Tewandin:elimandin

Ji Wîkîferheng
Here nagîvasyonê Here lêgerînê
1leftarrow.pngvegere elimandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera elimandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –elimîn– –elimand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive elimandin neyelimandin elimandibûn neyelimandibûn
Çêbiwar - Participle elimandî neyelimandî elimandibûyî neyelimandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dielimînim ez nayelimînim min elimand min neyelimand
tu dielimînî tu nayelimînî te elimand te neyelimand
ew dielimîne ew nayelimîne wê/wî elimand wê/wî neyelimand
em dielimînin em nayelimînin me elimand me neyelimand
hûn dielimînin hûn nayelimînin we elimand we neyelimand
ew dielimînin ew nayelimînin wan elimand wan neyelimand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dielimand min nedielimand min elimandibû min neyelimandibû
te dielimand te nedielimand te elimandibû te neyelimandibû
wê/wî dielimand wê/wî nedielimand wê/wî elimandibû wê/wî neyelimandibû
me dielimand me nedielimand me elimandibû me neyelimandibû
we dielimand we nedielimand we elimandibû we neyelimandibû
wan dielimand wan nedielimand wan elimandibû wan neyelimandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min elimandiye min neyelimandiye min elimandibûye min neyelimandibûye
te elimandiye te neyelimandiye te elimandibûye te neyelimandibûye
wê/wî elimandiye wê/wî neyelimandiye wê/wî elimandibûye wê/wî neyelimandibûye
me elimandiye me neyelimandiye me elimandibûye me neyelimandibûye
we elimandiye we neyelimandiye we elimandibûye we neyelimandibûye
wan elimandiye wan neyelimandiye wan elimandibûye wan neyelimandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê belimînim ez ê neyelimînim min ê elimandibe min ê neyelimandibe
tu ê belimînî tu ê neyelimînî te yê elimandibe te neyelimandibe
ew ê belimîne ew ê neyelimîne wê/wî yê elimandibe wê/wî neyelimandibe
em ê belimînin em ê neyelimînin me yê elimandibe me neyelimandibe
hûn ê belimînin hûn ê neyelimînin we yê elimandibe we neyelimandibe
ew ê belimînin ew ê neyelimînin wan ê elimandibe wan ê neyelimandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez belimînim (bila) ez neyelimînim (bila) min elimandibe (bila) min neyelimandibe
(bila) tu belimînî (bila) tu neyelimînî (bila) te elimandibe (bila) te neyelimandibe
(bila) ew belimîne (bila) ew neyelimîne (bila) wê/wî elimandibe (bila) wê/wî neyelimandibe
(bila) em belimînin (bila) em neyelimînin (bila) me elimandibe (bila) me neyelimandibe
(bila) hûn belimînin (bila) hûn neyelimînin (bila) we elimandibe (bila) we neyelimandibe
(bila) ew belimînin (bila) ew neyelimînin (bila) wan elimandibe (bila) wan neyelimandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min belimanda (bila) min neyelimanda (bila) min elimandibûya (bila) min neyelimandibûya
(bila) te belimanda (bila) te neyelimanda (bila) te elimandibûya (bila) te neyelimandibûya
(bila) wê/wî belimanda (bila) wê/wî neyelimanda (bila) wê/wî elimandibûya (bila) wê/wî neyelimandibûya
(bila) me belimanda (bila) me neyelimanda (bila) me elimandibûya (bila) me neyelimandibûya
(bila) we belimanda (bila) we neyelimanda (bila) we elimandibûya (bila) we neyelimandibûya
(bila) wan belimanda (bila) wan neyelimanda (bila) wan elimandibûya (bila) wan neyelimandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê belimanda min ê neyelimanda min ê elimandibûya min ê neyelimandibûya
te yê belimanda te neyelimanda te yê elimandibûya te neyelimandibûya
wê/wî yê belimanda wê/wî neyelimanda wê/wî yê elimandibûya wê/wî neyelimandibûya
me yê belimanda me neyelimanda me yê elimandibûya me neyelimandibûya
we yê belimanda we neyelimanda we yê elimandibûya we neyelimandibûya
wan ê belimanda wan ê neyelimanda wan ê elimandibûya wan ê neyelimandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) belimîne (tu) neyelimîne
(hûn) belimînin (hûn) neyelimînin

Binêre