Tewandin:dêrz kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera dêrz kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh dêrz –k– dêrz –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive dêrz kirin dêrz nekirin dêrz kiribûn dêrz nekiribûn
Çêbiwar - Participle dêrz kirî dêrz nekirî dêrz kiribûyî dêrz nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dêrz dikim ez dêrz nakim min dêrz kir min dêrz nekir
tu dêrz dikî tu dêrz na te dêrz kir te dêrz nekir
ew dêrz dike ew dêrz nake wê/wî dêrz kir wê/wî dêrz nekir
em dêrz dikin em dêrz nakin me dêrz kir me dêrz nekir
hûn dêrz dikin hûn dêrz nakin we dêrz kir we dêrz nekir
ew dêrz dikin ew dêrz nakin wan dêrz kir wan dêrz nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dêrz dikir min dêrz nedikir min dêrz kiribû min dêrz nekiribû
te dêrz dikir te dêrz nedikir te dêrz kiribû te dêrz nekiribû
wê/wî dêrz dikir wê/wî dêrz nedikir wê/wî dêrz kiribû wê/wî dêrz nekiribû
me dêrz dikir me dêrz nedikir me dêrz kiribû me dêrz nekiribû
we dêrz dikir we dêrz nedikir we dêrz kiribû we dêrz nekiribû
wan dêrz dikir wan dêrz nedikir wan dêrz kiribû wan dêrz nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dêrz kiriye min dêrz nekiriye min dêrz kiribûye min dêrz nekiribûye
te dêrz kiriye te dêrz nekiriye te dêrz kiribûye te dêrz nekiribûye
wê/wî dêrz kiriye wê/wî dêrz nekiriye wê/wî dêrz kiribûye wê/wî dêrz nekiribûye
me dêrz kiriye me dêrz nekiriye me dêrz kiribûye me dêrz nekiribûye
we dêrz kiriye we dêrz nekiriye we dêrz kiribûye we dêrz nekiribûye
wan dêrz kiriye wan dêrz nekiriye wan dêrz kiribûye wan dêrz nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê dêrz bikim ez ê dêrz nekim min ê dêrz kiribe min ê dêrz nekiribe
tu ê dêrz bikî tu ê dêrz ne te yê dêrz kiribe te yê dêrz nekiribe
ew ê dêrz bike ew ê dêrz neke wê/wî yê dêrz kiribe wê/wî yê dêrz nekiribe
em ê dêrz bikin em ê dêrz nekin me yê dêrz kiribe me yê dêrz nekiribe
hûn ê dêrz bikin hûn ê dêrz nekin we yê dêrz kiribe we yê dêrz nekiribe
ew ê dêrz bikin ew ê dêrz nekin wan ê dêrz kiribe wan ê dêrz nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez dêrz bikim (bila) ez dêrz nekim (bila) min dêrz kiribe (bila) min dêrz nekiribe
(bila) tu dêrz bikî (bila) tu dêrz ne (bila) te dêrz kiribe (bila) te dêrz nekiribe
(bila) ew dêrz bike (bila) ew dêrz neke (bila) wê/wî dêrz kiribe (bila) wê/wî dêrz nekiribe
(bila) em dêrz bikin (bila) em dêrz nekin (bila) me dêrz kiribe (bila) me dêrz nekiribe
(bila) hûn dêrz bikin (bila) hûn dêrz nekin (bila) we dêrz kiribe (bila) we dêrz nekiribe
(bila) ew dêrz bikin (bila) ew dêrz nekin (bila) wan dêrz kiribe (bila) wan dêrz nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min dêrz bikira (bila) min dêrz nekira (bila) min dêrz kiribûya (bila) min dêrz nekiribûya
(bila) te dêrz bikira (bila) te dêrz nekira (bila) te dêrz kiribûya (bila) te dêrz nekiribûya
(bila) wê/wî dêrz bikira (bila) wê/wî dêrz nekira (bila) wê/wî dêrz kiribûya (bila) wê/wî dêrz nekiribûya
(bila) me dêrz bikira (bila) me dêrz nekira (bila) me dêrz kiribûya (bila) me dêrz nekiribûya
(bila) we dêrz bikira (bila) we dêrz nekira (bila) we dêrz kiribûya (bila) we dêrz nekiribûya
(bila) wan dêrz bikira (bila) wan dêrz nekira (bila) wan dêrz kiribûya (bila) wan dêrz nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê dêrz bikira min ê dêrz nekira min ê dêrz kiribûya min ê dêrz nekiribûya
te yê dêrz bikira te yê dêrz nekira te yê dêrz kiribûya te yê dêrz nekiribûya
wê/wî yê dêrz bikira wê/wî yê dêrz nekira wê/wî yê dêrz kiribûya wê/wî yê dêrz nekiribûya
me yê dêrz bikira me yê dêrz nekira me yê dêrz kiribûya me yê dêrz nekiribûya
we yê dêrz bikira we yê dêrz nekira we yê dêrz kiribûya we yê dêrz nekiribûya
wan ê dêrz bikira wan ê dêrz nekira wan ê dêrz kiribûya wan ê dêrz nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) dêrz bike (tu) dêrz neke
(hûn) dêrz bikin (hûn) dêrz nekin