Tewandin:asan kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizivire asan kirin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera asan kirin (gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Rayek asan –k– asan –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive asan kirin asan nekirin asan kiribûn asan nekiribûn
Çêbiwar - Participle asan kirî asan nekirî asan kiribûyî asan nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez asan dikim ez asan nakim min asan kir min asan nekir
tu asan dikî tu asan na te asan kir te asan nekir
ew asan dike ew asan nake wê/wî asan kir wê/wî asan nekir
em asan dikin em asan nakin me asan kir me asan nekir
hûn asan dikin hûn asan nakin we asan kir we asan nekir
ew asan dikin ew asan nakin wan asan kir wan asan nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min asan dikir min asan nedikir min asan kiribû min asan nekiribû
te asan dikir te asan nedikir te asan kiribû te asan nekiribû
wê/wî asan dikir wê/wî asan nedikir wê/wî asan kiribû wê/wî asan nekiribû
me asan dikir me asan nedikir me asan kiribû me asan nekiribû
we asan dikir we asan nedikir we asan kiribû we asan nekiribû
wan asan dikir wan asan nedikir wan asan kiribû wan asan nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min asan kiriye min asan nekiriye min asan kiribûye min asan nekiribûye
te asan kiriye te asan nekiriye te asan kiribûye te asan nekiribûye
wê/wî asan kiriye wê/wî asan nekiriye wê/wî asan kiribûye wê/wî asan nekiribûye
me asan kiriye me asan nekiriye me asan kiribûye me asan nekiribûye
we asan kiriye we asan nekiriye we asan kiribûye we asan nekiribûye
wan asan kiriye wan asan nekiriye wan asan kiribûye wan asan nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê asan bikim ez ê asan nekim min ê asan kiribe min ê asan nekiribe
tu ê asan bikî tu ê asan ne te yê asan kiribe te yê asan nekiribe
ew ê asan bike ew ê asan neke wê/wî yê asan kiribe wê/wî yê asan nekiribe
em ê asan bikin em ê asan nekin me yê asan kiribe me yê asan nekiribe
hûn ê asan bikin hûn ê asan nekin we yê asan kiribe we yê asan nekiribe
ew ê asan bikin ew ê asan nekin wan ê asan kiribe wan ê asan nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez asan bikim (bila) ez asan nekim (bila) min asan kiribe (bila) min asan nekiribe
(bila) tu asan bikî (bila) tu asan ne (bila) te asan kiribe (bila) te asan nekiribe
(bila) ew asan bike (bila) ew asan neke (bila) wê/wî asan kiribe (bila) wê/wî asan nekiribe
(bila) em asan bikin (bila) em asan nekin (bila) me asan kiribe (bila) me asan nekiribe
(bila) hûn asan bikin (bila) hûn asan nekin (bila) we asan kiribe (bila) we asan nekiribe
(bila) ew asan bikin (bila) ew asan nekin (bila) wan asan kiribe (bila) wan asan nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min asan bikira (bila) min asan nekira (bila) min asan kiribûya (bila) min asan nekiribûya
(bila) te asan bikira (bila) te asan nekira (bila) te asan kiribûya (bila) te asan nekiribûya
(bila) wê/wî asan bikira (bila) wê/wî asan nekira (bila) wê/wî asan kiribûya (bila) wê/wî asan nekiribûya
(bila) me asan bikira (bila) me asan nekira (bila) me asan kiribûya (bila) me asan nekiribûya
(bila) we asan bikira (bila) we asan nekira (bila) we asan kiribûya (bila) we asan nekiribûya
(bila) wan asan bikira (bila) wan asan nekira (bila) wan asan kiribûya (bila) wan asan nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê asan bikira min ê asan nekira min ê asan kiribûya min ê asan nekiribûya
te yê asan bikira te yê asan nekira te yê asan kiribûya te yê asan nekiribûya
wê/wî yê asan bikira wê/wî yê asan nekira wê/wî yê asan kiribûya wê/wî yê asan nekiribûya
me yê asan bikira me yê asan nekira me yê asan kiribûya me yê asan nekiribûya
we yê asan bikira we yê asan nekira we yê asan kiribûya we yê asan nekiribûya
wan ê asan bikira wan ê asan nekira wan ê asan kiribûya wan ê asan nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) asan bike (tu) asan neke
(hûn) asan bikin (hûn) asan nekin