Tewandin:nepixîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere nepixîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera nepixîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –nepix– –nepixî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive nepixîn nenepixîn nepixîbûn nenepixîbûn
Çêbiwar - Participle nepixî nenepixî nepixîbûyî nenepixîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dinepixim ez nanepixim ez nepixîm ez nenepixîm
tu dinepixî tu nanepixî tu nepixî tu nenepixî
ew dinepixe ew nanepixe ew nepixî ew nenepixî
em dinepixin em nanepixin em nepixîn em nenepixîn
hûn dinepixin hûn nanepixin hûn nepixîn hûn nenepixîn
ew dinepixin ew nanepixin ew nepixîn ew nenepixîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dinepixiyam ez nedinepixiyam ez nepixîbûm ez nenepixîbûm
tu dinepixiyayî tu nedinepixiyayî tu nepixîbûyî tu nenepixîbûyî
ew dinepixiya ew nedinepixiya ew nepixîbû ew nenepixîbû
em dinepixiyan em nedinepixiyan em nepixîbûn em nenepixîbûn
hûn dinepixiyan hûn nedinepixiyan hûn nepixîbûn hûn nenepixîbûn
ew dinepixiyan ew nedinepixiyan ew nepixîbûn ew nenepixîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez nepixîme ez nenepixîme ez nepixîbûme ez nenepixîbûme
tu nepixiyî tu nenepixiyî tu nepixîbûyiye tu nenepixîbûyiye
ew nepixiye ew nenepixiye ew nepixîbûye ew nenepixîbûye
em nepixîne em nenepixîne em nepixîbûne em nenepixîbûne
hûn nepixîne hûn nenepixîne hûn nepixîbûne hûn nenepixîbûne
ew nepixîne ew nenepixîne ew nepixîbûne ew nenepixîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê binepixim ez ê nenepixim ez ê nepixîbim ez ê nenepixîbim
tu ê binepixî tu ê nenepixî tu ê nepixîbî tu ê nenepixîbî
ew ê binepixe ew ê nenepixe ew ê nepixîbe ew ê nenepixîbe
em ê binepixin em ê nenepixin em ê nepixîbin em ê nenepixîbin
hûn ê binepixin hûn ê nenepixin hûn ê nepixîbin hûn ê nenepixîbin
ew ê binepixin ew ê nenepixin ew ê nepixîbin ew ê nenepixîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez binepixim (bila) ez nenepixim (bila) ez nepixîbim (bila) ez nenepixîbim
(bila) tu binepixî (bila) tu nenepixî (bila) tu nepixîbî (bila) tu nenepixîbî
(bila) ew binepixe (bila) ew nenepixe (bila) ew nepixîbe (bila) ew nenepixîbe
(bila) em binepixin (bila) em nenepixin (bila) em nepixîbin (bila) em nenepixîbin
(bila) hûn binepixin (bila) hûn nenepixin (bila) hûn nepixîbin (bila) hûn nenepixîbin
(bila) ew binepixin (bila) ew nenepixin (bila) ew nepixîbin (bila) ew nenepixîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez binepixiyama (bila) ez nenepixiyama (bila) ez nepixîbûma (bila) ez nenepixîbûma
(bila) tu binepixiyayî (bila) tu nenepixiyayî (bila) tu nepixîbûyayî (bila) tu nenepixîbûyayî
(bila) ew binepixiyaya (bila) ew nenepixiyaya (bila) ew nepixîbûya (bila) ew nenepixîbûya
(bila) em binepixiyana (bila) em nenepixiyana (bila) em nepixîbûna (bila) em nenepixîbûna
(bila) hûn binepixiyana (bila) hûn nenepixiyana (bila) hûn nepixîbûna (bila) hûn nenepixîbûna
(bila) ew binepixiyana (bila) ew nenepixiyana (bila) ew nepixîbûna (bila) ew nenepixîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê binepixiyama ez ê nenepixiyama ez ê nepixîbûma ez ê nenepixîbûma
tu ê binepixiyayî tu ê nenepixiyayî tu ê nepixîbûyayî tu ê nenepixîbûyayî
ew ê binepixiyaya ew ê nenepixiyaya ew ê nepixîbûya ew ê nenepixîbûya
em ê binepixiyana em ê nenepixiyana em ê nepixîbûna em ê nenepixîbûna
hûn ê binepixiyana hûn ê nenepixiyana hûn ê nepixîbûna hûn ê nenepixîbûna
ew ê binepixiyana ew ê nenepixiyana ew ê nepixîbûna ew ê nenepixîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) binepixe (tu) nenepixe
(hûn) binepixin (hûn) nenepixin