Tewandin:herimîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere herimîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera herimîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –herim– –herimî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive herimîn neherimîn herimîbûn neherimîbûn
Çêbiwar - Participle herimî neherimî herimîbûyî neherimîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diherimim ez naherimim ez herimîm ez neherimîm
tu diherimî tu naherimî tu herimî tu neherimî
ew diherime ew naherime ew herimî ew neherimî
em diherimin em naherimin em herimîn em neherimîn
hûn diherimin hûn naherimin hûn herimîn hûn neherimîn
ew diherimin ew naherimin ew herimîn ew neherimîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diherimiyam ez nediherimiyam ez herimîbûm ez neherimîbûm
tu diherimiyayî tu nediherimiyayî tu herimîbûyî tu neherimîbûyî
ew diherimiya ew nediherimiya ew herimîbû ew neherimîbû
em diherimiyan em nediherimiyan em herimîbûn em neherimîbûn
hûn diherimiyan hûn nediherimiyan hûn herimîbûn hûn neherimîbûn
ew diherimiyan ew nediherimiyan ew herimîbûn ew neherimîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez herimîme ez neherimîme ez herimîbûme ez neherimîbûme
tu herimiyî tu neherimiyî tu herimîbûyiye tu neherimîbûyiye
ew herimiye ew neherimiye ew herimîbûye ew neherimîbûye
em herimîne em neherimîne em herimîbûne em neherimîbûne
hûn herimîne hûn neherimîne hûn herimîbûne hûn neherimîbûne
ew herimîne ew neherimîne ew herimîbûne ew neherimîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biherimim ez ê neherimim ez ê herimîbim ez ê neherimîbim
tu ê biherimî tu ê neherimî tu ê herimîbî tu ê neherimîbî
ew ê biherime ew ê neherime ew ê herimîbe ew ê neherimîbe
em ê biherimin em ê neherimin em ê herimîbin em ê neherimîbin
hûn ê biherimin hûn ê neherimin hûn ê herimîbin hûn ê neherimîbin
ew ê biherimin ew ê neherimin ew ê herimîbin ew ê neherimîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biherimim (bila) ez neherimim (bila) ez herimîbim (bila) ez neherimîbim
(bila) tu biherimî (bila) tu neherimî (bila) tu herimîbî (bila) tu neherimîbî
(bila) ew biherime (bila) ew neherime (bila) ew herimîbe (bila) ew neherimîbe
(bila) em biherimin (bila) em neherimin (bila) em herimîbin (bila) em neherimîbin
(bila) hûn biherimin (bila) hûn neherimin (bila) hûn herimîbin (bila) hûn neherimîbin
(bila) ew biherimin (bila) ew neherimin (bila) ew herimîbin (bila) ew neherimîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biherimiyama (bila) ez neherimiyama (bila) ez herimîbûma (bila) ez neherimîbûma
(bila) tu biherimiyayî (bila) tu neherimiyayî (bila) tu herimîbûyayî (bila) tu neherimîbûyayî
(bila) ew biherimiyaya (bila) ew neherimiyaya (bila) ew herimîbûya (bila) ew neherimîbûya
(bila) em biherimiyana (bila) em neherimiyana (bila) em herimîbûna (bila) em neherimîbûna
(bila) hûn biherimiyana (bila) hûn neherimiyana (bila) hûn herimîbûna (bila) hûn neherimîbûna
(bila) ew biherimiyana (bila) ew neherimiyana (bila) ew herimîbûna (bila) ew neherimîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biherimiyama ez ê neherimiyama ez ê herimîbûma ez ê neherimîbûma
tu ê biherimiyayî tu ê neherimiyayî tu ê herimîbûyayî tu ê neherimîbûyayî
ew ê biherimiyaya ew ê neherimiyaya ew ê herimîbûya ew ê neherimîbûya
em ê biherimiyana em ê neherimiyana em ê herimîbûna em ê neherimîbûna
hûn ê biherimiyana hûn ê neherimiyana hûn ê herimîbûna hûn ê neherimîbûna
ew ê biherimiyana ew ê neherimiyana ew ê herimîbûna ew ê neherimîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biherime (tu) neherime
(hûn) biherimin (hûn) neherimin