Tewandin:alaz kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera alaz kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh alaz –k– alaz –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive alaz kirin alaz nekirin alaz kiribûn alaz nekiribûn
Çêbiwar - Participle alaz kirî alaz nekirî alaz kiribûyî alaz nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez alaz dikim ez alaz nakim min alaz kir min alaz nekir
tu alaz dikî tu alaz na te alaz kir te alaz nekir
ew alaz dike ew alaz nake wê/wî alaz kir wê/wî alaz nekir
em alaz dikin em alaz nakin me alaz kir me alaz nekir
hûn alaz dikin hûn alaz nakin we alaz kir we alaz nekir
ew alaz dikin ew alaz nakin wan alaz kir wan alaz nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min alaz dikir min alaz nedikir min alaz kiribû min alaz nekiribû
te alaz dikir te alaz nedikir te alaz kiribû te alaz nekiribû
wê/wî alaz dikir wê/wî alaz nedikir wê/wî alaz kiribû wê/wî alaz nekiribû
me alaz dikir me alaz nedikir me alaz kiribû me alaz nekiribû
we alaz dikir we alaz nedikir we alaz kiribû we alaz nekiribû
wan alaz dikir wan alaz nedikir wan alaz kiribû wan alaz nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min alaz kiriye min alaz nekiriye min alaz kiribûye min alaz nekiribûye
te alaz kiriye te alaz nekiriye te alaz kiribûye te alaz nekiribûye
wê/wî alaz kiriye wê/wî alaz nekiriye wê/wî alaz kiribûye wê/wî alaz nekiribûye
me alaz kiriye me alaz nekiriye me alaz kiribûye me alaz nekiribûye
we alaz kiriye we alaz nekiriye we alaz kiribûye we alaz nekiribûye
wan alaz kiriye wan alaz nekiriye wan alaz kiribûye wan alaz nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê alaz bikim ez ê alaz nekim min ê alaz kiribe min ê alaz nekiribe
tu ê alaz bikî tu ê alaz ne te yê alaz kiribe te yê alaz nekiribe
ew ê alaz bike ew ê alaz neke wê/wî yê alaz kiribe wê/wî yê alaz nekiribe
em ê alaz bikin em ê alaz nekin me yê alaz kiribe me yê alaz nekiribe
hûn ê alaz bikin hûn ê alaz nekin we yê alaz kiribe we yê alaz nekiribe
ew ê alaz bikin ew ê alaz nekin wan ê alaz kiribe wan ê alaz nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez alaz bikim (bila) ez alaz nekim (bila) min alaz kiribe (bila) min alaz nekiribe
(bila) tu alaz bikî (bila) tu alaz ne (bila) te alaz kiribe (bila) te alaz nekiribe
(bila) ew alaz bike (bila) ew alaz neke (bila) wê/wî alaz kiribe (bila) wê/wî alaz nekiribe
(bila) em alaz bikin (bila) em alaz nekin (bila) me alaz kiribe (bila) me alaz nekiribe
(bila) hûn alaz bikin (bila) hûn alaz nekin (bila) we alaz kiribe (bila) we alaz nekiribe
(bila) ew alaz bikin (bila) ew alaz nekin (bila) wan alaz kiribe (bila) wan alaz nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min alaz bikira (bila) min alaz nekira (bila) min alaz kiribûya (bila) min alaz nekiribûya
(bila) te alaz bikira (bila) te alaz nekira (bila) te alaz kiribûya (bila) te alaz nekiribûya
(bila) wê/wî alaz bikira (bila) wê/wî alaz nekira (bila) wê/wî alaz kiribûya (bila) wê/wî alaz nekiribûya
(bila) me alaz bikira (bila) me alaz nekira (bila) me alaz kiribûya (bila) me alaz nekiribûya
(bila) we alaz bikira (bila) we alaz nekira (bila) we alaz kiribûya (bila) we alaz nekiribûya
(bila) wan alaz bikira (bila) wan alaz nekira (bila) wan alaz kiribûya (bila) wan alaz nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê alaz bikira min ê alaz nekira min ê alaz kiribûya min ê alaz nekiribûya
te yê alaz bikira te yê alaz nekira te yê alaz kiribûya te yê alaz nekiribûya
wê/wî yê alaz bikira wê/wî yê alaz nekira wê/wî yê alaz kiribûya wê/wî yê alaz nekiribûya
me yê alaz bikira me yê alaz nekira me yê alaz kiribûya me yê alaz nekiribûya
we yê alaz bikira we yê alaz nekira we yê alaz kiribûya we yê alaz nekiribûya
wan ê alaz bikira wan ê alaz nekira wan ê alaz kiribûya wan ê alaz nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) alaz bike (tu) alaz neke
(hûn) alaz bikin (hûn) alaz nekin