Tewandin:gerrîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere gerrîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera gerrîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –gerr– –gerrî– / –gerriya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gerrîn negerrîn gerrîbûn negerrîbûn
Çêbiwar - Participle gerrî negerrî gerrîbûyî negerrîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digerrim ez nagerrim ez gerrîm / gerriyam ez negerrîm / negerriyam
tu digerrî tu nagerrî tu gerrî / gerriyayî tu negerrî / negerriyayî
ew digerre ew nagerre ew gerrî / gerriya ew negerrî / negerriya
em digerrin em nagerrin em gerrîn / gerriyan em negerrîn / negerriyan
hûn digerrin hûn nagerrin hûn gerrîn / gerriyan hûn negerrîn / negerriyan
ew digerrin ew nagerrin ew gerrîn / gerriyan ew negerrîn / negerriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez digerriyam ez nedigerriyam ez gerrîbûm / gerriyabûm ez negerrîbûm / negerriyabûm
tu digerriyayî tu nedigerriyayî tu gerrîbûyî / gerriyabûyî tu negerrîbûyî / negerriyabûyî
ew digerriya ew nedigerriya ew gerrîbû / gerriyabû ew negerrîbû / negerriyabû
em digerriyan em nedigerriyan em gerrîbûn / gerriyabûn em negerrîbûn / negerriyabûn
hûn digerriyan hûn nedigerriyan hûn gerrîbûn / gerriyabûn hûn negerrîbûn / negerriyabûn
ew digerriyan ew nedigerriyan ew gerrîbûn / gerriyabûn ew negerrîbûn / negerriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gerrîme / gerriyame ez negerrîme / negerriyame ez gerrîbûme / gerriyabûme ez negerrîbûme / negerriyabûme
tu gerriyî / gerriyayî tu negerriyî / negerriyayî tu gerrîbûyiye / gerriyabûyiye tu negerrîbûyiye / negerriyabûyiye
ew gerriye / gerriyaye ew negerriye / negerriyaye ew gerrîbûye / gerriyabûye ew negerrîbûye / negerriyabûye
em gerrîne / gerriyane em negerrîne / negerriyane em gerrîbûne / gerriyabûne em negerrîbûne / negerriyabûne
hûn gerrîne / gerriyane hûn negerrîne / negerriyane hûn gerrîbûne / gerriyabûne hûn negerrîbûne / negerriyabûne
ew gerrîne / gerriyane ew negerrîne / negerriyane ew gerrîbûne / gerriyabûne ew negerrîbûne / negerriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigerrim ez ê negerrim ez ê gerrîbim / gerriyabim ez ê negerrîbim / negerriyabim
tu ê bigerrî tu ê negerrî tu ê gerrîbî / gerriyabî tu ê negerrîbî / negerriyabî
ew ê bigerre ew ê negerre ew ê gerrîbe / gerriyabe ew ê negerrîbe / negerriyabe
em ê bigerrin em ê negerrin em ê gerrîbin / gerriyabin em ê negerrîbin / negerriyabin
hûn ê bigerrin hûn ê negerrin hûn ê gerrîbin / gerriyabin hûn ê negerrîbin / negerriyabin
ew ê bigerrin ew ê negerrin ew ê gerrîbin / gerriyabin ew ê negerrîbin / negerriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigerrim (bila) ez negerrim (bila) ez gerrîbim / gerriyabim (bila) ez negerrîbim / negerriyabim
(bila) tu bigerrî (bila) tu negerrî (bila) tu gerrîbî / gerriyabî (bila) tu negerrîbî / negerriyabî
(bila) ew bigerre (bila) ew negerre (bila) ew gerrîbe / gerriyabe (bila) ew negerrîbe / negerriyabe
(bila) em bigerrin (bila) em negerrin (bila) em gerrîbin / gerriyabin (bila) em negerrîbin / negerriyabin
(bila) hûn bigerrin (bila) hûn negerrin (bila) hûn gerrîbin / gerriyabin (bila) hûn negerrîbin / negerriyabin
(bila) ew bigerrin (bila) ew negerrin (bila) ew gerrîbin / gerriyabin (bila) ew negerrîbin / negerriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bigerriyama (bila) ez negerriyama (bila) ez gerrîbûma / gerriyabûma (bila) ez negerrîbûma / negerriyabûma
(bila) tu bigerriyayî (bila) tu negerriyayî (bila) tu gerrîbûyayî / gerriyabûyayî (bila) tu negerrîbûyayî / negerriyabûyayî
(bila) ew bigerriyaya (bila) ew negerriyaya (bila) ew gerrîbûya / gerriyabûya (bila) ew negerrîbûya / negerriyabûya
(bila) em bigerriyana (bila) em negerriyana (bila) em gerrîbûna / gerriyabûna (bila) em negerrîbûna / negerriyabûna
(bila) hûn bigerriyana (bila) hûn negerriyana (bila) hûn gerrîbûna / gerriyabûna (bila) hûn negerrîbûna / negerriyabûna
(bila) ew bigerriyana (bila) ew negerriyana (bila) ew gerrîbûna / gerriyabûna (bila) ew negerrîbûna / negerriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bigerriyama ez ê negerriyama ez ê gerrîbûma / gerriyabûma ez ê negerrîbûma / negerriyabûma
tu ê bigerriyayî tu ê negerriyayî tu ê gerrîbûyayî / gerriyabûyayî tu ê negerrîbûyayî / negerriyabûyayî
ew ê bigerriyaya ew ê negerriyaya ew ê gerrîbûya / gerriyabûya ew ê negerrîbûya / negerriyabûya
em ê bigerriyana em ê negerriyana em ê gerrîbûna / gerriyabûna em ê negerrîbûna / negerriyabûna
hûn ê bigerriyana hûn ê negerriyana hûn ê gerrîbûna / gerriyabûna hûn ê negerrîbûna / negerriyabûna
ew ê bigerriyana ew ê negerriyana ew ê gerrîbûna / gerriyabûna ew ê negerrîbûna / negerriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bigerre (tu) negerre
(hûn) bigerrin (hûn) negerrin