Tewandin:heqxweş bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera heqxweş bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh heqxweş –b– heqxweş –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive heqxweş bûn heqxweş nebûn heqxweş bûbûn heqxweş nebûbûn
Çêbiwar - Participle heqxweş bûyî heqxweş nebûyî heqxweş bûbûyî heqxweş nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez heqxweş dibim ez heqxweş nabim ez heqxweş bûm ez heqxweş nebûm
tu heqxweş dibî tu heqxweş na tu heqxweş bûyî tu heqxweş nebûyî
ew heqxweş dibe ew heqxweş nabe ew heqxweş bû ew heqxweş ne
em heqxweş dibin em heqxweş nabin em heqxweş bûn em heqxweş nebûn
hûn heqxweş dibin hûn heqxweş nabin hûn heqxweş bûn hûn heqxweş nebûn
ew heqxweş dibin ew heqxweş nabin ew heqxweş bûn ew heqxweş nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez heqxweş dibûm ez heqxweş nedibûm ez heqxweş bûbûm ez heqxweş nebûbûm
tu heqxweş dibûyî tu heqxweş nedibûyî tu heqxweş bûbûyî tu heqxweş nebûbûyî
ew heqxweş dibû ew heqxweş nedibû ew heqxweş bûbû ew heqxweş nebûbû
em heqxweş dibûn em heqxweş nedibûn em heqxweş bûbûn em heqxweş nebûbûn
hûn heqxweş dibûn hûn heqxweş nedibûn hûn heqxweş bûbûn hûn heqxweş nebûbûn
ew heqxweş dibûn ew heqxweş nedibûn ew heqxweş bûbûn ew heqxweş nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez heqxweş bûme ez heqxweş nebûme ez heqxweş bûbûme ez heqxweş nebûbûme
tu heqxweş bûyî tu heqxweş nebûyî tu heqxweş bûbûyiye tu heqxweş nebûbûyiye
ew heqxweş bûye ew heqxweş nebûye ew heqxweş bûbûye ew heqxweş nebûbûye
em heqxweş bûne em heqxweş nebûne em heqxweş bûbûne em heqxweş nebûbûne
hûn heqxweş bûne hûn heqxweş nebûne hûn heqxweş bûbûne hûn heqxweş nebûbûne
ew heqxweş bûne ew heqxweş nebûne ew heqxweş bûbûne ew heqxweş nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê heqxweş bibim ez ê heqxweş nebim ez ê heqxweş bûbim ez ê heqxweş nebûbim
tu ê heqxweş bibî tu ê heqxweş ne tu ê heqxweş bûbî tu ê heqxweş nebûbî
ew ê heqxweş bibe ew ê heqxweş nebe ew ê heqxweş bûbe ew ê heqxweş nebûbe
em ê heqxweş bibin em ê heqxweş nebin em ê heqxweş bûbin em ê heqxweş nebûbin
hûn ê heqxweş bibin hûn ê heqxweş nebin hûn ê heqxweş bûbin hûn ê heqxweş nebûbin
ew ê heqxweş bibin ew ê heqxweş nebin ew ê heqxweş bûbin ew ê heqxweş nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez heqxweş bibim (bila) ez heqxweş nebim (bila) ez heqxweş bûbim (bila) ez heqxweş nebûbim
(bila) tu heqxweş bibî (bila) tu heqxweş ne (bila) tu heqxweş bûbî (bila) tu heqxweş nebûbî
(bila) ew heqxweş bibe (bila) ew heqxweş nebe (bila) ew heqxweş bûbe (bila) ew heqxweş nebûbe
(bila) em heqxweş bibin (bila) em heqxweş nebin (bila) em heqxweş bûbin (bila) em heqxweş nebûbin
(bila) hûn heqxweş bibin (bila) hûn heqxweş nebin (bila) hûn heqxweş bûbin (bila) hûn heqxweş nebûbin
(bila) ew heqxweş bibin (bila) ew heqxweş nebin (bila) ew heqxweş bûbin (bila) ew heqxweş nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez heqxweş bibûma (bila) ez heqxweş nebûma (bila) ez heqxweş bûbûma (bila) ez heqxweş nebûbûma
(bila) tu heqxweş bibûyayî (bila) tu heqxweş nebûyayî (bila) tu heqxweş bûbûyayî (bila) tu heqxweş nebûbûyayî
(bila) ew heqxweş bibûya (bila) ew heqxweş nebûya (bila) ew heqxweş bûbûya (bila) ew heqxweş nebûbûya
(bila) em heqxweş bibûna (bila) em heqxweş nebûna (bila) em heqxweş bûbûna (bila) em heqxweş nebûbûna
(bila) hûn heqxweş bibûna (bila) hûn heqxweş nebûna (bila) hûn heqxweş bûbûna (bila) hûn heqxweş nebûbûna
(bila) ew heqxweş bibûna (bila) ew heqxweş nebûna (bila) ew heqxweş bûbûna (bila) ew heqxweş nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê heqxweş bibûma ez ê heqxweş nebûma ez ê heqxweş bûbûma ez ê heqxweş nebûbûma
tu ê heqxweş bibûyayî tu ê heqxweş nebûyayî tu ê heqxweş bûbûyayî tu ê heqxweş nebûbûyayî
ew ê heqxweş bibûya ew ê heqxweş nebûya ew ê heqxweş bûbûya ew ê heqxweş nebûbûya
em ê heqxweş bibûna em ê heqxweş nebûna em ê heqxweş bûbûna em ê heqxweş nebûbûna
hûn ê heqxweş bibûna hûn ê heqxweş nebûna hûn ê heqxweş bûbûna hûn ê heqxweş nebûbûna
ew ê heqxweş bibûna ew ê heqxweş nebûna ew ê heqxweş bûbûna ew ê heqxweş nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) heqxweş bibe (tu) heqxweş nebe
(hûn) heqxweş bibin (hûn) heqxweş nebin