Tewandin:eciqîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere eciqîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera eciqîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –(i)eciq– –eciqî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive eciqîn neyeciqîn eciqîbûn neyeciqîbûn
Çêbiwar - Participle eciqî neyeciqî eciqîbûyî neyeciqîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez di(i)eciqim ez na(i)eciqim ez eciqîm ez neyeciqîm
tu di(i)eciqî tu na(i)eciqî tu eciqî tu neyeciqî
ew di(i)eciqe ew na(i)eciqe ew eciqî ew neyeciqî
em di(i)eciqin em na(i)eciqin em eciqîn em neyeciqîn
hûn di(i)eciqin hûn na(i)eciqin hûn eciqîn hûn neyeciqîn
ew di(i)eciqin ew na(i)eciqin ew eciqîn ew neyeciqîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dieciqiyam ez nedieciqiyam ez eciqîbûm ez neyeciqîbûm
tu dieciqiyayî tu nedieciqiyayî tu eciqîbûyî tu neyeciqîbûyî
ew dieciqiya ew nedieciqiya ew eciqîbû ew neyeciqîbû
em dieciqiyan em nedieciqiyan em eciqîbûn em neyeciqîbûn
hûn dieciqiyan hûn nedieciqiyan hûn eciqîbûn hûn neyeciqîbûn
ew dieciqiyan ew nedieciqiyan ew eciqîbûn ew neyeciqîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez eciqîme ez neyeciqîme ez eciqîbûme ez neyeciqîbûme
tu eciqiyî tu neyeciqiyî tu eciqîbûyiye tu neyeciqîbûyiye
ew eciqiye ew neyeciqiye ew eciqîbûye ew neyeciqîbûye
em eciqîne em neyeciqîne em eciqîbûne em neyeciqîbûne
hûn eciqîne hûn neyeciqîne hûn eciqîbûne hûn neyeciqîbûne
ew eciqîne ew neyeciqîne ew eciqîbûne ew neyeciqîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bi(i)eciqim ez ê ne(i)eciqim ez ê eciqîbim ez ê neyeciqîbim
tu ê bi(i)eciqî tu ê ne(i)eciqî tu ê eciqîbî tu ê neyeciqîbî
ew ê bi(i)eciqe ew ê ne(i)eciqe ew ê eciqîbe ew ê neyeciqîbe
em ê bi(i)eciqin em ê ne(i)eciqin em ê eciqîbin em ê neyeciqîbin
hûn ê bi(i)eciqin hûn ê ne(i)eciqin hûn ê eciqîbin hûn ê neyeciqîbin
ew ê bi(i)eciqin ew ê ne(i)eciqin ew ê eciqîbin ew ê neyeciqîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bi(i)eciqim (bila) ez ne(i)eciqim (bila) ez eciqîbim (bila) ez neyeciqîbim
(bila) tu bi(i)eciqî (bila) tu ne(i)eciqî (bila) tu eciqîbî (bila) tu neyeciqîbî
(bila) ew bi(i)eciqe (bila) ew ne(i)eciqe (bila) ew eciqîbe (bila) ew neyeciqîbe
(bila) em bi(i)eciqin (bila) em ne(i)eciqin (bila) em eciqîbin (bila) em neyeciqîbin
(bila) hûn bi(i)eciqin (bila) hûn ne(i)eciqin (bila) hûn eciqîbin (bila) hûn neyeciqîbin
(bila) ew bi(i)eciqin (bila) ew ne(i)eciqin (bila) ew eciqîbin (bila) ew neyeciqîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez beciqiyama (bila) ez neyeciqiyama (bila) ez eciqîbûma (bila) ez neyeciqîbûma
(bila) tu beciqiyayî (bila) tu neyeciqiyayî (bila) tu eciqîbûyayî (bila) tu neyeciqîbûyayî
(bila) ew beciqiyaya (bila) ew neyeciqiyaya (bila) ew eciqîbûya (bila) ew neyeciqîbûya
(bila) em beciqiyana (bila) em neyeciqiyana (bila) em eciqîbûna (bila) em neyeciqîbûna
(bila) hûn beciqiyana (bila) hûn neyeciqiyana (bila) hûn eciqîbûna (bila) hûn neyeciqîbûna
(bila) ew beciqiyana (bila) ew neyeciqiyana (bila) ew eciqîbûna (bila) ew neyeciqîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê beciqiyama ez ê neyeciqiyama ez ê eciqîbûma ez ê neyeciqîbûma
tu ê beciqiyayî tu ê neyeciqiyayî tu ê eciqîbûyayî tu ê neyeciqîbûyayî
ew ê beciqiyaya ew ê neyeciqiyaya ew ê eciqîbûya ew ê neyeciqîbûya
em ê beciqiyana em ê neyeciqiyana em ê eciqîbûna em ê neyeciqîbûna
hûn ê beciqiyana hûn ê neyeciqiyana hûn ê eciqîbûna hûn ê neyeciqîbûna
ew ê beciqiyana ew ê neyeciqiyana ew ê eciqîbûna ew ê neyeciqîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bi(i)eciqe (tu) ne(i)eciqe
(hûn) bi(i)eciqin (hûn) ne(i)eciqin