Tewandin:fûrîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere fûrîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera fûrîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –fûr– –fûrî– / –fûriya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive fûrîn nefûrîn fûrîbûn nefûrîbûn
Çêbiwar - Participle fûrî nefûrî fûrîbûyî nefûrîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difûrim ez nafûrim ez fûrîm / fûriyam ez nefûrîm / nefûriyam
tu difûrî tu nafûrî tu fûrî / fûriyayî tu nefûrî / nefûriyayî
ew difûre ew nafûre ew fûrî / fûriya ew nefûrî / nefûriya
em difûrin em nafûrin em fûrîn / fûriyan em nefûrîn / nefûriyan
hûn difûrin hûn nafûrin hûn fûrîn / fûriyan hûn nefûrîn / nefûriyan
ew difûrin ew nafûrin ew fûrîn / fûriyan ew nefûrîn / nefûriyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez difûriyam ez nedifûriyam ez fûrîbûm / fûriyabûm ez nefûrîbûm / nefûriyabûm
tu difûriyayî tu nedifûriyayî tu fûrîbûyî / fûriyabûyî tu nefûrîbûyî / nefûriyabûyî
ew difûriya ew nedifûriya ew fûrîbû / fûriyabû ew nefûrîbû / nefûriyabû
em difûriyan em nedifûriyan em fûrîbûn / fûriyabûn em nefûrîbûn / nefûriyabûn
hûn difûriyan hûn nedifûriyan hûn fûrîbûn / fûriyabûn hûn nefûrîbûn / nefûriyabûn
ew difûriyan ew nedifûriyan ew fûrîbûn / fûriyabûn ew nefûrîbûn / nefûriyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez fûrîme / fûriyame ez nefûrîme / nefûriyame ez fûrîbûme / fûriyabûme ez nefûrîbûme / nefûriyabûme
tu fûriyî / fûriyayî tu nefûriyî / nefûriyayî tu fûrîbûyiye / fûriyabûyiye tu nefûrîbûyiye / nefûriyabûyiye
ew fûriye / fûriyaye ew nefûriye / nefûriyaye ew fûrîbûye / fûriyabûye ew nefûrîbûye / nefûriyabûye
em fûrîne / fûriyane em nefûrîne / nefûriyane em fûrîbûne / fûriyabûne em nefûrîbûne / nefûriyabûne
hûn fûrîne / fûriyane hûn nefûrîne / nefûriyane hûn fûrîbûne / fûriyabûne hûn nefûrîbûne / nefûriyabûne
ew fûrîne / fûriyane ew nefûrîne / nefûriyane ew fûrîbûne / fûriyabûne ew nefûrîbûne / nefûriyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifûrim ez ê nefûrim ez ê fûrîbim / fûriyabim ez ê nefûrîbim / nefûriyabim
tu ê bifûrî tu ê nefûrî tu ê fûrîbî / fûriyabî tu ê nefûrîbî / nefûriyabî
ew ê bifûre ew ê nefûre ew ê fûrîbe / fûriyabe ew ê nefûrîbe / nefûriyabe
em ê bifûrin em ê nefûrin em ê fûrîbin / fûriyabin em ê nefûrîbin / nefûriyabin
hûn ê bifûrin hûn ê nefûrin hûn ê fûrîbin / fûriyabin hûn ê nefûrîbin / nefûriyabin
ew ê bifûrin ew ê nefûrin ew ê fûrîbin / fûriyabin ew ê nefûrîbin / nefûriyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifûrim (bila) ez nefûrim (bila) ez fûrîbim / fûriyabim (bila) ez nefûrîbim / nefûriyabim
(bila) tu bifûrî (bila) tu nefûrî (bila) tu fûrîbî / fûriyabî (bila) tu nefûrîbî / nefûriyabî
(bila) ew bifûre (bila) ew nefûre (bila) ew fûrîbe / fûriyabe (bila) ew nefûrîbe / nefûriyabe
(bila) em bifûrin (bila) em nefûrin (bila) em fûrîbin / fûriyabin (bila) em nefûrîbin / nefûriyabin
(bila) hûn bifûrin (bila) hûn nefûrin (bila) hûn fûrîbin / fûriyabin (bila) hûn nefûrîbin / nefûriyabin
(bila) ew bifûrin (bila) ew nefûrin (bila) ew fûrîbin / fûriyabin (bila) ew nefûrîbin / nefûriyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bifûriyama (bila) ez nefûriyama (bila) ez fûrîbûma / fûriyabûma (bila) ez nefûrîbûma / nefûriyabûma
(bila) tu bifûriyayî (bila) tu nefûriyayî (bila) tu fûrîbûyayî / fûriyabûyayî (bila) tu nefûrîbûyayî / nefûriyabûyayî
(bila) ew bifûriyaya (bila) ew nefûriyaya (bila) ew fûrîbûya / fûriyabûya (bila) ew nefûrîbûya / nefûriyabûya
(bila) em bifûriyana (bila) em nefûriyana (bila) em fûrîbûna / fûriyabûna (bila) em nefûrîbûna / nefûriyabûna
(bila) hûn bifûriyana (bila) hûn nefûriyana (bila) hûn fûrîbûna / fûriyabûna (bila) hûn nefûrîbûna / nefûriyabûna
(bila) ew bifûriyana (bila) ew nefûriyana (bila) ew fûrîbûna / fûriyabûna (bila) ew nefûrîbûna / nefûriyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bifûriyama ez ê nefûriyama ez ê fûrîbûma / fûriyabûma ez ê nefûrîbûma / nefûriyabûma
tu ê bifûriyayî tu ê nefûriyayî tu ê fûrîbûyayî / fûriyabûyayî tu ê nefûrîbûyayî / nefûriyabûyayî
ew ê bifûriyaya ew ê nefûriyaya ew ê fûrîbûya / fûriyabûya ew ê nefûrîbûya / nefûriyabûya
em ê bifûriyana em ê nefûriyana em ê fûrîbûna / fûriyabûna em ê nefûrîbûna / nefûriyabûna
hûn ê bifûriyana hûn ê nefûriyana hûn ê fûrîbûna / fûriyabûna hûn ê nefûrîbûna / nefûriyabûna
ew ê bifûriyana ew ê nefûriyana ew ê fûrîbûna / fûriyabûna ew ê nefûrîbûna / nefûriyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bifûre (tu) nefûre
(hûn) bifûrin (hûn) nefûrin