Tewandin:gêr bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere gêr bûn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera gêr bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh gêr –b– gêr –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive gêr bûn gêr nebûn gêr bûbûn gêr nebûbûn
Çêbiwar - Participle gêr bûyî gêr nebûyî gêr bûbûyî gêr nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gêr dibim ez gêr nabim ez gêr bûm ez gêr nebûm
tu gêr dibî tu gêr na tu gêr bûyî tu gêr nebûyî
ew gêr dibe ew gêr nabe ew gêr bû ew gêr ne
em gêr dibin em gêr nabin em gêr bûn em gêr nebûn
hûn gêr dibin hûn gêr nabin hûn gêr bûn hûn gêr nebûn
ew gêr dibin ew gêr nabin ew gêr bûn ew gêr nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gêr dibûm ez gêr nedibûm ez gêr bûbûm ez gêr nebûbûm
tu gêr dibûyî tu gêr nedibûyî tu gêr bûbûyî tu gêr nebûbûyî
ew gêr dibû ew gêr nedibû ew gêr bûbû ew gêr nebûbû
em gêr dibûn em gêr nedibûn em gêr bûbûn em gêr nebûbûn
hûn gêr dibûn hûn gêr nedibûn hûn gêr bûbûn hûn gêr nebûbûn
ew gêr dibûn ew gêr nedibûn ew gêr bûbûn ew gêr nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez gêr bûme ez gêr nebûme ez gêr bûbûme ez gêr nebûbûme
tu gêr bûyî tu gêr nebûyî tu gêr bûbûyiye tu gêr nebûbûyiye
ew gêr bûye ew gêr nebûye ew gêr bûbûye ew gêr nebûbûye
em gêr bûne em gêr nebûne em gêr bûbûne em gêr nebûbûne
hûn gêr bûne hûn gêr nebûne hûn gêr bûbûne hûn gêr nebûbûne
ew gêr bûne ew gêr nebûne ew gêr bûbûne ew gêr nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê gêr bibim ez ê gêr nebim ez ê gêr bûbim ez ê gêr nebûbim
tu ê gêr bibî tu ê gêr ne tu ê gêr bûbî tu ê gêr nebûbî
ew ê gêr bibe ew ê gêr nebe ew ê gêr bûbe ew ê gêr nebûbe
em ê gêr bibin em ê gêr nebin em ê gêr bûbin em ê gêr nebûbin
hûn ê gêr bibin hûn ê gêr nebin hûn ê gêr bûbin hûn ê gêr nebûbin
ew ê gêr bibin ew ê gêr nebin ew ê gêr bûbin ew ê gêr nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez gêr bibim (bila) ez gêr nebim (bila) ez gêr bûbim (bila) ez gêr nebûbim
(bila) tu gêr bibî (bila) tu gêr ne (bila) tu gêr bûbî (bila) tu gêr nebûbî
(bila) ew gêr bibe (bila) ew gêr nebe (bila) ew gêr bûbe (bila) ew gêr nebûbe
(bila) em gêr bibin (bila) em gêr nebin (bila) em gêr bûbin (bila) em gêr nebûbin
(bila) hûn gêr bibin (bila) hûn gêr nebin (bila) hûn gêr bûbin (bila) hûn gêr nebûbin
(bila) ew gêr bibin (bila) ew gêr nebin (bila) ew gêr bûbin (bila) ew gêr nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez gêr bibûma (bila) ez gêr nebûma (bila) ez gêr bûbûma (bila) ez gêr nebûbûma
(bila) tu gêr bibûyayî (bila) tu gêr nebûyayî (bila) tu gêr bûbûyayî (bila) tu gêr nebûbûyayî
(bila) ew gêr bibûya (bila) ew gêr nebûya (bila) ew gêr bûbûya (bila) ew gêr nebûbûya
(bila) em gêr bibûna (bila) em gêr nebûna (bila) em gêr bûbûna (bila) em gêr nebûbûna
(bila) hûn gêr bibûna (bila) hûn gêr nebûna (bila) hûn gêr bûbûna (bila) hûn gêr nebûbûna
(bila) ew gêr bibûna (bila) ew gêr nebûna (bila) ew gêr bûbûna (bila) ew gêr nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê gêr bibûma ez ê gêr nebûma ez ê gêr bûbûma ez ê gêr nebûbûma
tu ê gêr bibûyayî tu ê gêr nebûyayî tu ê gêr bûbûyayî tu ê gêr nebûbûyayî
ew ê gêr bibûya ew ê gêr nebûya ew ê gêr bûbûya ew ê gêr nebûbûya
em ê gêr bibûna em ê gêr nebûna em ê gêr bûbûna em ê gêr nebûbûna
hûn ê gêr bibûna hûn ê gêr nebûna hûn ê gêr bûbûna hûn ê gêr nebûbûna
ew ê gêr bibûna ew ê gêr nebûna ew ê gêr bûbûna ew ê gêr nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) gêr bibe (tu) gêr nebe
(hûn) gêr bibin (hûn) gêr nebin