Tewandin:aşkart kirin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera aşkart kirin (hevedudanî, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh aşkart –k– aşkart –kir–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive aşkart kirin aşkart nekirin aşkart kiribûn aşkart nekiribûn
Çêbiwar - Participle aşkart kirî aşkart nekirî aşkart kiribûyî aşkart nekiribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez aşkart dikim ez aşkart nakim min aşkart kir min aşkart nekir
tu aşkart dikî tu aşkart na te aşkart kir te aşkart nekir
ew aşkart dike ew aşkart nake wê/wî aşkart kir wê/wî aşkart nekir
em aşkart dikin em aşkart nakin me aşkart kir me aşkart nekir
hûn aşkart dikin hûn aşkart nakin we aşkart kir we aşkart nekir
ew aşkart dikin ew aşkart nakin wan aşkart kir wan aşkart nekir
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min aşkart dikir min aşkart nedikir min aşkart kiribû min aşkart nekiribû
te aşkart dikir te aşkart nedikir te aşkart kiribû te aşkart nekiribû
wê/wî aşkart dikir wê/wî aşkart nedikir wê/wî aşkart kiribû wê/wî aşkart nekiribû
me aşkart dikir me aşkart nedikir me aşkart kiribû me aşkart nekiribû
we aşkart dikir we aşkart nedikir we aşkart kiribû we aşkart nekiribû
wan aşkart dikir wan aşkart nedikir wan aşkart kiribû wan aşkart nekiribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min aşkart kiriye min aşkart nekiriye min aşkart kiribûye min aşkart nekiribûye
te aşkart kiriye te aşkart nekiriye te aşkart kiribûye te aşkart nekiribûye
wê/wî aşkart kiriye wê/wî aşkart nekiriye wê/wî aşkart kiribûye wê/wî aşkart nekiribûye
me aşkart kiriye me aşkart nekiriye me aşkart kiribûye me aşkart nekiribûye
we aşkart kiriye we aşkart nekiriye we aşkart kiribûye we aşkart nekiribûye
wan aşkart kiriye wan aşkart nekiriye wan aşkart kiribûye wan aşkart nekiribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê aşkart bikim ez ê aşkart nekim min ê aşkart kiribe min ê aşkart nekiribe
tu ê aşkart bikî tu ê aşkart ne te yê aşkart kiribe te yê aşkart nekiribe
ew ê aşkart bike ew ê aşkart neke wê/wî yê aşkart kiribe wê/wî yê aşkart nekiribe
em ê aşkart bikin em ê aşkart nekin me yê aşkart kiribe me yê aşkart nekiribe
hûn ê aşkart bikin hûn ê aşkart nekin we yê aşkart kiribe we yê aşkart nekiribe
ew ê aşkart bikin ew ê aşkart nekin wan ê aşkart kiribe wan ê aşkart nekiribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez aşkart bikim (bila) ez aşkart nekim (bila) min aşkart kiribe (bila) min aşkart nekiribe
(bila) tu aşkart bikî (bila) tu aşkart ne (bila) te aşkart kiribe (bila) te aşkart nekiribe
(bila) ew aşkart bike (bila) ew aşkart neke (bila) wê/wî aşkart kiribe (bila) wê/wî aşkart nekiribe
(bila) em aşkart bikin (bila) em aşkart nekin (bila) me aşkart kiribe (bila) me aşkart nekiribe
(bila) hûn aşkart bikin (bila) hûn aşkart nekin (bila) we aşkart kiribe (bila) we aşkart nekiribe
(bila) ew aşkart bikin (bila) ew aşkart nekin (bila) wan aşkart kiribe (bila) wan aşkart nekiribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min aşkart bikira (bila) min aşkart nekira (bila) min aşkart kiribûya (bila) min aşkart nekiribûya
(bila) te aşkart bikira (bila) te aşkart nekira (bila) te aşkart kiribûya (bila) te aşkart nekiribûya
(bila) wê/wî aşkart bikira (bila) wê/wî aşkart nekira (bila) wê/wî aşkart kiribûya (bila) wê/wî aşkart nekiribûya
(bila) me aşkart bikira (bila) me aşkart nekira (bila) me aşkart kiribûya (bila) me aşkart nekiribûya
(bila) we aşkart bikira (bila) we aşkart nekira (bila) we aşkart kiribûya (bila) we aşkart nekiribûya
(bila) wan aşkart bikira (bila) wan aşkart nekira (bila) wan aşkart kiribûya (bila) wan aşkart nekiribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê aşkart bikira min ê aşkart nekira min ê aşkart kiribûya min ê aşkart nekiribûya
te yê aşkart bikira te yê aşkart nekira te yê aşkart kiribûya te yê aşkart nekiribûya
wê/wî yê aşkart bikira wê/wî yê aşkart nekira wê/wî yê aşkart kiribûya wê/wî yê aşkart nekiribûya
me yê aşkart bikira me yê aşkart nekira me yê aşkart kiribûya me yê aşkart nekiribûya
we yê aşkart bikira we yê aşkart nekira we yê aşkart kiribûya we yê aşkart nekiribûya
wan ê aşkart bikira wan ê aşkart nekira wan ê aşkart kiribûya wan ê aşkart nekiribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) aşkart bike (tu) aşkart neke
(hûn) aşkart bikin (hûn) aşkart nekin