Tewandin:çirisîn

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngvegere çirisîn
Emblem-question-red.svg Pirsgirêkan nîşan bide – Pêşniyaran bike
Tewandina lêkera çirisîn (xwerû, negerguhêz)
Dema niha Dema borî
Reh –çiris– –çirisî–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive çirisîn neçirisîn çirisîbûn neçirisîbûn
Çêbiwar - Participle çirisî neçirisî çirisîbûyî neçirisîbûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diçirisim ez naçirisim ez çirisîm ez neçirisîm
tu diçirisî tu naçirisî tu çirisî tu neçirisî
ew diçirise ew naçirise ew çirisî ew neçirisî
em diçirisin em naçirisin em çirisîn em neçirisîn
hûn diçirisin hûn naçirisin hûn çirisîn hûn neçirisîn
ew diçirisin ew naçirisin ew çirisîn ew neçirisîn
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez diçirisiyam ez nediçirisiyam ez çirisîbûm ez neçirisîbûm
tu diçirisiyayî tu nediçirisiyayî tu çirisîbûyî tu neçirisîbûyî
ew diçirisiya ew nediçirisiya ew çirisîbû ew neçirisîbû
em diçirisiyan em nediçirisiyan em çirisîbûn em neçirisîbûn
hûn diçirisiyan hûn nediçirisiyan hûn çirisîbûn hûn neçirisîbûn
ew diçirisiyan ew nediçirisiyan ew çirisîbûn ew neçirisîbûn
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez çirisîme ez neçirisîme ez çirisîbûme ez neçirisîbûme
tu çirisiyî tu neçirisiyî tu çirisîbûyiye tu neçirisîbûyiye
ew çirisiye ew neçirisiye ew çirisîbûye ew neçirisîbûye
em çirisîne em neçirisîne em çirisîbûne em neçirisîbûne
hûn çirisîne hûn neçirisîne hûn çirisîbûne hûn neçirisîbûne
ew çirisîne ew neçirisîne ew çirisîbûne ew neçirisîbûne
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biçirisim ez ê neçirisim ez ê çirisîbim ez ê neçirisîbim
tu ê biçirisî tu ê neçirisî tu ê çirisîbî tu ê neçirisîbî
ew ê biçirise ew ê neçirise ew ê çirisîbe ew ê neçirisîbe
em ê biçirisin em ê neçirisin em ê çirisîbin em ê neçirisîbin
hûn ê biçirisin hûn ê neçirisin hûn ê çirisîbin hûn ê neçirisîbin
ew ê biçirisin ew ê neçirisin ew ê çirisîbin ew ê neçirisîbin
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biçirisim (bila) ez neçirisim (bila) ez çirisîbim (bila) ez neçirisîbim
(bila) tu biçirisî (bila) tu neçirisî (bila) tu çirisîbî (bila) tu neçirisîbî
(bila) ew biçirise (bila) ew neçirise (bila) ew çirisîbe (bila) ew neçirisîbe
(bila) em biçirisin (bila) em neçirisin (bila) em çirisîbin (bila) em neçirisîbin
(bila) hûn biçirisin (bila) hûn neçirisin (bila) hûn çirisîbin (bila) hûn neçirisîbin
(bila) ew biçirisin (bila) ew neçirisin (bila) ew çirisîbin (bila) ew neçirisîbin
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez biçirisiyama (bila) ez neçirisiyama (bila) ez çirisîbûma (bila) ez neçirisîbûma
(bila) tu biçirisiyayî (bila) tu neçirisiyayî (bila) tu çirisîbûyayî (bila) tu neçirisîbûyayî
(bila) ew biçirisiyaya (bila) ew neçirisiyaya (bila) ew çirisîbûya (bila) ew neçirisîbûya
(bila) em biçirisiyana (bila) em neçirisiyana (bila) em çirisîbûna (bila) em neçirisîbûna
(bila) hûn biçirisiyana (bila) hûn neçirisiyana (bila) hûn çirisîbûna (bila) hûn neçirisîbûna
(bila) ew biçirisiyana (bila) ew neçirisiyana (bila) ew çirisîbûna (bila) ew neçirisîbûna
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê biçirisiyama ez ê neçirisiyama ez ê çirisîbûma ez ê neçirisîbûma
tu ê biçirisiyayî tu ê neçirisiyayî tu ê çirisîbûyayî tu ê neçirisîbûyayî
ew ê biçirisiyaya ew ê neçirisiyaya ew ê çirisîbûya ew ê neçirisîbûya
em ê biçirisiyana em ê neçirisiyana em ê çirisîbûna em ê neçirisîbûna
hûn ê biçirisiyana hûn ê neçirisiyana hûn ê çirisîbûna hûn ê neçirisîbûna
ew ê biçirisiyana ew ê neçirisiyana ew ê çirisîbûna ew ê neçirisîbûna
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) biçirise (tu) neçirise
(hûn) biçirisin (hûn) neçirisin