Tewandin:hesibandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire hesibandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera hesibandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –hesibîn– –hesiband–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive hesibandin nehesibandin hesibandibûn nehesibandibûn
Çêbiwar - Participle hesibandî nehesibandî hesibandibûyî nehesibandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dihesibînim ez nahesibînim min hesiband min nehesiband
tu dihesibînî tu nahesibînî te hesiband te nehesiband
ew dihesibîne ew nahesibîne wê/wî hesiband wê/wî nehesiband
em dihesibînin em nahesibînin me hesiband me nehesiband
hûn dihesibînin hûn nahesibînin we hesiband we nehesiband
ew dihesibînin ew nahesibînin wan hesiband wan nehesiband
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dihesiband min nedihesiband min hesibandibû min nehesibandibû
te dihesiband te nedihesiband te hesibandibû te nehesibandibû
wê/wî dihesiband wê/wî nedihesiband wê/wî hesibandibû wê/wî nehesibandibû
me dihesiband me nedihesiband me hesibandibû me nehesibandibû
we dihesiband we nedihesiband we hesibandibû we nehesibandibû
wan dihesiband wan nedihesiband wan hesibandibû wan nehesibandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min hesibandiye min nehesibandiye min hesibandibûye min nehesibandibûye
te hesibandiye te nehesibandiye te hesibandibûye te nehesibandibûye
wê/wî hesibandiye wê/wî nehesibandiye wê/wî hesibandibûye wê/wî nehesibandibûye
me hesibandiye me nehesibandiye me hesibandibûye me nehesibandibûye
we hesibandiye we nehesibandiye we hesibandibûye we nehesibandibûye
wan hesibandiye wan nehesibandiye wan hesibandibûye wan nehesibandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bihesibînim ez ê nehesibînim min ê hesibandibe min ê nehesibandibe
tu ê bihesibînî tu ê nehesibînî te yê hesibandibe te nehesibandibe
ew ê bihesibîne ew ê nehesibîne wê/wî yê hesibandibe wê/wî nehesibandibe
em ê bihesibînin em ê nehesibînin me yê hesibandibe me nehesibandibe
hûn ê bihesibînin hûn ê nehesibînin we yê hesibandibe we nehesibandibe
ew ê bihesibînin ew ê nehesibînin wan ê hesibandibe wan ê nehesibandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bihesibînim (bila) ez nehesibînim (bila) min hesibandibe (bila) min nehesibandibe
(bila) tu bihesibînî (bila) tu nehesibînî (bila) te hesibandibe (bila) te nehesibandibe
(bila) ew bihesibîne (bila) ew nehesibîne (bila) wê/wî hesibandibe (bila) wê/wî nehesibandibe
(bila) em bihesibînin (bila) em nehesibînin (bila) me hesibandibe (bila) me nehesibandibe
(bila) hûn bihesibînin (bila) hûn nehesibînin (bila) we hesibandibe (bila) we nehesibandibe
(bila) ew bihesibînin (bila) ew nehesibînin (bila) wan hesibandibe (bila) wan nehesibandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bihesibanda (bila) min nehesibanda (bila) min hesibandibûya (bila) min nehesibandibûya
(bila) te bihesibanda (bila) te nehesibanda (bila) te hesibandibûya (bila) te nehesibandibûya
(bila) wê/wî bihesibanda (bila) wê/wî nehesibanda (bila) wê/wî hesibandibûya (bila) wê/wî nehesibandibûya
(bila) me bihesibanda (bila) me nehesibanda (bila) me hesibandibûya (bila) me nehesibandibûya
(bila) we bihesibanda (bila) we nehesibanda (bila) we hesibandibûya (bila) we nehesibandibûya
(bila) wan bihesibanda (bila) wan nehesibanda (bila) wan hesibandibûya (bila) wan nehesibandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bihesibanda min ê nehesibanda min ê hesibandibûya min ê nehesibandibûya
te yê bihesibanda te nehesibanda te yê hesibandibûya te nehesibandibûya
wê/wî yê bihesibanda wê/wî nehesibanda wê/wî yê hesibandibûya wê/wî nehesibandibûya
me yê bihesibanda me nehesibanda me yê hesibandibûya me nehesibandibûya
we yê bihesibanda we nehesibanda we yê hesibandibûya we nehesibandibûya
wan ê bihesibanda wan ê nehesibanda wan ê hesibandibûya wan ê nehesibandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bihesibîne (tu) nehesibîne
(hûn) bihesibînin (hûn) nehesibînin