bila) wan qazanc kiribûya (bila) wan qazanc nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê qazanc bikira min ê qazanc nekira min ê qazanc kiribûya min ê qazanc nekiribûya
te yê qazanc bikira te yê qazanc nekira te yê qazanc kiribûya te yê qazanc nekiribûya
wê/wî yê qazanc bikira wê/wî yê qazanc nekira wê/wî yê qazanc kiribûya wê/wî yê qazanc nekiribûya
me yê qazanc bikira me yê qazanc nekira me yê qazanc kiribûya me yê qazanc nekiribûya
we yê qazanc bikira we yê qazanc nekira we yê qazanc kiribûya we yê qazanc nekiribûya
wan ê qazanc bikira wan ê qazanc nekira wan ê qazanc kiribûya wan ê qazanc nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) qazanc bike (tu) qazanc neke
(hûn) qazanc bikin (hûn) qazanc nekin