Tewandin:dehimandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire dehimandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera dehimandin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek –dehimîn– –dehimand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive dehimandin nedehimandin dehimandibûn nedehimandibûn
Çêbiwar - Participle dehimandî nedehimandî dehimandibûyî nedehimandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez didehimînim ez nadehimînim min dehimand min nedehimand
tu didehimînî tu nadehimînî te dehimand te nedehimand
ew didehimîne ew nadehimîne wê/wî dehimand wê/wî nedehimand
em didehimînin em nadehimînin me dehimand me nedehimand
hûn didehimînin hûn nadehimînin we dehimand we nedehimand
ew didehimînin ew nadehimînin wan dehimand wan nedehimand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min didehimand min nedidehimand min dehimandibû min nedehimandibû
te didehimand te nedidehimand te dehimandibû te nedehimandibû
wê/wî didehimand wê/wî nedidehimand wê/wî dehimandibû wê/wî nedehimandibû
me didehimand me nedidehimand me dehimandibû me nedehimandibû
we didehimand we nedidehimand we dehimandibû we nedehimandibû
wan didehimand wan nedidehimand wan dehimandibû wan nedehimandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dehimandiye min nedehimandiye min dehimandibûye min nedehimandibûye
te dehimandiye te nedehimandiye te dehimandibûye te nedehimandibûye
wê/wî dehimandiye wê/wî nedehimandiye wê/wî dehimandibûye wê/wî nedehimandibûye
me dehimandiye me nedehimandiye me dehimandibûye me nedehimandibûye
we dehimandiye we nedehimandiye we dehimandibûye we nedehimandibûye
wan dehimandiye wan nedehimandiye wan dehimandibûye wan nedehimandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bidehimînim ez ê nedehimînim min ê dehimandibe min ê nedehimandibe
tu ê bidehimînî tu ê nedehimînî te yê dehimandibe te nedehimandibe
ew ê bidehimîne ew ê nedehimîne wê/wî yê dehimandibe wê/wî nedehimandibe
em ê bidehimînin em ê nedehimînin me yê dehimandibe me nedehimandibe
hûn ê bidehimînin hûn ê nedehimînin we yê dehimandibe we nedehimandibe
ew ê bidehimînin ew ê nedehimînin wan ê dehimandibe wan ê nedehimandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bidehimînim (bila) ez nedehimînim (bila) min dehimandibe (bila) min nedehimandibe
(bila) tu bidehimînî (bila) tu nedehimînî (bila) te dehimandibe (bila) te nedehimandibe
(bila) ew bidehimîne (bila) ew nedehimîne (bila) wê/wî dehimandibe (bila) wê/wî nedehimandibe
(bila) em bidehimînin (bila) em nedehimînin (bila) me dehimandibe (bila) me nedehimandibe
(bila) hûn bidehimînin (bila) hûn nedehimînin (bila) we dehimandibe (bila) we nedehimandibe
(bila) ew bidehimînin (bila) ew nedehimînin (bila) wan dehimandibe (bila) wan nedehimandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bidehimanda (bila) min nedehimanda (bila) min dehimandibûya (bila) min nedehimandibûya
(bila) te bidehimanda (bila) te nedehimanda (bila) te dehimandibûya (bila) te nedehimandibûya
(bila) wê/wî bidehimanda (bila) wê/wî nedehimanda (bila) wê/wî dehimandibûya (bila) wê/wî nedehimandibûya
(bila) me bidehimanda (bila) me nedehimanda (bila) me dehimandibûya (bila) me nedehimandibûya
(bila) we bidehimanda (bila) we nedehimanda (bila) we dehimandibûya (bila) we nedehimandibûya
(bila) wan bidehimanda (bila) wan nedehimanda (bila) wan dehimandibûya (bila) wan nedehimandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bidehimanda min ê nedehimanda min ê dehimandibûya min ê nedehimandibûya
te yê bidehimanda te nedehimanda te yê dehimandibûya te nedehimandibûya
wê/wî yê bidehimanda wê/wî nedehimanda wê/wî yê dehimandibûya wê/wî nedehimandibûya
me yê bidehimanda me nedehimanda me yê dehimandibûya me nedehimandibûya
we yê bidehimanda we nedehimanda we yê dehimandibûya we nedehimandibûya
wan ê bidehimanda wan ê nedehimanda wan ê dehimandibûya wan ê nedehimandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bidehimîne (tu) nedehimîne
(hûn) bidehimînin (hûn) nedehimînin