Tewandin:bilêç kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bilêç kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek bilêç –k– bilêç –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bilêç kirin bilêç nekirin bilêç kiribûn bilêç nekiribûn
Çêbiwar - Participle bilêç kirî bilêç nekirî bilêç kiribûyî bilêç nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bilêç dikim ez bilêç nakim min bilêç kir min bilêç nekir
tu bilêç dikî tu bilêç na te bilêç kir te bilêç nekir
ew bilêç dike ew bilêç nake wê/wî bilêç kir wê/wî bilêç nekir
em bilêç dikin em bilêç nakin me bilêç kir me bilêç nekir
hûn bilêç dikin hûn bilêç nakin we bilêç kir we bilêç nekir
ew bilêç dikin ew bilêç nakin wan bilêç kir wan bilêç nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bilêç dikir min bilêç nedikir min bilêç kiribû min bilêç nekiribû
te bilêç dikir te bilêç nedikir te bilêç kiribû te bilêç nekiribû
wê/wî bilêç dikir wê/wî bilêç nedikir wê/wî bilêç kiribû wê/wî bilêç nekiribû
me bilêç dikir me bilêç nedikir me bilêç kiribû me bilêç nekiribû
we bilêç dikir we bilêç nedikir we bilêç kiribû we bilêç nekiribû
wan bilêç dikir wan bilêç nedikir wan bilêç kiribû wan bilêç nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bilêç kiriye min bilêç nekiriye min bilêç kiribûye min bilêç nekiribûye
te bilêç kiriye te bilêç nekiriye te bilêç kiribûye te bilêç nekiribûye
wê/wî bilêç kiriye wê/wî bilêç nekiriye wê/wî bilêç kiribûye wê/wî bilêç nekiribûye
me bilêç kiriye me bilêç nekiriye me bilêç kiribûye me bilêç nekiribûye
we bilêç kiriye we bilêç nekiriye we bilêç kiribûye we bilêç nekiribûye
wan bilêç kiriye wan bilêç nekiriye wan bilêç kiribûye wan bilêç nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bilêç bikim ez ê bilêç nekim min ê bilêç kiribe min ê bilêç nekiribe
tu ê bilêç bikî tu ê bilêç ne te yê bilêç kiribe te yê bilêç nekiribe
ew ê bilêç bike ew ê bilêç neke wê/wî yê bilêç kiribe wê/wî yê bilêç nekiribe
em ê bilêç bikin em ê bilêç nekin me yê bilêç kiribe me yê bilêç nekiribe
hûn ê bilêç bikin hûn ê bilêç nekin we yê bilêç kiribe we yê bilêç nekiribe
ew ê bilêç bikin ew ê bilêç nekin wan ê bilêç kiribe wan ê bilêç nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bilêç bikim (bila) ez bilêç nekim (bila) min bilêç kiribe (bila) min bilêç nekiribe
(bila) tu bilêç bikî (bila) tu bilêç ne (bila) te bilêç kiribe (bila) te bilêç nekiribe
(bila) ew bilêç bike (bila) ew bilêç neke (bila) wê/wî bilêç kiribe (bila) wê/wî bilêç nekiribe
(bila) em bilêç bikin (bila) em bilêç nekin (bila) me bilêç kiribe (bila) me bilêç nekiribe
(bila) hûn bilêç bikin (bila) hûn bilêç nekin (bila) we bilêç kiribe (bila) we bilêç nekiribe
(bila) ew bilêç bikin (bila) ew bilêç nekin (bila) wan bilêç kiribe (bila) wan bilêç nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bilêç bikira (bila) min bilêç nekira (bila) min bilêç kiribûya (bila) min bilêç nekiribûya
(bila) te bilêç bikira (bila) te bilêç nekira (bila) te bilêç kiribûya (bila) te bilêç nekiribûya
(bila) wê/wî bilêç bikira (bila) wê/wî bilêç nekira (bila) wê/wî bilêç kiribûya (bila) wê/wî bilêç nekiribûya
(bila) me bilêç bikira (bila) me bilêç nekira (bila) me bilêç kiribûya (bila) me bilêç nekiribûya
(bila) we bilêç bikira (bila) we bilêç nekira (bila) we bilêç kiribûya (bila) we bilêç nekiribûya
(bila) wan bilêç bikira (bila) wan bilêç nekira (bila) wan bilêç kiribûya (bila) wan bilêç nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bilêç bikira min ê bilêç nekira min ê bilêç kiribûya min ê bilêç nekiribûya
te yê bilêç bikira te yê bilêç nekira te yê bilêç kiribûya te yê bilêç nekiribûya
wê/wî yê bilêç bikira wê/wî yê bilêç nekira wê/wî yê bilêç kiribûya wê/wî yê bilêç nekiribûya
me yê bilêç bikira me yê bilêç nekira me yê bilêç kiribûya me yê bilêç nekiribûya
we yê bilêç bikira we yê bilêç nekira we yê bilêç kiribûya we yê bilêç nekiribûya
wan ê bilêç bikira wan ê bilêç nekira wan ê bilêç kiribûya wan ê bilêç nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bilêç bike (tu) bilêç neke
(hûn) bilêç bikin (hûn) bilêç nekin