Tewandin:derbas bûn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere derbas bûn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera derbas bûn (hevedudanî, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh derbas –b– derbas –bû–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive derbas bûn derbas nebûn derbas bûbûn derbas nebûbûn
Çêbiwar - Participle derbas bûyî derbas nebûyî derbas bûbûyî derbas nebûbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez derbas dibim ez derbas nabim ez derbas bûm ez derbas nebûm
tu derbas dibî tu derbas na tu derbas bûyî tu derbas nebûyî
ew derbas dibe ew derbas nabe ew derbas bû ew derbas ne
em derbas dibin em derbas nabin em derbas bûn em derbas nebûn
hûn derbas dibin hûn derbas nabin hûn derbas bûn hûn derbas nebûn
ew derbas dibin ew derbas nabin ew derbas bûn ew derbas nebûn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez derbas dibûm ez derbas nedibûm ez derbas bûbûm ez derbas nebûbûm
tu derbas dibûyî tu derbas nedibûyî tu derbas bûbûyî tu derbas nebûbûyî
ew derbas dibû ew derbas nedibû ew derbas bûbû ew derbas nebûbû
em derbas dibûn em derbas nedibûn em derbas bûbûn em derbas nebûbûn
hûn derbas dibûn hûn derbas nedibûn hûn derbas bûbûn hûn derbas nebûbûn
ew derbas dibûn ew derbas nedibûn ew derbas bûbûn ew derbas nebûbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez derbas bûme ez derbas nebûme ez derbas bûbûme ez derbas nebûbûme
tu derbas bûyî tu derbas nebûyî tu derbas bûbûyiye tu derbas nebûbûyiye
ew derbas bûye ew derbas nebûye ew derbas bûbûye ew derbas nebûbûye
em derbas bûne em derbas nebûne em derbas bûbûne em derbas nebûbûne
hûn derbas bûne hûn derbas nebûne hûn derbas bûbûne hûn derbas nebûbûne
ew derbas bûne ew derbas nebûne ew derbas bûbûne ew derbas nebûbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê derbas bibim ez ê derbas nebim ez ê derbas bûbim ez ê derbas nebûbim
tu ê derbas bibî tu ê derbas ne tu ê derbas bûbî tu ê derbas nebûbî
ew ê derbas bibe ew ê derbas nebe ew ê derbas bûbe ew ê derbas nebûbe
em ê derbas bibin em ê derbas nebin em ê derbas bûbin em ê derbas nebûbin
hûn ê derbas bibin hûn ê derbas nebin hûn ê derbas bûbin hûn ê derbas nebûbin
ew ê derbas bibin ew ê derbas nebin ew ê derbas bûbin ew ê derbas nebûbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez derbas bibim (bila) ez derbas nebim (bila) ez derbas bûbim (bila) ez derbas nebûbim
(bila) tu derbas bibî (bila) tu derbas ne (bila) tu derbas bûbî (bila) tu derbas nebûbî
(bila) ew derbas bibe (bila) ew derbas nebe (bila) ew derbas bûbe (bila) ew derbas nebûbe
(bila) em derbas bibin (bila) em derbas nebin (bila) em derbas bûbin (bila) em derbas nebûbin
(bila) hûn derbas bibin (bila) hûn derbas nebin (bila) hûn derbas bûbin (bila) hûn derbas nebûbin
(bila) ew derbas bibin (bila) ew derbas nebin (bila) ew derbas bûbin (bila) ew derbas nebûbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez derbas bibûma (bila) ez derbas nebûma (bila) ez derbas bûbûma (bila) ez derbas nebûbûma
(bila) tu derbas bibûyayî (bila) tu derbas nebûyayî (bila) tu derbas bûbûyayî (bila) tu derbas nebûbûyayî
(bila) ew derbas bibûya (bila) ew derbas nebûya (bila) ew derbas bûbûya (bila) ew derbas nebûbûya
(bila) em derbas bibûna (bila) em derbas nebûna (bila) em derbas bûbûna (bila) em derbas nebûbûna
(bila) hûn derbas bibûna (bila) hûn derbas nebûna (bila) hûn derbas bûbûna (bila) hûn derbas nebûbûna
(bila) ew derbas bibûna (bila) ew derbas nebûna (bila) ew derbas bûbûna (bila) ew derbas nebûbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê derbas bibûma ez ê derbas nebûma ez ê derbas bûbûma ez ê derbas nebûbûma
tu ê derbas bibûyayî tu ê derbas nebûyayî tu ê derbas bûbûyayî tu ê derbas nebûbûyayî
ew ê derbas bibûya ew ê derbas nebûya ew ê derbas bûbûya ew ê derbas nebûbûya
em ê derbas bibûna em ê derbas nebûna em ê derbas bûbûna em ê derbas nebûbûna
hûn ê derbas bibûna hûn ê derbas nebûna hûn ê derbas bûbûna hûn ê derbas nebûbûna
ew ê derbas bibûna ew ê derbas nebûna ew ê derbas bûbûna ew ê derbas nebûbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) derbas bibe (tu) derbas nebe
(hûn) derbas bibin (hûn) derbas nebin