Tewandin:esirandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire esirandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera esirandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –esirîn– –esirand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive esirandin neyesirandin esirandibûn neyesirandibûn
Çêbiwar - Participle esirandî neyesirandî esirandibûyî neyesirandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diesirînim ez nayesirînim min esirand min neyesirand
tu diesirînî tu nayesirînî te esirand te neyesirand
ew diesirîne ew nayesirîne wê/wî esirand wê/wî neyesirand
em diesirînin em nayesirînin me esirand me neyesirand
hûn diesirînin hûn nayesirînin we esirand we neyesirand
ew diesirînin ew nayesirînin wan esirand wan neyesirand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min diesirand min nediesirand min esirandibû min neyesirandibû
te diesirand te nediesirand te esirandibû te neyesirandibû
wê/wî diesirand wê/wî nediesirand wê/wî esirandibû wê/wî neyesirandibû
me diesirand me nediesirand me esirandibû me neyesirandibû
we diesirand we nediesirand we esirandibû we neyesirandibû
wan diesirand wan nediesirand wan esirandibû wan neyesirandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min esirandiye min neyesirandiye min esirandibûye min neyesirandibûye
te esirandiye te neyesirandiye te esirandibûye te neyesirandibûye
wê/wî esirandiye wê/wî neyesirandiye wê/wî esirandibûye wê/wî neyesirandibûye
me esirandiye me neyesirandiye me esirandibûye me neyesirandibûye
we esirandiye we neyesirandiye we esirandibûye we neyesirandibûye
wan esirandiye wan neyesirandiye wan esirandibûye wan neyesirandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê besirînim ez ê neyesirînim min ê esirandibe min ê neyesirandibe
tu ê besirînî tu ê neyesirînî te yê esirandibe te neyesirandibe
ew ê besirîne ew ê neyesirîne wê/wî yê esirandibe wê/wî neyesirandibe
em ê besirînin em ê neyesirînin me yê esirandibe me neyesirandibe
hûn ê besirînin hûn ê neyesirînin we yê esirandibe we neyesirandibe
ew ê besirînin ew ê neyesirînin wan ê esirandibe wan ê neyesirandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez besirînim (bila) ez neyesirînim (bila) min esirandibe (bila) min neyesirandibe
(bila) tu besirînî (bila) tu neyesirînî (bila) te esirandibe (bila) te neyesirandibe
(bila) ew besirîne (bila) ew neyesirîne (bila) wê/wî esirandibe (bila) wê/wî neyesirandibe
(bila) em besirînin (bila) em neyesirînin (bila) me esirandibe (bila) me neyesirandibe
(bila) hûn besirînin (bila) hûn neyesirînin (bila) we esirandibe (bila) we neyesirandibe
(bila) ew besirînin (bila) ew neyesirînin (bila) wan esirandibe (bila) wan neyesirandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min besiranda (bila) min neyesiranda (bila) min esirandibûya (bila) min neyesirandibûya
(bila) te besiranda (bila) te neyesiranda (bila) te esirandibûya (bila) te neyesirandibûya
(bila) wê/wî besiranda (bila) wê/wî neyesiranda (bila) wê/wî esirandibûya (bila) wê/wî neyesirandibûya
(bila) me besiranda (bila) me neyesiranda (bila) me esirandibûya (bila) me neyesirandibûya
(bila) we besiranda (bila) we neyesiranda (bila) we esirandibûya (bila) we neyesirandibûya
(bila) wan besiranda (bila) wan neyesiranda (bila) wan esirandibûya (bila) wan neyesirandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê besiranda min ê neyesiranda min ê esirandibûya min ê neyesirandibûya
te yê besiranda te neyesiranda te yê esirandibûya te neyesirandibûya
wê/wî yê besiranda wê/wî neyesiranda wê/wî yê esirandibûya wê/wî neyesirandibûya
me yê besiranda me neyesiranda me yê esirandibûya me neyesirandibûya
we yê besiranda we neyesiranda we yê esirandibûya we neyesirandibûya
wan ê besiranda wan ê neyesiranda wan ê esirandibûya wan ê neyesirandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) besirîne (tu) neyesirîne
(hûn) besirînin (hûn) neyesirînin