xwarin (Tewandin)

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizîvire xwarin
Tewandina lêkera xwarin (têper)
Dema niha Dema borî
Radîkal –xw– –xwar–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive xwarin nexwarin xwaribûn nexwaribûn
Çêbiwar - Participle xwarî nexwarî xwaribûyî nexwaribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez dixwim ez naxwim min xwar min nexwar
tu dixwî tu naxwî te xwar te nexwar
ew dixwe ew naxwe wê/wî xwar wê/wî nexwar
em dixwin em naxwin me xwar me nexwar
hûn dixwin hûn naxwin we xwar we nexwar
ew dixwin ew naxwin wan xwar wan nexwar
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min dixwar min nedixwar min xwaribû min nexwaribû
te dixwar te nedixwar te xwaribû te nexwaribû
wê/wî dixwar wê/wî nedixwar wê/wî xwaribû wê/wî nexwaribû
me dixwar me nedixwar me xwaribû me nexwaribû
we dixwar we nedixwar we xwaribû we nexwaribû
wan dixwar wan nedixwar wan xwaribû wan nexwaribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min xwariye min nexwariye min xwaribûye min nexwaribûye
te xwariye te nexwariye te xwaribûye te nexwaribûye
wê/wî xwariye wê/wî nexwariye wê/wî xwaribûye wê/wî nexwaribûye
me xwariye me nexwariye me xwaribûye me nexwaribûye
we xwariye we nexwariye we xwaribûye we nexwaribûye
wan xwariye wan nexwariye wan xwaribûye wan nexwaribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê bixwim ez ê nexwim min ê xwaribe min ê nexwaribe
tu ê bixwî tu ê nexwî te yê xwaribe te nexwaribe
ew ê bixwe ew ê nexwe wê/wî yê xwaribe wê/wî nexwaribe
em ê bixwin em ê nexwin me yê xwaribe me nexwaribe
hûn ê bixwin hûn ê nexwin we yê xwaribe we nexwaribe
ew ê bixwin ew ê nexwin wan ê xwaribe wan ê nexwaribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez bixwim (bila) ez nexwim (bila) min xwaribe (bila) min nexwaribe
(bila) tu bixwî (bila) tu nexwî (bila) te xwaribe (bila) te nexwaribe
(bila) ew bixwe (bila) ew nexwe (bila) wê/wî xwaribe (bila) wê/wî nexwaribe
(bila) em bixwin (bila) em nexwin (bila) me xwaribe (bila) me nexwaribe
(bila) hûn bixwin (bila) hûn nexwin (bila) we xwaribe (bila) we nexwaribe
(bila) ew bixwin (bila) ew nexwin (bila) wan xwaribe (bila) wan nexwaribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min bixwara (bila) min nexwara (bila) min xwaribûya (bila) min nexwaribûya
(bila) te bixwara (bila) te nexwara (bila) te xwaribûya (bila) te nexwaribûya
(bila) wê/wî bixwara (bila) wê/wî nexwara (bila) wê/wî xwaribûya (bila) wê/wî nexwaribûya
(bila) me bixwara (bila) me nexwara (bila) me xwaribûya (bila) me nexwaribûya
(bila) we bixwara (bila) we nexwara (bila) we xwaribûya (bila) we nexwaribûya
(bila) wan bixwara (bila) wan nexwara (bila) wan xwaribûya (bila) wan nexwaribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê bixwara min ê nexwara min ê xwaribûya min ê nexwaribûya
te yê bixwara te nexwara te yê xwaribûya te nexwaribûya
wê/wî yê bixwara wê/wî nexwara wê/wî yê xwaribûya wê/wî nexwaribûya
me yê bixwara me nexwara me yê xwaribûya me nexwaribûya
we yê bixwara we nexwara we yê xwaribûya we nexwaribûya
wan ê bixwara wan ê nexwara wan ê xwaribûya wan ê nexwaribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) bixwe (tu) nexwe
(hûn) bixwin (hûn) nexwin