Tewandin:çirizandin

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere çirizandin
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera çirizandin (xwerû, gerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –çirizîn– –çirizand–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive çirizandin neçirizandin çirizandibûn neçirizandibûn
Çêbiwar - Participle çirizandî neçirizandî çirizandibûyî neçirizandibûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diçirizînim ez naçirizînim min çirizand min neçirizand
tu diçirizînî tu naçirizînî te çirizand te neçirizand
ew diçirizîne ew naçirizîne wê/wî çirizand wê/wî neçirizand
em diçirizînin em naçirizînin me çirizand me neçirizand
hûn diçirizînin hûn naçirizînin we çirizand we neçirizand
ew diçirizînin ew naçirizînin wan çirizand wan neçirizand
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min diçirizand min nediçirizand min çirizandibû min neçirizandibû
te diçirizand te nediçirizand te çirizandibû te neçirizandibû
wê/wî diçirizand wê/wî nediçirizand wê/wî çirizandibû wê/wî neçirizandibû
me diçirizand me nediçirizand me çirizandibû me neçirizandibû
we diçirizand we nediçirizand we çirizandibû we neçirizandibû
wan diçirizand wan nediçirizand wan çirizandibû wan neçirizandibû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min çirizandiye min neçirizandiye min çirizandibûye min neçirizandibûye
te çirizandiye te neçirizandiye te çirizandibûye te neçirizandibûye
wê/wî çirizandiye wê/wî neçirizandiye wê/wî çirizandibûye wê/wî neçirizandibûye
me çirizandiye me neçirizandiye me çirizandibûye me neçirizandibûye
we çirizandiye we neçirizandiye we çirizandibûye we neçirizandibûye
wan çirizandiye wan neçirizandiye wan çirizandibûye wan neçirizandibûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biçirizînim ez ê neçirizînim min ê çirizandibe min ê neçirizandibe
tu ê biçirizînî tu ê neçirizînî te yê çirizandibe te neçirizandibe
ew ê biçirizîne ew ê neçirizîne wê/wî yê çirizandibe wê/wî neçirizandibe
em ê biçirizînin em ê neçirizînin me yê çirizandibe me neçirizandibe
hûn ê biçirizînin hûn ê neçirizînin we yê çirizandibe we neçirizandibe
ew ê biçirizînin ew ê neçirizînin wan ê çirizandibe wan ê neçirizandibe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biçirizînim (bila) ez neçirizînim (bila) min çirizandibe (bila) min neçirizandibe
(bila) tu biçirizînî (bila) tu neçirizînî (bila) te çirizandibe (bila) te neçirizandibe
(bila) ew biçirizîne (bila) ew neçirizîne (bila) wê/wî çirizandibe (bila) wê/wî neçirizandibe
(bila) em biçirizînin (bila) em neçirizînin (bila) me çirizandibe (bila) me neçirizandibe
(bila) hûn biçirizînin (bila) hûn neçirizînin (bila) we çirizandibe (bila) we neçirizandibe
(bila) ew biçirizînin (bila) ew neçirizînin (bila) wan çirizandibe (bila) wan neçirizandibe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min biçirizanda (bila) min neçirizanda (bila) min çirizandibûya (bila) min neçirizandibûya
(bila) te biçirizanda (bila) te neçirizanda (bila) te çirizandibûya (bila) te neçirizandibûya
(bila) wê/wî biçirizanda (bila) wê/wî neçirizanda (bila) wê/wî çirizandibûya (bila) wê/wî neçirizandibûya
(bila) me biçirizanda (bila) me neçirizanda (bila) me çirizandibûya (bila) me neçirizandibûya
(bila) we biçirizanda (bila) we neçirizanda (bila) we çirizandibûya (bila) we neçirizandibûya
(bila) wan biçirizanda (bila) wan neçirizanda (bila) wan çirizandibûya (bila) wan neçirizandibûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê biçirizanda min ê neçirizanda min ê çirizandibûya min ê neçirizandibûya
te yê biçirizanda te neçirizanda te yê çirizandibûya te neçirizandibûya
wê/wî yê biçirizanda wê/wî neçirizanda wê/wî yê çirizandibûya wê/wî neçirizandibûya
me yê biçirizanda me neçirizanda me yê çirizandibûya me neçirizandibûya
we yê biçirizanda we neçirizanda we yê çirizandibûya we neçirizandibûya
wan ê biçirizanda wan ê neçirizanda wan ê çirizandibûya wan ê neçirizandibûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biçirizîne (tu) neçirizîne
(hûn) biçirizînin (hûn) neçirizînin