Tewandin:hilfirîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere hilfirîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hilfirîn (pêkhatî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh hil –fir– hil –firî– / –firiya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hilfirîn hilnefirîn hilfirîbûn hilnefirîbûn
Çêbiwar - Participle hilfirî hilnefirî hilfirîbûyî hilnefirîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildifirim ez hilnafirim ez hilfirîm / hilfiriyam ez hilnefirîm / hilnefiriyam
tu hildifirî tu hilnafirî tu hilfirî / hilfiriyayî tu hilnefirî / hilnefiriyayî
ew hildifire ew hilnafire ew hilfirî / hilfiriya ew hilnefirî / hilnefiriya
em hildifirin em hilnafirin em hilfirîn / hilfiriyan em hilnefirîn / hilnefiriyan
hûn hildifirin hûn hilnafirin hûn hilfirîn / hilfiriyan hûn hilnefirîn / hilnefiriyan
ew hildifirin ew hilnafirin ew hilfirîn / hilfiriyan ew hilnefirîn / hilnefiriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hildifiriyam ez hilnedifiriyam ez hilfirîbûm / hilfiriyabûm ez hilnefirîbûm / hilnefiriyabûm
tu hildifiriyayî tu hilnedifiriyayî tu hilfirîbûyî / hilfiriyabûyî tu hilnefirîbûyî / hilnefiriyabûyî
ew hildifiriya ew hilnedifiriya ew hilfirîbû / hilfiriyabû ew hilnefirîbû / hilnefiriyabû
em hildifiriyan em hilnedifiriyan em hilfirîbûn / hilfiriyabûn em hilnefirîbûn / hilnefiriyabûn
hûn hildifiriyan hûn hilnedifiriyan hûn hilfirîbûn / hilfiriyabûn hûn hilnefirîbûn / hilnefiriyabûn
ew hildifiriyan ew hilnedifiriyan ew hilfirîbûn / hilfiriyabûn ew hilnefirîbûn / hilnefiriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez hilfirîme / hilfiriyame ez hilnefirîme / hilnefiriyame ez hilfirîbûme / hilfiriyabûme ez hilnefirîbûme / hilnefiriyabûme
tu hilfiriyî / hilfiriyayî tu hilnefiriyî / hilnefiriyayî tu hilfirîbûyiye / hilfiriyabûyiye tu hilnefirîbûyiye / hilnefiriyabûyiye
ew hilfiriye / hilfiriyaye ew hilnefiriye / hilnefiriyaye ew hilfirîbûye / hilfiriyabûye ew hilnefirîbûye / hilnefiriyabûye
em hilfirîne / hilfiriyane em hilnefirîne / hilnefiriyane em hilfirîbûne / hilfiriyabûne em hilnefirîbûne / hilnefiriyabûne
hûn hilfirîne / hilfiriyane hûn hilnefirîne / hilnefiriyane hûn hilfirîbûne / hilfiriyabûne hûn hilnefirîbûne / hilnefiriyabûne
ew hilfirîne / hilfiriyane ew hilnefirîne / hilnefiriyane ew hilfirîbûne / hilfiriyabûne ew hilnefirîbûne / hilnefiriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilfirim ez ê hilnefirim ez ê hilfirîbim / hilfiriyabim ez ê hilnefirîbim / hilnefiriyabim
tu ê hilfirî tu ê hilnefirî tu ê hilfirîbî / hilfiriyabî tu ê hilnefirîbî / hilnefiriyabî
ew ê hilfire ew ê hilnefire ew ê hilfirîbe / hilfiriyabe ew ê hilnefirîbe / hilnefiriyabe
em ê hilfirin em ê hilnefirin em ê hilfirîbin / hilfiriyabin em ê hilnefirîbin / hilnefiriyabin
hûn ê hilfirin hûn ê hilnefirin hûn ê hilfirîbin / hilfiriyabin hûn ê hilnefirîbin / hilnefiriyabin
ew ê hilfirin ew ê hilnefirin ew ê hilfirîbin / hilfiriyabin ew ê hilnefirîbin / hilnefiriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilfirim (bila) ez hilnefirim (bila) ez hilfirîbim / hilfiriyabim (bila) ez hilnefirîbim / hilnefiriyabim
(bila) tu hilfirî (bila) tu hilnefirî (bila) tu hilfirîbî / hilfiriyabî (bila) tu hilnefirîbî / hilnefiriyabî
(bila) ew hilfire (bila) ew hilnefire (bila) ew hilfirîbe / hilfiriyabe (bila) ew hilnefirîbe / hilnefiriyabe
(bila) em hilfirin (bila) em hilnefirin (bila) em hilfirîbin / hilfiriyabin (bila) em hilnefirîbin / hilnefiriyabin
(bila) hûn hilfirin (bila) hûn hilnefirin (bila) hûn hilfirîbin / hilfiriyabin (bila) hûn hilnefirîbin / hilnefiriyabin
(bila) ew hilfirin (bila) ew hilnefirin (bila) ew hilfirîbin / hilfiriyabin (bila) ew hilnefirîbin / hilnefiriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez hilfiriyama (bila) ez hilnefiriyama (bila) ez hilfirîbûma / hilfiriyabûma (bila) ez hilnefirîbûma / hilnefiriyabûma
(bila) tu hilfiriyayî (bila) tu hilnefiriyayî (bila) tu hilfirîbûyayî / hilfiriyabûyayî (bila) tu hilnefirîbûyayî / hilnefiriyabûyayî
(bila) ew hilfiriyaya (bila) ew hilnefiriyaya (bila) ew hilfirîbûya / hilfiriyabûya (bila) ew hilnefirîbûya / hilnefiriyabûya
(bila) em hilfiriyana (bila) em hilnefiriyana (bila) em hilfirîbûna / hilfiriyabûna (bila) em hilnefirîbûna / hilnefiriyabûna
(bila) hûn hilfiriyana (bila) hûn hilnefiriyana (bila) hûn hilfirîbûna / hilfiriyabûna (bila) hûn hilnefirîbûna / hilnefiriyabûna
(bila) ew hilfiriyana (bila) ew hilnefiriyana (bila) ew hilfirîbûna / hilfiriyabûna (bila) ew hilnefirîbûna / hilnefiriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê hilfiriyama ez ê hilnefiriyama ez ê hilfirîbûma / hilfiriyabûma ez ê hilnefirîbûma / hilnefiriyabûma
tu ê hilfiriyayî tu ê hilnefiriyayî tu ê hilfirîbûyayî / hilfiriyabûyayî tu ê hilnefirîbûyayî / hilnefiriyabûyayî
ew ê hilfiriyaya ew ê hilnefiriyaya ew ê hilfirîbûya / hilfiriyabûya ew ê hilnefirîbûya / hilnefiriyabûya
em ê hilfiriyana em ê hilnefiriyana em ê hilfirîbûna / hilfiriyabûna em ê hilnefirîbûna / hilnefiriyabûna
hûn ê hilfiriyana hûn ê hilnefiriyana hûn ê hilfirîbûna / hilfiriyabûna hûn ê hilnefirîbûna / hilnefiriyabûna
ew ê hilfiriyana ew ê hilnefiriyana ew ê hilfirîbûna / hilfiriyabûna ew ê hilnefirîbûna / hilnefiriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) hilfire (tu) hilnefire
(hûn) hilfirin (hûn) hilnefirin