Tewandin:bizîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere bizîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bizîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –biz– –bizî– / –biziya–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bizîn nebizîn bizîbûn nebizîbûn
Çêbiwar - Participle bizî nebizî bizîbûyî nebizîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibizim ez nabizim ez bizîm / biziyam ez nebizîm / nebiziyam
tu dibizî tu nabizî tu bizî / biziyayî tu nebizî / nebiziyayî
ew dibize ew nabize ew bizî / biziya ew nebizî / nebiziya
em dibizin em nabizin em bizîn / biziyan em nebizîn / nebiziyan
hûn dibizin hûn nabizin hûn bizîn / biziyan hûn nebizîn / nebiziyan
ew dibizin ew nabizin ew bizîn / biziyan ew nebizîn / nebiziyan
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dibiziyam ez nedibiziyam ez bizîbûm / biziyabûm ez nebizîbûm / nebiziyabûm
tu dibiziyayî tu nedibiziyayî tu bizîbûyî / biziyabûyî tu nebizîbûyî / nebiziyabûyî
ew dibiziya ew nedibiziya ew bizîbû / biziyabû ew nebizîbû / nebiziyabû
em dibiziyan em nedibiziyan em bizîbûn / biziyabûn em nebizîbûn / nebiziyabûn
hûn dibiziyan hûn nedibiziyan hûn bizîbûn / biziyabûn hûn nebizîbûn / nebiziyabûn
ew dibiziyan ew nedibiziyan ew bizîbûn / biziyabûn ew nebizîbûn / nebiziyabûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bizîme / biziyame ez nebizîme / nebiziyame ez bizîbûme / biziyabûme ez nebizîbûme / nebiziyabûme
tu biziyî / biziyayî tu nebiziyî / nebiziyayî tu bizîbûyiye / biziyabûyiye tu nebizîbûyiye / nebiziyabûyiye
ew biziye / biziyaye ew nebiziye / nebiziyaye ew bizîbûye / biziyabûye ew nebizîbûye / nebiziyabûye
em bizîne / biziyane em nebizîne / nebiziyane em bizîbûne / biziyabûne em nebizîbûne / nebiziyabûne
hûn bizîne / biziyane hûn nebizîne / nebiziyane hûn bizîbûne / biziyabûne hûn nebizîbûne / nebiziyabûne
ew bizîne / biziyane ew nebizîne / nebiziyane ew bizîbûne / biziyabûne ew nebizîbûne / nebiziyabûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibizim ez ê nebizim ez ê bizîbim / biziyabim ez ê nebizîbim / nebiziyabim
tu ê bibizî tu ê nebizî tu ê bizîbî / biziyabî tu ê nebizîbî / nebiziyabî
ew ê bibize ew ê nebize ew ê bizîbe / biziyabe ew ê nebizîbe / nebiziyabe
em ê bibizin em ê nebizin em ê bizîbin / biziyabin em ê nebizîbin / nebiziyabin
hûn ê bibizin hûn ê nebizin hûn ê bizîbin / biziyabin hûn ê nebizîbin / nebiziyabin
ew ê bibizin ew ê nebizin ew ê bizîbin / biziyabin ew ê nebizîbin / nebiziyabin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibizim (bila) ez nebizim (bila) ez bizîbim / biziyabim (bila) ez nebizîbim / nebiziyabim
(bila) tu bibizî (bila) tu nebizî (bila) tu bizîbî / biziyabî (bila) tu nebizîbî / nebiziyabî
(bila) ew bibize (bila) ew nebize (bila) ew bizîbe / biziyabe (bila) ew nebizîbe / nebiziyabe
(bila) em bibizin (bila) em nebizin (bila) em bizîbin / biziyabin (bila) em nebizîbin / nebiziyabin
(bila) hûn bibizin (bila) hûn nebizin (bila) hûn bizîbin / biziyabin (bila) hûn nebizîbin / nebiziyabin
(bila) ew bibizin (bila) ew nebizin (bila) ew bizîbin / biziyabin (bila) ew nebizîbin / nebiziyabin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bibiziyama (bila) ez nebiziyama (bila) ez bizîbûma / biziyabûma (bila) ez nebizîbûma / nebiziyabûma
(bila) tu bibiziyayî (bila) tu nebiziyayî (bila) tu bizîbûyayî / biziyabûyayî (bila) tu nebizîbûyayî / nebiziyabûyayî
(bila) ew bibiziyaya (bila) ew nebiziyaya (bila) ew bizîbûya / biziyabûya (bila) ew nebizîbûya / nebiziyabûya
(bila) em bibiziyana (bila) em nebiziyana (bila) em bizîbûna / biziyabûna (bila) em nebizîbûna / nebiziyabûna
(bila) hûn bibiziyana (bila) hûn nebiziyana (bila) hûn bizîbûna / biziyabûna (bila) hûn nebizîbûna / nebiziyabûna
(bila) ew bibiziyana (bila) ew nebiziyana (bila) ew bizîbûna / biziyabûna (bila) ew nebizîbûna / nebiziyabûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bibiziyama ez ê nebiziyama ez ê bizîbûma / biziyabûma ez ê nebizîbûma / nebiziyabûma
tu ê bibiziyayî tu ê nebiziyayî tu ê bizîbûyayî / biziyabûyayî tu ê nebizîbûyayî / nebiziyabûyayî
ew ê bibiziyaya ew ê nebiziyaya ew ê bizîbûya / biziyabûya ew ê nebizîbûya / nebiziyabûya
em ê bibiziyana em ê nebiziyana em ê bizîbûna / biziyabûna em ê nebizîbûna / nebiziyabûna
hûn ê bibiziyana hûn ê nebiziyana hûn ê bizîbûna / biziyabûna hûn ê nebizîbûna / nebiziyabûna
ew ê bibiziyana ew ê nebiziyana ew ê bizîbûna / biziyabûna ew ê nebizîbûna / nebiziyabûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bibize (tu) nebize
(hûn) bibizin (hûn) nebizin