vexwarin (Tewandin)

Ji Wîkîferheng
Jump to navigation Jump to search
1leftarrow.pngbizîvire vexwarin
Tewandina lêkera vexwarin (têper)
Dema niha Dema borî
Radîkal ve –xw– ve –xwar–
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
Rader - Infinitive vexwarin venexwarin vexwaribûn venexwaribûn
Çêbiwar - Participle vexwarî venexwarî vexwaribûyî venexwaribûyî
Raweya pêşkerî (daxuyanî) - Indicative
Dema niha - Present Raboriya sade - Preterite
Dema boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez vedixwim ez venaxwim min vexwar min venexwar
tu vedixwî tu venaxwî te vexwar te venexwar
ew vedixwe ew venaxwe wê/wî vexwar wê/wî venexwar
em vedixwin em venaxwin me vexwar me venexwar
hûn vedixwin hûn venaxwin we vexwar we venexwar
ew vedixwin ew venaxwin wan vexwar wan venexwar
Raboriya berdest - Imperfect
Çîrokiya dema niha
Raboriya dûr - Pluperfect
Çirokiye boriya têdeyî
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min vedixwar min venedixwar min vexwaribû min venexwaribû
te vedixwar te venedixwar te vexwaribû te venexwaribû
wê/wî vedixwar wê/wî venedixwar wê/wî vexwaribû wê/wî venexwaribû
me vedixwar me venedixwar me vexwaribû me venexwaribû
we vedixwar we venedixwar we vexwaribû we venexwaribû
wan vedixwar wan venedixwar wan vexwaribû wan venexwaribû
Raboriya dûdar - Perfect
Dema boriya dûdar
Çîrokiya boriya dûdar - PQP de non-constatation (fr)
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min vexwariye min venexwariye min vexwaribûye min venexwaribûye
te vexwariye te venexwariye te vexwaribûye te venexwaribûye
wê/wî vexwariye wê/wî venexwariye wê/wî vexwaribûye wê/wî venexwaribûye
me vexwariye me venexwariye me vexwaribûye me venexwaribûye
we vexwariye we venexwariye we vexwaribûye we venexwaribûye
wan vexwariye wan venexwariye wan vexwaribûye wan venexwaribûye
Dema bê - Future Dahatiya pêş - Future perfect
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
ez ê vexwim ez ê venexwim min ê vexwaribe min ê venexwaribe
tu ê vexwî tu ê venexwî te yê vexwaribe te yê venexwaribe
ew ê vexwe ew ê venexwe wê/wî yê vexwaribe wê/wî yê venexwaribe
em ê vexwin em ê venexwin me yê vexwaribe me yê venexwaribe
hûn ê vexwin hûn ê venexwin we yê vexwaribe we yê venexwaribe
ew ê vexwin ew ê venexwin wan ê vexwaribe wan ê venexwaribe
Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive
Dema nihaya xwestekî - Present subjunctive
Nihaya bilaniyê
Dema boriya xwestekî - Preterite subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) ez vexwim (bila) ez venexwim (bila) min vexwaribe (bila) min venexwaribe
(bila) tu vexwî (bila) tu venexwî (bila) te vexwaribe (bila) te venexwaribe
(bila) ew vexwe (bila) ew venexwe (bila) wê/wî vexwaribe (bila) wê/wî venexwaribe
(bila) em vexwin (bila) em venexwin (bila) me vexwaribe (bila) me venexwaribe
(bila) hûn vexwin (bila) hûn venexwin (bila) we vexwaribe (bila) we venexwaribe
(bila) ew vexwin (bila) ew venexwin (bila) wan vexwaribe (bila) wan venexwaribe
Raboriya bilaniyê - Imperfect subjunctive Raboriya dûr a bilaniyê - Pluperfect subjunctive
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
(bila) min vexwara (bila) min venexwara (bila) min vexwaribûya (bila) min venexwaribûya
(bila) te vexwara (bila) te venexwara (bila) te vexwaribûya (bila) te venexwaribûya
(bila) wê/wî vexwara (bila) wê/wî venexwara (bila) wê/wî vexwaribûya (bila) wê/wî venexwaribûya
(bila) me vexwara (bila) me venexwara (bila) me vexwaribûya (bila) me venexwaribûya
(bila) we vexwara (bila) we venexwara (bila) we vexwaribûya (bila) we venexwaribûya
(bila) wan vexwara (bila) wan venexwara (bila) wan vexwaribûya (bila) wan venexwaribûya
Raweya mercî (hekînî) - Conditional
Çîrokiya dema nihaya mercî - Present conditional Dema boriya mercî - Preterite conditional
Erênî Neyînî Erênî Neyînî
min ê vexwara min ê venexwara min ê vexwaribûya min ê venexwaribûya
te yê vexwara te yê venexwara te yê vexwaribûya te yê venexwaribûya
wê/wî yê vexwara wê/wî yê venexwara wê/wî yê vexwaribûya wê/wî yê venexwaribûya
me yê vexwara me yê venexwara me yê vexwaribûya me yê venexwaribûya
we yê vexwara we yê venexwara we yê vexwaribûya we yê venexwaribûya
wan ê vexwara wan ê venexwara wan ê vexwaribûya wan ê venexwaribûya
Raweya fermanî - Imperative
Dema niha - Present
Erênî Neyînî
(tu) vexwe (tu) venexwe
(hûn) vexwin (hûn) venexwin