Tewandin:lebitîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere lebitîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera lebitîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –lebit– –lebitî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive lebitîn nelebitîn lebitîbûn nelebitîbûn
Çêbiwar - Participle lebitî nelebitî lebitîbûyî nelebitîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dilebitim ez nalebitim ez lebitîm ez nelebitîm
tu dilebitî tu nalebitî tu lebitî tu nelebitî
ew dilebite ew nalebite ew lebitî ew nelebitî
em dilebitin em nalebitin em lebitîn em nelebitîn
hûn dilebitin hûn nalebitin hûn lebitîn hûn nelebitîn
ew dilebitin ew nalebitin ew lebitîn ew nelebitîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dilebitiyam ez nedilebitiyam ez lebitîbûm ez nelebitîbûm
tu dilebitiyayî tu nedilebitiyayî tu lebitîbûyî tu nelebitîbûyî
ew dilebitiya ew nedilebitiya ew lebitîbû ew nelebitîbû
em dilebitiyan em nedilebitiyan em lebitîbûn em nelebitîbûn
hûn dilebitiyan hûn nedilebitiyan hûn lebitîbûn hûn nelebitîbûn
ew dilebitiyan ew nedilebitiyan ew lebitîbûn ew nelebitîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez lebitîme ez nelebitîme ez lebitîbûme ez nelebitîbûme
tu lebitiyî tu nelebitiyî tu lebitîbûyiye tu nelebitîbûyiye
ew lebitiye ew nelebitiye ew lebitîbûye ew nelebitîbûye
em lebitîne em nelebitîne em lebitîbûne em nelebitîbûne
hûn lebitîne hûn nelebitîne hûn lebitîbûne hûn nelebitîbûne
ew lebitîne ew nelebitîne ew lebitîbûne ew nelebitîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilebitim ez ê nelebitim ez ê lebitîbim ez ê nelebitîbim
tu ê bilebitî tu ê nelebitî tu ê lebitîbî tu ê nelebitîbî
ew ê bilebite ew ê nelebite ew ê lebitîbe ew ê nelebitîbe
em ê bilebitin em ê nelebitin em ê lebitîbin em ê nelebitîbin
hûn ê bilebitin hûn ê nelebitin hûn ê lebitîbin hûn ê nelebitîbin
ew ê bilebitin ew ê nelebitin ew ê lebitîbin ew ê nelebitîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilebitim (bila) ez nelebitim (bila) ez lebitîbim (bila) ez nelebitîbim
(bila) tu bilebitî (bila) tu nelebitî (bila) tu lebitîbî (bila) tu nelebitîbî
(bila) ew bilebite (bila) ew nelebite (bila) ew lebitîbe (bila) ew nelebitîbe
(bila) em bilebitin (bila) em nelebitin (bila) em lebitîbin (bila) em nelebitîbin
(bila) hûn bilebitin (bila) hûn nelebitin (bila) hûn lebitîbin (bila) hûn nelebitîbin
(bila) ew bilebitin (bila) ew nelebitin (bila) ew lebitîbin (bila) ew nelebitîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilebitiyama (bila) ez nelebitiyama (bila) ez lebitîbûma (bila) ez nelebitîbûma
(bila) tu bilebitiyayî (bila) tu nelebitiyayî (bila) tu lebitîbûyayî (bila) tu nelebitîbûyayî
(bila) ew bilebitiyaya (bila) ew nelebitiyaya (bila) ew lebitîbûya (bila) ew nelebitîbûya
(bila) em bilebitiyana (bila) em nelebitiyana (bila) em lebitîbûna (bila) em nelebitîbûna
(bila) hûn bilebitiyana (bila) hûn nelebitiyana (bila) hûn lebitîbûna (bila) hûn nelebitîbûna
(bila) ew bilebitiyana (bila) ew nelebitiyana (bila) ew lebitîbûna (bila) ew nelebitîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilebitiyama ez ê nelebitiyama ez ê lebitîbûma ez ê nelebitîbûma
tu ê bilebitiyayî tu ê nelebitiyayî tu ê lebitîbûyayî tu ê nelebitîbûyayî
ew ê bilebitiyaya ew ê nelebitiyaya ew ê lebitîbûya ew ê nelebitîbûya
em ê bilebitiyana em ê nelebitiyana em ê lebitîbûna em ê nelebitîbûna
hûn ê bilebitiyana hûn ê nelebitiyana hûn ê lebitîbûna hûn ê nelebitîbûna
ew ê bilebitiyana ew ê nelebitiyana ew ê lebitîbûna ew ê nelebitîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bilebite (tu) nelebite
(hûn) bilebitin (hûn) nelebitin