Tewandin:perçiqîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere perçiqîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera perçiqîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –perçiq– –perçiqî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive perçiqîn neperçiqîn perçiqîbûn neperçiqîbûn
Çêbiwar - Participle perçiqî neperçiqî perçiqîbûyî neperçiqîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diperçiqim ez naperçiqim ez perçiqîm ez neperçiqîm
tu diperçiqî tu naperçiqî tu perçiqî tu neperçiqî
ew diperçiqe ew naperçiqe ew perçiqî ew neperçiqî
em diperçiqin em naperçiqin em perçiqîn em neperçiqîn
hûn diperçiqin hûn naperçiqin hûn perçiqîn hûn neperçiqîn
ew diperçiqin ew naperçiqin ew perçiqîn ew neperçiqîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diperçiqiyam ez nediperçiqiyam ez perçiqîbûm ez neperçiqîbûm
tu diperçiqiyayî tu nediperçiqiyayî tu perçiqîbûyî tu neperçiqîbûyî
ew diperçiqiya ew nediperçiqiya ew perçiqîbû ew neperçiqîbû
em diperçiqiyan em nediperçiqiyan em perçiqîbûn em neperçiqîbûn
hûn diperçiqiyan hûn nediperçiqiyan hûn perçiqîbûn hûn neperçiqîbûn
ew diperçiqiyan ew nediperçiqiyan ew perçiqîbûn ew neperçiqîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez perçiqîme ez neperçiqîme ez perçiqîbûme ez neperçiqîbûme
tu perçiqiyî tu neperçiqiyî tu perçiqîbûyiye tu neperçiqîbûyiye
ew perçiqiye ew neperçiqiye ew perçiqîbûye ew neperçiqîbûye
em perçiqîne em neperçiqîne em perçiqîbûne em neperçiqîbûne
hûn perçiqîne hûn neperçiqîne hûn perçiqîbûne hûn neperçiqîbûne
ew perçiqîne ew neperçiqîne ew perçiqîbûne ew neperçiqîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biperçiqim ez ê neperçiqim ez ê perçiqîbim ez ê neperçiqîbim
tu ê biperçiqî tu ê neperçiqî tu ê perçiqîbî tu ê neperçiqîbî
ew ê biperçiqe ew ê neperçiqe ew ê perçiqîbe ew ê neperçiqîbe
em ê biperçiqin em ê neperçiqin em ê perçiqîbin em ê neperçiqîbin
hûn ê biperçiqin hûn ê neperçiqin hûn ê perçiqîbin hûn ê neperçiqîbin
ew ê biperçiqin ew ê neperçiqin ew ê perçiqîbin ew ê neperçiqîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biperçiqim (bila) ez neperçiqim (bila) ez perçiqîbim (bila) ez neperçiqîbim
(bila) tu biperçiqî (bila) tu neperçiqî (bila) tu perçiqîbî (bila) tu neperçiqîbî
(bila) ew biperçiqe (bila) ew neperçiqe (bila) ew perçiqîbe (bila) ew neperçiqîbe
(bila) em biperçiqin (bila) em neperçiqin (bila) em perçiqîbin (bila) em neperçiqîbin
(bila) hûn biperçiqin (bila) hûn neperçiqin (bila) hûn perçiqîbin (bila) hûn neperçiqîbin
(bila) ew biperçiqin (bila) ew neperçiqin (bila) ew perçiqîbin (bila) ew neperçiqîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biperçiqiyama (bila) ez neperçiqiyama (bila) ez perçiqîbûma (bila) ez neperçiqîbûma
(bila) tu biperçiqiyayî (bila) tu neperçiqiyayî (bila) tu perçiqîbûyayî (bila) tu neperçiqîbûyayî
(bila) ew biperçiqiyaya (bila) ew neperçiqiyaya (bila) ew perçiqîbûya (bila) ew neperçiqîbûya
(bila) em biperçiqiyana (bila) em neperçiqiyana (bila) em perçiqîbûna (bila) em neperçiqîbûna
(bila) hûn biperçiqiyana (bila) hûn neperçiqiyana (bila) hûn perçiqîbûna (bila) hûn neperçiqîbûna
(bila) ew biperçiqiyana (bila) ew neperçiqiyana (bila) ew perçiqîbûna (bila) ew neperçiqîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biperçiqiyama ez ê neperçiqiyama ez ê perçiqîbûma ez ê neperçiqîbûma
tu ê biperçiqiyayî tu ê neperçiqiyayî tu ê perçiqîbûyayî tu ê neperçiqîbûyayî
ew ê biperçiqiyaya ew ê neperçiqiyaya ew ê perçiqîbûya ew ê neperçiqîbûya
em ê biperçiqiyana em ê neperçiqiyana em ê perçiqîbûna em ê neperçiqîbûna
hûn ê biperçiqiyana hûn ê neperçiqiyana hûn ê perçiqîbûna hûn ê neperçiqîbûna
ew ê biperçiqiyana ew ê neperçiqiyana ew ê perçiqîbûna ew ê neperçiqîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biperçiqe (tu) neperçiqe
(hûn) biperçiqin (hûn) neperçiqin