Tewandin:jê girtin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere jê girtin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera jê girtin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh jê –gir– jê –girt–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive jê girtin negirtin jê girtibûn negirtibûn
Çêbiwar - Participle jê girtî negirtî jê girtibûyî negirtibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez jê digirim ez jê nagirim min jê girt min negirt
tu jê digirî tu jê nagirî te jê girt te negirt
ew jê digire ew jê nagire wê/wî jê girt wê/wî negirt
em jê digirin em jê nagirin me jê girt me negirt
hûn jê digirin hûn jê nagirin we jê girt we negirt
ew jê digirin ew jê nagirin wan jê girt wan negirt
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min jê digirt min nedigirt min jê girtibû min negirtibû
te jê digirt te nedigirt te jê girtibû te negirtibû
wê/wî jê digirt wê/wî nedigirt wê/wî jê girtibû wê/wî negirtibû
me jê digirt me nedigirt me jê girtibû me negirtibû
we jê digirt we nedigirt we jê girtibû we negirtibû
wan jê digirt wan nedigirt wan jê girtibû wan negirtibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min jê girtiye min negirtiye min jê girtibûye min negirtibûye
te jê girtiye te negirtiye te jê girtibûye te negirtibûye
wê/wî jê girtiye wê/wî negirtiye wê/wî jê girtibûye wê/wî negirtibûye
me jê girtiye me negirtiye me jê girtibûye me negirtibûye
we jê girtiye we negirtiye we jê girtibûye we negirtibûye
wan jê girtiye wan negirtiye wan jê girtibûye wan negirtibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê jê bigirim ez ê jê negirim min ê jê girtibe min ê jê negirtibe
tu ê jê bigirî tu ê jê negirî te yê jê girtibe te yê jê negirtibe
ew ê jê bigire ew ê jê negire wê/wî yê jê girtibe wê/wî yê jê negirtibe
em ê jê bigirin em ê jê negirin me yê jê girtibe me yê jê negirtibe
hûn ê jê bigirin hûn ê jê negirin we yê jê girtibe we yê jê negirtibe
ew ê jê bigirin ew ê jê negirin wan ê jê girtibe wan ê jê negirtibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez jê bigirim (bila) ez jê negirim (bila) min jê girtibe (bila) min negirtibe
(bila) tu jê bigirî (bila) tu jê negirî (bila) te jê girtibe (bila) te negirtibe
(bila) ew jê bigire (bila) ew jê negire (bila) wê/wî jê girtibe (bila) wê/wî negirtibe
(bila) em jê bigirin (bila) em jê negirin (bila) me jê girtibe (bila) me negirtibe
(bila) hûn jê bigirin (bila) hûn jê negirin (bila) we jê girtibe (bila) we negirtibe
(bila) ew jê bigirin (bila) ew jê negirin (bila) wan jê girtibe (bila) wan negirtibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min jê bigirta (bila) min negirta (bila) min jê girtibûya (bila) min negirtibûya
(bila) te jê bigirta (bila) te negirta (bila) te jê girtibûya (bila) te negirtibûya
(bila) wê/wî jê bigirta (bila) wê/wî negirta (bila) wê/wî jê girtibûya (bila) wê/wî negirtibûya
(bila) me jê bigirta (bila) me negirta (bila) me jê girtibûya (bila) me negirtibûya
(bila) we jê bigirta (bila) we negirta (bila) we jê girtibûya (bila) we negirtibûya
(bila) wan jê bigirta (bila) wan negirta (bila) wan jê girtibûya (bila) wan negirtibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê jê bigirta min ê jê negirta min ê jê girtibûya min ê jê negirtibûya
te yê jê bigirta te yê jê negirta te yê jê girtibûya te yê jê negirtibûya
wê/wî yê jê bigirta wê/wî yê jê negirta wê/wî yê jê girtibûya wê/wî yê jê negirtibûya
me yê jê bigirta me yê jê negirta me yê jê girtibûya me yê jê negirtibûya
we yê jê bigirta we yê jê negirta we yê jê girtibûya we yê jê negirtibûya
wan ê jê bigirta wan ê jê negirta wan ê jê girtibûya wan ê jê negirtibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) jê bigire (tu) jê negire
(hûn) jê bigirin (hûn) jê negirin