Tewandin:bijûn kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire bijûn kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera bijûn kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek bijûn –k– bijûn –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive bijûn kirin bijûn nekirin bijûn kiribûn bijûn nekiribûn
Çêbiwar - Participle bijûn kirî bijûn nekirî bijûn kiribûyî bijûn nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez bijûn dikim ez bijûn nakim min bijûn kir min bijûn nekir
tu bijûn dikî tu bijûn na te bijûn kir te bijûn nekir
ew bijûn dike ew bijûn nake wê/wî bijûn kir wê/wî bijûn nekir
em bijûn dikin em bijûn nakin me bijûn kir me bijûn nekir
hûn bijûn dikin hûn bijûn nakin we bijûn kir we bijûn nekir
ew bijûn dikin ew bijûn nakin wan bijûn kir wan bijûn nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bijûn dikir min bijûn nedikir min bijûn kiribû min bijûn nekiribû
te bijûn dikir te bijûn nedikir te bijûn kiribû te bijûn nekiribû
wê/wî bijûn dikir wê/wî bijûn nedikir wê/wî bijûn kiribû wê/wî bijûn nekiribû
me bijûn dikir me bijûn nedikir me bijûn kiribû me bijûn nekiribû
we bijûn dikir we bijûn nedikir we bijûn kiribû we bijûn nekiribû
wan bijûn dikir wan bijûn nedikir wan bijûn kiribû wan bijûn nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min bijûn kiriye min bijûn nekiriye min bijûn kiribûye min bijûn nekiribûye
te bijûn kiriye te bijûn nekiriye te bijûn kiribûye te bijûn nekiribûye
wê/wî bijûn kiriye wê/wî bijûn nekiriye wê/wî bijûn kiribûye wê/wî bijûn nekiribûye
me bijûn kiriye me bijûn nekiriye me bijûn kiribûye me bijûn nekiribûye
we bijûn kiriye we bijûn nekiriye we bijûn kiribûye we bijûn nekiribûye
wan bijûn kiriye wan bijûn nekiriye wan bijûn kiribûye wan bijûn nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bijûn bikim ez ê bijûn nekim min ê bijûn kiribe min ê bijûn nekiribe
tu ê bijûn bikî tu ê bijûn ne te yê bijûn kiribe te yê bijûn nekiribe
ew ê bijûn bike ew ê bijûn neke wê/wî yê bijûn kiribe wê/wî yê bijûn nekiribe
em ê bijûn bikin em ê bijûn nekin me yê bijûn kiribe me yê bijûn nekiribe
hûn ê bijûn bikin hûn ê bijûn nekin we yê bijûn kiribe we yê bijûn nekiribe
ew ê bijûn bikin ew ê bijûn nekin wan ê bijûn kiribe wan ê bijûn nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bijûn bikim (bila) ez bijûn nekim (bila) min bijûn kiribe (bila) min bijûn nekiribe
(bila) tu bijûn bikî (bila) tu bijûn ne (bila) te bijûn kiribe (bila) te bijûn nekiribe
(bila) ew bijûn bike (bila) ew bijûn neke (bila) wê/wî bijûn kiribe (bila) wê/wî bijûn nekiribe
(bila) em bijûn bikin (bila) em bijûn nekin (bila) me bijûn kiribe (bila) me bijûn nekiribe
(bila) hûn bijûn bikin (bila) hûn bijûn nekin (bila) we bijûn kiribe (bila) we bijûn nekiribe
(bila) ew bijûn bikin (bila) ew bijûn nekin (bila) wan bijûn kiribe (bila) wan bijûn nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bijûn bikira (bila) min bijûn nekira (bila) min bijûn kiribûya (bila) min bijûn nekiribûya
(bila) te bijûn bikira (bila) te bijûn nekira (bila) te bijûn kiribûya (bila) te bijûn nekiribûya
(bila) wê/wî bijûn bikira (bila) wê/wî bijûn nekira (bila) wê/wî bijûn kiribûya (bila) wê/wî bijûn nekiribûya
(bila) me bijûn bikira (bila) me bijûn nekira (bila) me bijûn kiribûya (bila) me bijûn nekiribûya
(bila) we bijûn bikira (bila) we bijûn nekira (bila) we bijûn kiribûya (bila) we bijûn nekiribûya
(bila) wan bijûn bikira (bila) wan bijûn nekira (bila) wan bijûn kiribûya (bila) wan bijûn nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bijûn bikira min ê bijûn nekira min ê bijûn kiribûya min ê bijûn nekiribûya
te yê bijûn bikira te yê bijûn nekira te yê bijûn kiribûya te yê bijûn nekiribûya
wê/wî yê bijûn bikira wê/wî yê bijûn nekira wê/wî yê bijûn kiribûya wê/wî yê bijûn nekiribûya
me yê bijûn bikira me yê bijûn nekira me yê bijûn kiribûya me yê bijûn nekiribûya
we yê bijûn bikira we yê bijûn nekira we yê bijûn kiribûya we yê bijûn nekiribûya
wan ê bijûn bikira wan ê bijûn nekira wan ê bijûn kiribûya wan ê bijûn nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bijûn bike (tu) bijûn neke
(hûn) bijûn bikin (hûn) bijûn nekin