Tewandin:lîberal kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire lîberal kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera lîberal kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh lîberal –k– lîberal –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive lîberal kirin lîberal nekirin lîberal kiribûn lîberal nekiribûn
Çêbiwar - Participle lîberal kirî lîberal nekirî lîberal kiribûyî lîberal nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez lîberal dikim ez lîberal nakim min lîberal kir min lîberal nekir
tu lîberal dikî tu lîberal na te lîberal kir te lîberal nekir
ew lîberal dike ew lîberal nake wê/wî lîberal kir wê/wî lîberal nekir
em lîberal dikin em lîberal nakin me lîberal kir me lîberal nekir
hûn lîberal dikin hûn lîberal nakin we lîberal kir we lîberal nekir
ew lîberal dikin ew lîberal nakin wan lîberal kir wan lîberal nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min lîberal dikir min lîberal nedikir min lîberal kiribû min lîberal nekiribû
te lîberal dikir te lîberal nedikir te lîberal kiribû te lîberal nekiribû
wê/wî lîberal dikir wê/wî lîberal nedikir wê/wî lîberal kiribû wê/wî lîberal nekiribû
me lîberal dikir me lîberal nedikir me lîberal kiribû me lîberal nekiribû
we lîberal dikir we lîberal nedikir we lîberal kiribû we lîberal nekiribû
wan lîberal dikir wan lîberal nedikir wan lîberal kiribû wan lîberal nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min lîberal kiriye min lîberal nekiriye min lîberal kiribûye min lîberal nekiribûye
te lîberal kiriye te lîberal nekiriye te lîberal kiribûye te lîberal nekiribûye
wê/wî lîberal kiriye wê/wî lîberal nekiriye wê/wî lîberal kiribûye wê/wî lîberal nekiribûye
me lîberal kiriye me lîberal nekiriye me lîberal kiribûye me lîberal nekiribûye
we lîberal kiriye we lîberal nekiriye we lîberal kiribûye we lîberal nekiribûye
wan lîberal kiriye wan lîberal nekiriye wan lîberal kiribûye wan lîberal nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê lîberal bikim ez ê lîberal nekim min ê lîberal kiribe min ê lîberal nekiribe
tu ê lîberal bikî tu ê lîberal ne te yê lîberal kiribe te yê lîberal nekiribe
ew ê lîberal bike ew ê lîberal neke wê/wî yê lîberal kiribe wê/wî yê lîberal nekiribe
em ê lîberal bikin em ê lîberal nekin me yê lîberal kiribe me yê lîberal nekiribe
hûn ê lîberal bikin hûn ê lîberal nekin we yê lîberal kiribe we yê lîberal nekiribe
ew ê lîberal bikin ew ê lîberal nekin wan ê lîberal kiribe wan ê lîberal nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez lîberal bikim (bila) ez lîberal nekim (bila) min lîberal kiribe (bila) min lîberal nekiribe
(bila) tu lîberal bikî (bila) tu lîberal ne (bila) te lîberal kiribe (bila) te lîberal nekiribe
(bila) ew lîberal bike (bila) ew lîberal neke (bila) wê/wî lîberal kiribe (bila) wê/wî lîberal nekiribe
(bila) em lîberal bikin (bila) em lîberal nekin (bila) me lîberal kiribe (bila) me lîberal nekiribe
(bila) hûn lîberal bikin (bila) hûn lîberal nekin (bila) we lîberal kiribe (bila) we lîberal nekiribe
(bila) ew lîberal bikin (bila) ew lîberal nekin (bila) wan lîberal kiribe (bila) wan lîberal nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min lîberal bikira (bila) min lîberal nekira (bila) min lîberal kiribûya (bila) min lîberal nekiribûya
(bila) te lîberal bikira (bila) te lîberal nekira (bila) te lîberal kiribûya (bila) te lîberal nekiribûya
(bila) wê/wî lîberal bikira (bila) wê/wî lîberal nekira (bila) wê/wî lîberal kiribûya (bila) wê/wî lîberal nekiribûya
(bila) me lîberal bikira (bila) me lîberal nekira (bila) me lîberal kiribûya (bila) me lîberal nekiribûya
(bila) we lîberal bikira (bila) we lîberal nekira (bila) we lîberal kiribûya (bila) we lîberal nekiribûya
(bila) wan lîberal bikira (bila) wan lîberal nekira (bila) wan lîberal kiribûya (bila) wan lîberal nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê lîberal bikira min ê lîberal nekira min ê lîberal kiribûya min ê lîberal nekiribûya
te yê lîberal bikira te yê lîberal nekira te yê lîberal kiribûya te yê lîberal nekiribûya
wê/wî yê lîberal bikira wê/wî yê lîberal nekira wê/wî yê lîberal kiribûya wê/wî yê lîberal nekiribûya
me yê lîberal bikira me yê lîberal nekira me yê lîberal kiribûya me yê lîberal nekiribûya
we yê lîberal bikira we yê lîberal nekira we yê lîberal kiribûya we yê lîberal nekiribûya
wan ê lîberal bikira wan ê lîberal nekira wan ê lîberal kiribûya wan ê lîberal nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) lîberal bike (tu) lîberal neke
(hûn) lîberal bikin (hûn) lîberal nekin